W Warszawie, przy pl. S. Małachowskiego 1, usytuowane jest XI Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja, placówka o bogatej tradycji i znaczącym wkładzie w edukację młodzieży.
Jest to jedna z najstarszych szkół średnich w stolicy, której historia sięga daleko w przeszłość, oferując uczniom wszechstronną edukację oraz rozwój osobisty.
Historia
Historia XI Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Warszawie sięga czasów strajków uczniów, które miały miejsce w Królestwie Polskim w 1905 roku. W odpowiedzi na te wydarzenia, dnia 14 października 1905 roku, car Mikołaj II wydał „Ukaz o prywatnych zakładach naukowych w guberniach Królestwa Polskiego”. Umożliwił on nauczanie w językach polskim oraz litewskim w prywatnych szkołach, z wyjątkiem przedmiotów takich jak historia, geografia oraz język rosyjski.
Dnia 31 maja 1905 roku Kolegium Kościelne Zboru Ewangelicko-Augsburskiego w Warszawie przyjęło wniosek ks. Juliana Machlejda o uzyskanie zgody na utworzenie prywatnego zakładu naukowego męskiego, w którym językiem wykładowym miała być polski. Kurator Okręgu Naukowego Warszawskiego wydał koncesję na prowadzenie tego zakładu dnia 4 czerwca 1906 roku.
Otwarcie „Gimnazjum 8-io klasowego im. Mikołaja Reja” miało miejsce 1 września 1906 roku. Szkoła ta była utrzymywana przez parafię ewangelicko-ausgsburską w Warszawie, a jej pierwszym dyrektorem został Julian Machlejd, który pełnił tę funkcję przez 11 lat. Na początku do placówki uczęszczało około 200 uczniów.
W szkole szczególną uwagę poświęcano moralnemu i społecznemu wychowaniu młodzieży, kładąc duży nacisk na wartości patriotyczne oraz tolerancję religijną. W okresie międzywojennym szkoła podlegała wpływom Narodowej Organizacji Gimnazjalnej oraz Grup Szkolnych ONR.
W 1951 roku nastąpiło upaństwowienie placówki, a według obecnych rankingów Perspektyw, szkoła znajduje się w gronie najlepszych warszawskich liceów. Niezwykle ważnym elementem tożsamości tej instytucji edukacyjnej jest dewiza umieszczona na fasadzie budynku – łaciński zwrot „MACTE ANIMO”, który pochodzi od rzymskiego poety Publiusza Papiniusza Stacjusza i oznacza dosłownie „chwała duchowi (odwadze)”.
Siedziba
Historia siedziby XI Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Warszawie jest bogata i pełna wydarzeń.
W dniu 1 września 1906 roku gimnazjum im. Mikołaja Reja rozpoczęło działalność w budynku prywatnej szkoły komercyjnej Edwarda Rontalera, zlokalizowanej przy ul. Śniadeckich.
Już w 1908 roku, szkoła po raz pierwszy zmieniła lokalizację, przeprowadzając się do wynajmowanego budynku przy ul. Składowej 3, obecnie znanej jako ul. Pankiewicza.
W 1913 roku przyszedł czas na kolejny krok – placówka została przeniesiona do własnego budynku usytuowanego przy pl. Małachowskiego 1, gdzie z czasem przeprowadzone zostały rozbudowy.
W marcu 1922 roku odsłonięto tablicę pamiątkową, która znalazła swoje miejsce w westybulu szkolnym. Była ona poświęcona nauczycielom oraz byłym uczniom, którzy złożyli najwyższą ofiarę za Ojczyznę w latach 1918–1921, wśród nich znaleźli się Roland Bauer, Apolinary Krupiński oraz znany Tadeusz Wrześniewski.
We wrześniu 1939 roku, w początkowych dniach II wojny światowej, budynek szkolny został przekazany władzom wojskowym, aby służył jako szpital.
Podczas powstania warszawskiego w 1944 roku, szkoła stała się areną intensywnych walk. Obiekt zyskał nazwę „Reduty Reja”, a toczone tam walki określono mianem „walk korytarzowych”. Niestety, po zakończeniu powstania, część budynku przy ulicy Kredytowej uległa całkowitemu zniszczeniu.
