Bolesław Gleichgewicht


Bolesław Gleichgewicht, znany ze swoich licznych osiągnięć, urodził się 30 kwietnia 1919 roku w Warszawie. Jego życie zawodowe i osobiste było niezwykle bogate, a wpływ, jaki wywarł na dziedzinę matematyki oraz polską politykę, pozostaje nie do przecenienia.

Gleichgewicht był polskim matematykiem, który zdobył tytuł doktora nauk matematycznych. Jego prace naukowe były cenione zarówno w kraju, jak i za granicą. Oprócz kariery akademickiej, aktywnie angażował się w działalność opozycji demokratycznej w PRL, co świadczy o jego odwadze i determinacji w dążeniu do wolności i sprawiedliwości społecznej.

Jednym z jego najbardziej interesujących hobby było szachowanie, w którym osiągnął pierwszą kategorię szachową. Pasja do tego sportu umiejętnie łączyła się z jego myśleniem analitycznym i strategicznym, które rozwijał jako matematyk.

Bolesław Gleichgewicht zmarł 26 września 2019 roku we Wrocławiu, pozostawiając po sobie dziedzictwo, które będzie pamiętane przez przyszłe pokolenia.

Życiorys

Bolesław Gleichgewicht był synem Adama oraz Marii. W 1937 roku sfinalizował edukację w Gimnazjum im. Mikołaja Reja w Warszawie. W okresie od 1937 do 1939 studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie niestety padł ofiarą brutalnego ataku ze strony bojówki ONR ze względu na swoje żydowskie pochodzenie.

Po inwazji Niemiec i ZSRR na Polskę, w listopadzie 1939 roku, udał się w kierunku linii demarkacyjnej, przekraczając ją i trafiając w obszar kontrolowany przez Sowietów w okolicach Szepietowa. Krótkotrwały pobyt we Lwowie został poprzedzony wędrówką na Wołyń. W latach 1940-1941 pracował jako robotnik budowlany, a następnie był nauczycielem w lokalnej szkole podstawowej.

Po rozpoczęciu ataku Niemców na ZSRR, Bolesław zdołał ewakuować się na wschód, a 1 września 1941 roku został zmobilizowany do batalionu pracy. Po krótkim osadzeniu w obozie, rozpoczął służbę w Armii Czerwonej w maju 1942 roku, kontynuując ją aż do 1945 roku.

Po zakończeniu działań wojennych, rozpoczął studia z zakresu matematyki na Uniwersytecie w Odessie, które zakończył w 1950 roku. W latach 1946-1956 był aktywnym członkiem Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) oraz Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Wspomnienia dotyczące jego doświadczeń z czasów wojny znalazły swoje miejsce w autobiograficznych zapisach.

W 1956 roku, w ramach repatriacji, po 17 latach spędzonych na obczyźnie, powrócił do Polski. W latach 1956-1982 pełnił funkcję pracownika naukowego w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie w 1961 roku obronił doktorat na temat „O pewnej klasie algebr nieasocjatywnych” pod kierunkiem profesora Stanisława Hartmana.

Od 1983 do 1984 roku pracował w Instytucie Matematycznym Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu. Jego osiągnięcia publikacyjne w dziedzinie matematyki zostały odnotowane w odpowiednich bazach danych.

W czerwcu 1977 roku stał się sygnatariuszem wrocławskiej petycji naukowców na rzecz uwolnienia uwięzionych członków Komitetu Obrony Robotników. Rok później, w styczniu 1978, podpisał deklarację założycielską Towarzystwa Kursów Naukowych. W latach 1979-1980 aktywnie uczestniczył w nieformalnych spotkaniach opozycji wrocławskiej, tzw. Radzie Jedności.

Od 1980 roku był członkiem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, a także zasłynął jako współorganizator jej struktur w Wałbrzychu. Później pracował jako doradca w tamtejszym MKZ oraz był członkiem Prezydium i wiceprzewodniczącym „Solidarności” na UWr.

