Rafał Kazimierz Trzaskowski, urodzony 17 stycznia 1972 roku w Warszawie, to postać, którą można określić jako wybitnego polskiego polityka i politologa. Jego sylwetka łączy nie tylko politykę z nauką, ale również zaangażowanie w życie społeczności lokalnej. Jako nauczyciel akademicki i ekspert w zakresie spraw europejskich, Trzaskowski zdobył tytuł doktora nauk humanistycznych, co świadczy o jego głębokiej wiedzy i kompetencjach w obszarze analizy politycznej.
W ciągu swojej kariery politycznej, Rafał Trzaskowski pełnił wiele znaczących ról. W latach 2009-2013 był posłem do Parlamentu Europejskiego, gdzie mógł współuczestniczyć w debatach dotyczących kluczowych działań Unii Europejskiej. Następnie, w okresie od 2013 do 2014 roku, sprawował funkcję ministra administracji i cyfryzacji, a kolejny rok spędził jako sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
W latach 2015-2018 niósł odpowiedzialność jako poseł na Sejm VIII kadencji. Obecnie, od 2018 roku, Trzaskowski jest prezydentem miasta stołecznego Warszawy, wdrażając innowacyjne rozwiązania i stawiając na rozwój stolicy. Jako ważna postać w opozycji, od 2020 roku działa również na pozycji wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej.
Warto również zauważyć, że Trzaskowski został kandydatem na urząd prezydenta RP w drugich wyborach w 2020 roku, co podkreśla jego znaczącą pozycję na polskiej scenie politycznej.
Życiorys
Wykształcenie
Rafał Trzaskowski zdobywał edukację, zaczynając od XI Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Warszawie, w którym był uczniem w latach przed wielkimi zmianami politycznymi w kraju. W sezonie wyborczym 1989 zaangażował się jako wolontariusz w biurze Komitetu Obywatelskiego w kawiarni „Niespodzianka” mieszczącej się przy placu Konstytucji. Jako tłumacz języka angielskiego wspierał amerykańskiego przedstawiciela z Michigan, co zaowocowało kilkumiesięcznym stypendium, po którym kontynuował edukację w Cranbrook-Kingswood High School w Bloomfield Hills między 1990 a 1991 rokiem. Maturę uzyskał w 1991 roku.
W 1996 roku Rafał ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, zdobywając tytuł z zakresu stosunków międzynarodowych. Również w 1996 roku zakończył studia z filologii angielskiej na Wydziale Neofilologii UW. W 1997 roku zakończył naukę w Kolegium Europejskim w Natolinie. Jego nauki były również związane z prestiżowymi instytucjami, bo był stypendystą Uniwersytetu Oksfordzkiego (1995) oraz Instytutu Unii Europejskiej Studiów nad Bezpieczeństwem w Paryżu (2002).
Rafał Trzaskowski uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce w 2004 roku na podstawie prac dotyczących reform instytucjonalnych w Unii Europejskiej, które przygotował pod kierunkiem profesora Stanisława Parzymiesa. Warto podkreślić, że zna pięć języków obcych: angielski, francuski, hiszpański, rosyjski i włoski.
Działalność zawodowa
Od 1995 roku Rafał pracował jako tłumacz symultaniczny, a równocześnie jako nauczyciel języka angielskiego. W 1998 roku rozpoczął pracę jako wykładowca w Krajowej Szkole Administracji Publicznej, a cztery lata później przystąpił do Collegium Civitas. W okresie 2000–2001 pełnił rolę doradcy sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej Jacka Saryusza-Wolskiego. Następnie, od 2002 roku, był analitykiem w Centrum Europejskim Natolin, prowadzając badania związane z teorią integracji europejskiej oraz stosunkami międzynarodowymi.
Działalność polityczna do 2018
W latach 2004–2009 Rafał był doradcą delegacji Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim. W wyniku wyborów w 2009 roku został eurodeputowanym VII kadencji, otrzymując 25 178 głosów w okręgu warszawskim. W jego kampanii wyborczej wsparcie świadczyli m.in. Tomasz Karolak, Grzegorz Turnau oraz Michał Żebrowski. W Parlamencie Europejskim był członkiem frakcji Europejskiej Partii Ludowej oraz wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Konstytucyjnych, angażując się również w pracach Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów.