W 1945 roku dzięki staraniom ks. kapelana Feliksa Gloeha, szkoła wznowiła działalność w baraku zlokalizowanym przy ewangelickim kościele garnizonowym przy ul. Puławskiej, by wkrótce przenieść się do częściowo odbudowanego gmachu.
W 1965 roku zakończono rozbudowę budynku szkolnego w kierunku ulicy Królewskiej, co z pewnością wpłynęło na poprawę warunków nauczania.
Ostatecznie w 2011 roku, szkoła powróciła do swojego historycznego adresu, zajmując ponownie plac Stanisława Małachowskiego 1.
Absolwenci (m.in.)
Absolwenci XI Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Warszawie to wybitne osobistości, które przyczyniły się do różnych dziedzin życia publicznego i kultury w Polsce. Wśród nich znajdują się:
- Stanisław Bayer – chirurg oraz wojskowy,
- Witold Bayer – prawnik i narodowiec,
- Ewa Błaszczyk – znana aktorka,
- Robert Brylewski – muzyk rockowy, kompozytor, autor tekstów, współzałożyciel zespołów „Kryzys”, „Brygada Kryzys”, „Izrael” oraz „Armia”,
- Barbara Czajkowska – dziennikarka,
- Edward Dietz – duchowny luterański oraz proboszcz parafii w Sopocie, a także biskup diecezji pomorsko-wielkopolskiej,
- Jerzy Dargiel – aktor i kompozytor,
- Stanisław Ryszard Dobrowolski – literat, autor znanej piosenki konspiracyjnej „Warszawskie Dzieci”,
- Mikołaj Dowgielewicz – sekretarz stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej,
- Jerzy Edigey – pisarz, adwokat oraz oenerowiec, polski Tatar,
- Alfred Figaszewski – długoletni proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Gliwicach,
- Alfred Hugon Figaszewski – duchowny luterański, kapelan, proboszcz parafii w Brześciu Litewskim,
- Aleksander Freyd – kapitan lekarz Wojska Polskiego,
- Bolesław Gleichgewicht – matematyk i polityk,
- Henryk Hiż – filozof analityczny,
- Jan Jacoby – reżyser,
- Bruno Jasieński – poeta, współtwórca polskiego futuryzmu,
- Jerzy Jelen (1900-1942) – pastor ewangelicko-reformowany,
- Stanisław Jeute – prawnik, narodowiec oraz żołnierz Związku Jaszczurczego,
- Jerzy Kahané – duchowny luterański, proboszcz parafii w Gdyni,
- Hilary Koprowski – lekarz, odkrywca szczepionki przeciwko polio,
- Marek Kościkiewicz – lider i wokalista zespołu „De Mono”,
- Krzysztof Kotowski – pisarz, poeta oraz dziennikarz telewizyjny i radiowy,
- Andrzej Krawczyk – historyk, ambasador oraz minister w Kancelarii Prezydenta RP,
- Witold Kula – historyk, profesor UW,
- Józef Kwasiborski – dziennikarz, samorządowiec oraz polityk,
- Kazimierz Lewy – filozof analityczny,
- Eugeniusz Lokajski – żołnierz Armii Krajowej, a także fotograf powstania warszawskiego,
- Krzysztof Markuszewski – działacz opozycji w PRL w latach 1977-1989,
- Marcin Meller – redaktor naczelny miesięcznika „Playboy”, będący także wieloletnim dziennikarzem „Polityki”,
- Agata Młynarska – dziennikarka telewizyjna,
- Edward Czesław Muszalski – prawnik, narodowiec oraz działacz harcerski,
- Alfred Ostroróg – oficer Wojska Polskiego, kawaler Orderu Virtuti Militari,
- Krzysztof Pazdro – chemik, autor podręczników i zbiorów zadań z chemii na poziomie gimnazjum i liceum,
- Jeremi Przybora – znany poeta,
- Robert Schmidt – aktor dziecięcy oraz muzyk,
- Franciszek Skibiński – generał brygady Wojska Polskiego,
- Kazik Staszewski – muzyk rockowy, wokalista oraz lider zespołu „Kult”,
- Andrzej Strzelecki – satyryk oraz rektor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie,
- Konrad Szołajski – reżyser filmowy,
- Tadeusz Todtleben – narodowiec oraz oenerowiec,
- Rafał Trzaskowski – prezydent m. st. Warszawy,
- Kazimierz Wasiłowski – powstaniec warszawski,
- Paweł Wieczorkiewicz – profesor UW i historyk,
- Magdalena Wołłejko – aktorka,
- Tadeusz Zawodziński – lekarz ginekolog położnik,
- Wiktor Zborowski – aktor,
- Lidia Zonn – montażystka,
- Michał Żebrowski – aktor.