W 1981 roku znalazł się w wrocławskim Komitecie Porozumiewawczym Stowarzyszeń Twórczych i Towarzystw Naukowych. Po wprowadzeniu stanu wojennego był jednym z organizatorów strajku na Uniwersytecie Wrocławskim. W okresie ukrywania się, po aresztowaniu Ludwika Turki, od czerwca 1982 prowadził działalność jako przewodniczący TKZ na UWr. Poszukiwany listem gończym, w sierpniu 1982 roku został dyscyplinarnie zwolniony z pracy. W kwietniu 1983 roku Sąd Wojewódzki we Wrocławiu skazał go na 1 rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata; wyrok ten został uchylony w 1993 roku.

Od 1985 roku razem z innymi uczestniczył w kierowaniu zakonnym Polskim Funduszem Praworządności, wspierając represjonowanych. W latach 1986-1989 był członkiem Komisji Interwencji i Praworządności, a w latach 1977-1978 podlegał rozpracowaniu przez Wydział III Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej we Wrocławiu.

Po 1990 roku wstąpił do Ruchu Obywatelskiego Akcji Demokratycznej, biorąc udział w I Krajowym Zjeździe partii. Aktywnie uczestniczył także w Unii Demokratycznej, gdzie przewodniczył komisji rewizyjnej, oraz Unii Wolności. W 2016 roku przyłączył się do stowarzyszenia Europejscy Demokraci.

Bolesław Gleichgewicht został ostatecznie pochowany na Cmentarzu Świętej Rodziny we Wrocławiu.

Życie prywatne

Bolesław Gleichgewicht był osobą, która z pasją oddawała się szachom i często brał udział w różnych rozgrywkach szachowych. Jego zaangażowanie w tę grę umysłową z pewnością odzwierciedlało jego intelektualną naturę oraz miłość do strategii i rywalizacji. Należy również zauważyć, że był ojcem Aleksandra Gleichgewichta, co może sugerować, że zainteresowania szachowe mogły sięgać także do kolejnego pokolenia w jego rodzinie.

Nagrody i odznaczenia

Bolesław Gleichgewicht został odznaczony licznymi nagrodami i wyróżnieniami, które podkreślają jego zasługi i wkład w rozwój społeczeństwa. Oto niektóre z nich:

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1993),
  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1999),
  • Złoty Krzyż Zasługi,
  • Medal „Za obronę Kaukazu” (ZSRR, 1945),
  • Medal „Za zwycięstwo nad Niemcami w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941–1945” (ZSRR, 1946),
  • Złota Odznaka Honorowa Wrocławia (2019),
  • Nagrody im. Samuela Dicksteina (1989).

Te odznaczenia świadczą o jego zaangażowaniu i oddaniu w służbie publicznej oraz w pracy na rzecz swojej społeczności.

Publikacje

Oto lista publikacji autorstwa Bolesława Gleichgewicht, które obejmują różnorodne tematy w zakresach matematyki i literatury. W szczególności zainteresowani będą nauczyciele oraz studenci, którzy mogą znaleźć w tych pozycjach cenne zasoby oraz inspiracje do dalszego zgłębiania wiedzy.

  • Algebra. Podręcznik dla kierunków nauczycielskich studiów matematycznych, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1983, wydanie III, s. 35–37, ISBN 83-01-03903-5,
  • Arytmetyczne zadania tekstowe dla nauczycieli klas 1–4, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1988, ISBN 83-02-03483-5,
  • Algebra, seria: „Matematyka dla Studentów Uniwersytetów”, Wydawnictwo „GiS”, Wrocław 2004, Wydanie 2, ISBN 83-89020-35-1,
  • Elementy algebry abstrakcyjnej, seria: „Biblioteczka Matematyczna WSiP”, tom 24, wydanie 3, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1974,
  • Zapiski szpiona pijanicy wydane jako Widziane z oddali, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 1993, ISBN 83-7023-264-7 wersja elektroniczna. Wydanie całości w 2019 przez PTM.

Oceń: Bolesław Gleichgewicht

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:20