Antoni Aleksander Jawornicki był wybitnym polskim architektem i urbanistą, którego działalność miała znaczący wpływ na rozwój architektury w Polsce. Urodził się 20 grudnia 1886 roku w Warszawie, z którą związane były zarówno jego początki, jak i ostateczne życie, gdyż zmarł tamże 19 czerwca 1950 roku.
Przez całe swoje życie Jawornicki angażował się w różnorodne projekty architektoniczne oraz urbanistyczne, mając na celu kształtowanie przestrzeni miejskiej w myśl nowoczesnych idei i estetyki. Był członkiem Towarzystwa Urbanistów Polskich (TUP) oraz warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (SARP), co podkreśla jego aktywną rolę w kształtowaniu polskiej architektury i urbanistyki.
Życiorys
Antoni Jawornicki był synem Adama Jawornickiego oraz Ludwiki, z domu Mac Rot. Swoje edukacyjne kroki stawiał w męskim V Rządowym Gimnazjum Filologicznym w Warszawie, a także w Gimnazjum gen. Pawła Chrzanowskiego, zlokalizowanym przy ul. Smolnej (obecnie XVIII LO im. Jana Zamoyskiego). Po ukończeniu szkoły średniej, postanowił kontynuować naukę w Monachium, gdzie zdobył wykształcenie malarskie. W 1911 roku zakończył studia architektoniczne na École spéciale d’architecture w Paryżu, a następnie szlifował swoje umiejętności w pracowni znanego architekta Auguste Perreta.
W 1913 roku Jawornicki wrócił do Warszawy, gdzie podjął pracę jako architekt. Uczestniczył w budowie hotelu Polonia oraz w przebudowie hotelu Europejskiego. W trakcie I wojny światowej, podczas niemieckiej okupacji, był aktywnym członkiem Straży Obywatelskiej. Od 1917 roku pracował w Biurze Regulacji i Pomiarów, gdzie zajmował się projektowaniem planów zagospodarowania przestrzennego Warszawy. Dodatkowo, w tym samym roku, rozpoczął pracę na Politechnice Warszawskiej, w Katedrze Budownictwa Miejskiego, gdzie miał okazję kształcić przyszłych architektów aż do 1928 roku, a także kierował Wydziałem Urbanistyki stolicy.
W 1920 roku zaciągnął się na ochotnika do Wojska Polskiego, a trzy lata później, w 1923 roku, był jednym z współzałożycieli Towarzystwa Urbanistów Polskich, w którym aktywnie uczestniczył. W 1929 roku wziął udział w pracach Komisji Rewizyjnej TUP. Przełomowym momentem w jego karierze był projekt pomnika Lotnika, który zrealizował w 1932 roku razem z rzeźbiarzem Edwardem Wittigiem. Pomnik ten jest usytuowany na placu Unii Lubelskiej, a Jawornicki był odpowiedzialny za projekt cokołu oraz otoczenia tegoż pomnika. W 1938 roku pełnił też funkcję sędziego konkursowego w Stowarzyszeniu Architektów Polskich.
W trakcie powstania warszawskiego, Jaworniccy opuścili stolicę, udając się do Żdżar, gdzie ich dom uległ zniszczeniu. Po zakończeniu wojny Antoni Jawornicki wrócił do Warszawy, gdzie podjął pracę w Biurze Odbudowy Stolicy. Tam zajął się m.in.: rekonstrukcją Pałacu Namiestnikowskiego oraz opracowaniem projektu odbudowy hotelu Europejskiego i budowy kościoła w Pyrach. Jego dom usytuowany przy ul. Górnośląskiej 20 (obecnie ul. Myśliwieckiej 16) przeszedł odbudowę w latach 1948–1950 i został częściowo zwrócony rodzinie Jawornickich.
Antoni Jawornicki spoczywa na cmentarzu w Pyrach.
Życie prywatne
W 1912 roku poślubił Leokadię Radziszewską, z którą doczekał się dwóch córek: Hanny oraz Marii Magdaleny.