Wśród absolwentów znalazł się również Emil Barchański, aktywny działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL, który niestety został zamordowany przez Służbę Bezpieczeństwa.
Przypisy
- MACTE ANIMO [online], rej.edu.pl [dostęp 19.10.2024 r.]
- macte animo!, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 19.10.2024 r.]
- Lewy Kazimierz [online], XI Liceum im. Mikołaja Reja w Warszawie [dostęp 23.02.2023 r.]
- M.J. Chodakiewicz, J. Mysiakowska-Muszyńska, W.J. Muszyński, Polska dla Polaków! Kim byli i są polscy narodowcy, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2015, s. 39, 186.
- Kazimierz Bem, Słownik Biograficzny duchownych ewangelicko-reformowanych. Pastorzy i diakonisy Jednoty Małopolskiej i Jednoty Warszawskiej 1815-1939, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Semper, 2015, s. 75-78.
- Z historii XI LO im. M. Reja w Warszawie [online] [dostęp 02.09.2009 r.]
- Pankiewicza 3. Koedukacyjna Szkoła Spółdzielcza im. R Mielczarskiego. warszawa1939.pl. [dostęp 13.10.2017 r.]
- Henryk Skorek: Gimnazjum „wszechstronnie kształcące”. W: Nasz Wiek. Gimnazjum i Liceum imienia Mikołaja Kopernika w Łodzi 1906-2006. Zarys historyczny. Wspomnienia. Jan Kamiński (red.). Łódź: I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Łodzi. Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. M. Kopernika w Łodzi, 2006, s. 37.
- StanisławS. Urbański StanisławS., Początkowe szkoły przyfolwarczne: studium z dziejów szkolnictwa prywatnego w Królestwie Polskim u schyłku XIX i XX w., „Rozprawy z Dziejów Oświaty”, nr 19, 1976, s. 107.
- BogdanB. Nawroczyński BogdanB. (red.), Nasza walka o szkołę polską 1901–1917, t. II, 1934, s. 525.
- Marian Marek Drozdowski: Warszawiacy i ich miasto w latach Drugiej Rzeczypospolitej. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1973, s. 181.
- Księga Pamiątkowa 1927, s. 1.
- Księga Pamiątkowa 1927, s. 2.
- Księga Pamiątkowa 1927, s. 3.
- Księga Pamiątkowa 1927, s. 154-155.
Pozostałe obiekty w kategorii "Szkoły":
XIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Warszawie | XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie | XIX Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Warszawy w Warszawie | XL Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie | XLI Liceum Ogólnokształcące im. Joachima Lelewela w Warszawie | XLIV Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Banacha w Warszawie | XLIX Liceum Ogólnokształcące im. Johanna Wolfganga Goethego w Warszawie | XLV Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta w Warszawie | XLVIII Liceum Ogólnokształcące im. Edwarda Dembowskiego w Warszawie | XV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie | XCIV Liceum Ogólnokształcące im. gen. Stanisława Maczka w Warszawie | X Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Warszawie | Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne im. Polskich Kryptologów w Warszawie | Wielokulturowe Liceum Humanistyczne im. Jacka Kuronia | Warszawska Szkoła Reklamy | Warszawska Szkoła Filmowa | VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV w Warszawie | VII Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Warszawie | VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana w Warszawie | V Liceum Ogólnokształcące im. Księcia Józefa Poniatowskiego w WarszawieOceń: XI Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Warszawie