Andrzej Misiorowski


Andrzej Jan Misiorowski to postać o niezwykle bogatym dorobku, który naświetla nie tylko jego osiągnięcia w dziedzinie konserwacji zabytków, ale również jego odważną działalność w obrębie ruchu oporu. Urodził się 22 stycznia 1930 roku w Warszawie, a jego życie dobiegło końca 2 lutego 2016 roku.

Był polskim konserwatorem zabytków, doktorem inżynierem architektem oraz osobą zaangażowaną w działania podziemia niepodległościowego w trakcie II wojny światowej. W tym czasie wstąpił do organizacji młodzieżowej „Orlęta”, co pokazuje jego zaangażowanie w walkę o wolność ojczyzny. Swoim udziałem w powstaniu warszawskim, będąc kapitanem Wojska Polskiego w stanie spoczynku, udowodnił swoją determinację w dążeniu do niepodległości Polski.

Misiorowski był także pionierem w dziedzinie konserwacji, będąc jednym z współzałożycieli Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków oraz pierwszym prezesem Oddziału Warszawskiego tej organizacji. Jego działalność przyczyniła się do ochrony dziedzictwa kulturowego Polski, co pozostawiło trwały ślad w historii kraju.

Życiorys

Andrzej Misiorowski przyszedł na świat na warszawskiej Pradze jako syn Feliksa Misiorowskiego, urzędnika skarbowego oraz działacza Polskiej Partii Socjalistycznej. Od 1939 roku mieszkał z rodzicami oraz bratem na Żoliborzu. W czasie okupacji niemieckiej jego rodzina angażowała się w działania konspiracyjne; jego ojciec był aktywnym działaczem podziemnego PPS-WRN, natomiast Andrzej wziął udział w działalności młodzieżowej organizacji konspiracyjnej „Orlęta” i brał udział w tajnych kompletnych zajęciach edukacyjnych.

Podczas powstania warszawskiego pełnił rolę łącznika cywilnego w Obwodzie Żoliborz Armii Krajowej, zajmując się koordynacją między różnymi służbami. Po zakończeniu powstania opuścił Warszawę razem z ludnością cywilną. W tragicznych okolicznościach zginął jego brat, który był żołnierzem 237. plutonu kompanii Legii Akademickiej. Po wojnie powrócił z rodzicami do Warszawy, która miała stać się na nowo jego domem. Jego rodzice doznali represji jako więźniowie polityczni w czasach stalinizmu.

Andrzej Misiorowski pracował w Biurze Odbudowy Stolicy, gdzie był odpowiedzialny za projekty odbudowy staromiejskich kamienic. Jako pracownik Przedsiębiorstwa Państwowego Pracowni Konserwacji Zabytków, był autorem licznych projektów odbudowy historycznych obiektów. Do jego najważniejszych realizacji zalicza się między innymi: kamienicę Fryderyka Jakobsona w Warszawie, zamek książąt mazowieckich w Czersku, synagogę w Chęcinach, komorę celną przy Placu Krasińskich w Warszawie, X Pawilon Cytadeli Warszawskiej oraz klasztor kamedulski w Wigrach, położony w powiecie suwalskim.

Pełnił również funkcję eksperta ds. zabytków w Komitecie UNESCO. Andrzej Misiorowski angażował się w prace konserwatorskie nie tylko w Polsce, lecz także za granicą, w takich krajach jak Estonia, Egipt i Niemcy. Brał udział w międzynarodowych misjach mających na celu ochronę zabytków w Egipcie, Libii oraz Wietnamie.

Pochowany jest na cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie, w kwaterze A27-10-27.

Przypisy

  1. a b c Zmarł Dr Inż. Arch. Andrzej Misiorowski (1930-2016). skz.pl. [dostęp 13.02.2016 r.]
  2. a b c d Andrzej Misiorowski. nekrologi.wyborcza.pl. [dostęp 13.02.2016 r.]
  3. a b Archiwum Historii Mówionej – Andrzej Misiorowski. ahm.1944.pl. [dostęp 13.02.2016 r.]
  4. Wyszukiwarka cmentarna - Warszawskie cmentarze

Oceń: Andrzej Misiorowski

Średnia ocena:4.59 Liczba ocen:8