Realizacje
W dziełach Antoniego Jawornickiego, większość realizacji odnajdujemy w Warszawie, ale jego talent nie ograniczał się tylko do stolicy. Oprócz projektów warszawskich, jego nazwisko widnieje również w Poznaniu, jak również w unikalnym kąpielisku na Helu. Zaprojektował także osiedla typu miasta ogrody, które balansują pomiędzy funkcjonalnością a estetyką urbanistyczną.
Miasta ogrody
Jawornicki specjalizował się w idei miast ogrodów. Jego wizje realizowały się w formie przestrzennych założeń urbanistycznych, takich jak:
- Czerniaków,
- Ulrychów,
- Podkowa Leśna (1925),
- Kolumna (1927).
Budynki
W obszarze architektury, Jawornicki stworzył wiele istotnych budynków, z których kilka zasługuje na szczególne wyróżnienie:
- Gmach Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych przy ul. Kopernika 36/40 w Warszawie,
- Szpital Praski pw. Przemienienia Pańskiego w Warszawie,
- Domy w Kolonii Lubeckiego w Warszawie (1924–1926),
- Kamienica Mieczysława Broniewskiego przy ul. Narbutta 22 w Warszawie (1938),
- Gmach YMCA przy ul. Konopnickiej 6 w Warszawie (1929–1939),
- Budynek Banku Cukrownictwa przy ul. Karowej 20 w Warszawie, współautorstwa Juliusza Nagórskiego (po 1930),
- Dom Podoficerski FKW przy ul. Puławskiej 4/6/8 w Warszawie (1932),
- Budynek Stacji Filtrów Pośpiesznych przy ul. Koszykowej 81 w Warszawie (1933),
- Kościół w Pyrach (1948).
Inne realizacje
W zakresie swojej twórczości, Jawornicki wprowadził wiele innowacyjnych rozwiązań, takich jak:
- Kolonia Profesorska – osiedle willowe dla profesorów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej,
- Rozbudowa placu św. Floriana na Pradze w Warszawie,
- Plan regulacyjny Poznania,
- Aleja lipowa wzdłuż ul. Żwirki i Wigury (1925),
- Rozbudowa placu Teatralnego w Warszawie (1927),
- Projekt osiedla na Żoliborzu (1931),
- Rozbudowa placu Saskiego w Warszawie (1935, obecnie plac Józefa Piłsudskiego),
- Projekt przebicia ul. Marszałkowskiej przez Ogród Saski do placu Żelaznej Bramy i ul. Żabiej (1948).
Przypisy
- a b c d e f g h i j k l m Antoni Aleksander Jawornicki [online], Towarzystwo Przyjaciół Miasta Ogrodu Podkowa Leśna [dostęp 14.01.2022 r.]
- Jawornicki Antoni Aleksander, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 14.01.2022 r.]
- a b c d e f g In memoriam – Pamięci Architektów Polskich – Antoni Aleksander Jawornicki [online], Stowarzyszenie Architektów Polskich [dostęp 14.01.2022 r.]
- - a b c d e f MałgorzataM. Wittels MałgorzataM., Antoni Jawornicki, „Podkowiański Magazyn Kulturalny” (49–50), podkowianskimagazyn.pl, 2006 [dostęp 14.01.2022 r.]
- ZbigniewZ. Michalczyk ZbigniewZ., AndrzejA. Sołtan AndrzejA., Odkrywanie warszawskiej Pragi: 360-lecie nadania praw miejskich, wyd. 1, Warszawa: Fundacja Hereditas, 2008 [dostęp 14.01.2022 r.]
- Jarosław Zieliński: Atlas dawnej architektury ulic i placów Warszawy. Tom 12. Plac Na Rozdrożu-Nowiniarska. Warszawa: Biblioteka Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, 2006, s. 128.
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Marceli Siedlanowski | Jerzy Rudowski | Symcha Blass | Jacek Młochowski | Andrzej Misiorowski | Zbigniew Mazurkiewicz | Romuald Romicki | Krystyna Palmowska | Henryk Liefeldt | Jan Sukiennik | Roman Januszkiewicz | Stefan Rogowicz | Tadeusz Hennel | Lech Kłosiewicz | Zdzisław Celarski | Zygmunt Szczotkowski | Zygmunt Stępiński (1908–1982) | Józef Witkowski (inżynier) | Grzegorz Socha | Stanisław PraussOceń: Antoni Jawornicki