XIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Warszawie


XIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. płk. Leopolda Lisa-Kuli to placówka edukacyjna o wieloletniej tradycji, która znajduje się w stolicy Polski, Warszawie. Siedziba tego renomowanego liceum ulokowana jest przy ul. Oszmiańskiej 23/25, w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Targówek.

W szkole kładzie się duży nacisk na naukę języków obcych oraz rozwój kompetencji uczniów, co czyni ją idealnym miejscem dla młodzieży pragnącej zdobywać wszechstronną wiedzę i umiejętności.

Historia szkoły

W 1928 roku na Bródnie zainaugurowano działalność V Męskiego Gimnazjum, któremu nadano imię płk. Leopolda Lisa-Kuli. Szkoła ta cieszyła się wsparciem 36 Pułku Piechoty, sięgającym czasów Legionów. Ważnym momentem w historii placówki był rok 1937, kiedy to podczas uroczystości poświęcenia sztandaru szkoły brał udział marszałek Edward Rydz-Śmigły.

Po zakończeniu II wojny światowej, w roku 1949, szkoła straciła swojego patrona, co skłoniło do zmiany nazwy na XIII Liceum Ogólnokształcące im. Ludwika Waryńskiego. Jednak podczas I Zjazdu Absolwentów w 1989 roku podjęto decyzję o przywróceniu przedwojennego imienia liceum. Cała ceremonia związana z powrotem do tradycji miała miejsce 10 listopada 1990 roku, a wśród zaproszonych gości byli między innymi członkowie Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, Minister Obrony Narodowej Piotr Kołodziejczyk, Minister Edukacji Narodowej Henryk Samsonowicz, Wiceprezydent Warszawy Olgierd Dziekoński, oraz bp Zbigniew Józef Kraszewski.

W latach 1987–2007 funkcję dyrektora pełniła mgr Alicja Kolmas, a po niej w latach 2007-2012 mgr Jolanta Sieradz-Starodąb, aż do jej śmierci. Jej miejsce tymczasowo zajęła Barbara Kołaczewska, dotychczasowa wicedyrektor. W okresie 2012-2017 funkcję tę objęła Ewa Kotarska-Pogorzelska, a obecnie dyrektorem jest Izabela Pielat-Świerczyńska.

W historii szkoły wyróżniają się ważne osiągnięcia, takie jak prowadzenie grupy teatralnej PUNKT, która zdobyła I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym oraz występowała na deskach Teatru Narodowego. Dodatkowo w latach 2008-2009 szkoła zorganizowała cykle wydarzeń pod hasłami „Spotkania z literaturą, spotkania z kulturą” oraz „Spotkania z polityką”, w których uczestniczyli znani politycy i publicyści, w tym Bronisław Komorowski, Jolanta Kwaśniewska, Julia Pitera, Henryk Hoser oraz Andrzej Markowski. Liceum plasuje się w drugiej pięćdziesiątce rankingu „Perspektyw”.

Absolwenci (m.in.)

W gronie absolwentów XIII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Warszawie można znaleźć wiele wybitnych osobistości, które odniosły sukcesy w różnych dziedzinach. Do najsłynniejszych z nich należy Bogdan Baer, uznawany za utalentowanego aktora oraz reżysera. Znaleźć można również Marcin Bartnikowski, który także zasłynął jako aktor.

Kolejną notable postacią jest Karolina Borkowska, aktorka, oraz Jacek Borkowski, znany również z ról filmowych. Inny absolwent, Grzegorz Chwiłoc-Fiłoc, zyskał reputację jako prawnik i instruktor harcerski, a także aktywny działacz społeczny.

W dziedzinie literatury wyróżnia się Mariusz Czubaj, specjalista w zakresie literaturoznawstwa i autor wielu powieści kryminalnych. Z mediów natomiast znany jest Jerzy Dąbrowski, który jako dziennikarz radiowy, poeta oraz satyryk zdobył serca wielu słuchaczy.

W gronie absolwentów znajdują się również eksperci od nauk politycznych, jak Jolanta Hibner, inżynier i senator, a także Wojciech Kozak, który miał zaszczyt pełnić funkcję prezydenta m.st. Warszawy oraz przewodniczyć Radzie Warszawy.

Warto również wspomnieć o Janie Mencwelu, animatorze kultury i publicyście, oraz Pawle Milewskim, który jako sinolog i dyplomata reprezentował Polskę w Australii w latach 2013-2017.

Do aktywistów politycznych należy Eryk Mistewicz, dziennikarz i doradca polityczny. Jan Olszewski, obrońca w procesach politycznych oraz premier RP w latach 1991–1992, również jest istotną postacią w historii liceum.

Dużą rolę w kulturze i sztuce odgrywają także Jacek Pasternak, aktor, oraz Jerzy Piskorz-Nałęcki, wynalazca i poseł na Sejm. Współczesną scenę muzyczną reprezentuje Saszan (Roksana Pindor), znana piosenkarka i blogerka.

Na zakończenie, warto zwrócić uwagę na Iwonę Schymallę, dziennikarkę i prezenterkę telewizyjną, oraz Zbigniewa Smarzewskiego, dziennikarza sportowego i prezesa Polskiego Związku Akrobatyki Sportowej. Ostatnim, ale nie mniej znaczącym jest Paweł Żmudzki, historyk mediewista, który wnosi znaczący wkład w badania dotyczące średniowiecza.

Przypisy

  1. Ranking Liceów Warszawskich 2014. perspektywy.pl. [dostęp 09.02.2015 r.]
  2. a b Anna Krupińska. Historia magistra vitae. „Bez Tabu. Głos Szczęśliwej Trzynastki”, s. 4, 04.2011 r. [dostęp 08.02.2015 r.]
  3. HannaH. Majewska HannaH. (red.), XIII Liceum Ogólnokształcące. Szkoła z tradycjami i perspektywami, Warszawa 2008, s. 28-62.
  4. Cykl spotkań z twórcami kultury "Spotkania z literaturą, spotkania z kulturą". 08.01.2012 r. [dostęp 27.07.2012 r.]
  5. Zmarła Jolanta Sieradz-Starodąb, dyrektor Trzynastki. 17.04.2012 r. [dostęp 27.07.2012 r.]
  6. Nekrologi Gazety Wyborczej - Jolanta Sieradz-Starodąb. 17.04.2012 r. [dostęp 27.07.2012 r.]
  7. a b Historia XIII Liceum Ogólnokształcącego. [dostęp 22.09.2012 r.]

Oceń: XIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Warszawie

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:23