W 2010 roku został szefem sztabu wyborczego Hanny Gronkiewicz-Waltz w trakcie lokalnych wyborów. Jego kariera polityczna przyspieszyła, kiedy 20 listopada 2013 roku premier Donald Tusk ogłosił jego nominację na ministra administracji i cyfryzacji, co zostało sformalizowane 27 listopada tego samego roku. W związku z tym zrezygnował z mandatu eurodeputowanego. Zakończył pełnienie funkcji w dniu zaprzysiężenia rządu Ewy Kopacz 22 września 2014, po czym uzyskał powołanie na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
Prezydent Warszawy i pozostała działalność polityczna od 2018
Lata 2018–2020
W listopadzie 2017 Rafał Trzaskowski ogłoszony został jako wspólny kandydat Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy. W głosowaniu z października 2018 roku zdobył 56,67% głosów (co stanowi 505 187 głosów), co pozwoliło mu na objęcie tego urzędu 22 listopada 2018 roku. Po wyborze jego mandat poselski wygasł.
W lutym 2019 złożył podpis pod Deklaracją LGBT+, przygotowaną przez Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza, akceptując kluczowe postulaty społeczności LGBT+. Działanie to spotkało się z krytyką ze strony niektórych kręgów politycznych, w tym partii PiS, a także od Konferencji Episkopatu Polski oraz rzecznika praw dziecka Mikołaj Pawlak. Z drugiej strony, rzecznik praw obywatelskich, Adam Bodnar, pozytywnie ocenił ten krok.
W 2019 roku uczestniczył w spotkaniu Grupy Bilderberg, a w listopadzie został członkiem Europejskiego Komitetu Regionów, gdzie w 2022 roku objął przywództwo w Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii (ENVE). Stworzony przez niego sztab wyborczy Małgorzaty Kidawy-Błońskiej rozpoczął prace w lutym 2020 roku. W czerwcu 2020 Warszawa, jako pierwsze miasto w Polsce, przystąpiła do programu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju „Zielone Miasta”.
Wybory prezydenckie w 2020
15 maja 2020 roku, po ogłoszeniu rezygnacji Małgorzaty Kidawy-Błońskiej jako kandydata Koalicji Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski został przedstawiony jako nowy kandydat. Zebrano 1,6 miliona podpisów wspierających jego kandydaturę, a jego kampania nosiła hasło „Silny prezydent, wspólna Polska”. Po rozpoczęciu kampanii podkreślił, że „czas powiedzieć dość, władzy, która próbuje nas dzielić” oraz wyraził chęć działania jako prezydent otwartej współpracy z rządem.
W ramach programu Nowa Solidarność Trzaskowski przedstawiał różnorodne propozycje, w tym zwiększenie kwoty wolnej od podatku oraz utworzenie funduszu Inwestycje za rogiem dla małych miejscowości. Krytykował natomiast niektóre rządowe inwestycje, jak Centralny Port Komunikacyjny oraz przekop Mierzei Wiślanej, podkreślając, iż ustrój powinien być zdominowany przez priorytety poprawiające życie Polaków. Postulował także większą autonomię finansową dla samorządów oraz wzrost wydatków na służbę zdrowia.
W kampanii zwracał uwagę na prawo kobiet do zdrowia, bezpieczeństwa oraz równości, proponując, by jego żona Małgorzata była rzeczniczką kobiet jako pierwsza dama. Rafał Trzaskowski dążył do nawiązywania pozytywnych relacji z USA oraz z Niemcami i Francją, co miało stanowić część jego polityki zagranicznej. W wywiadzie przed wyborami zaznaczył, że zawetuje wszelkie ustawy podnoszące wiek emerytalny bądź podatki i proponował emeryturę wolną od podatku dla osób starszych.
28 czerwca 2020 roku w pierwszej turze wyborów prezydenckich Rafał zajął drugie miejsce z wynikiem 30,46%, uzyskując 5 917 340 głosów. Przeszedł do drugiej tury z ubiegającym się o reelekcję Andrzejem Dudą, który zdobył 43,50% głosów. Wśród kandydatów, którzy nie przeszli do drugiej tury, Trzaskowski otrzymał poparcie m.in. od Roberta Biedronia, Szymona Hołowni oraz Władysława Kosiniaka-Kamysza.
Debata między kandydatami do drugiej tury nie doszła do skutku; początkowo Andrzej Duda odmówił udziału w debatę organizowanej przez TVN24, a później Rafał Trzaskowski nie pokazał się na debacie TVP, określając ją jako „ustawkę” i „wiec wyborczy PiS”. Na pytania od dziennikarzy w Lesznie odpowiedział podczas Areny Prezydenckiej, gdzie zgromadził przedstawicieli przeróżnych mediów.
W drugiej turze wyborów z 12 lipca 2020 roku Rafał uzyskał 10 018 263 głosy, co stanowiło 48,97% głosów, jednak nie zdobył prezydentury.
Od 2020
Po nieudanych wyborach prezydenckich ogłosił zamiar stworzenia ruchu obywatelskiego, co zrealizował zakładając fundację swojego imienia we wrześniu 2020 roku. W październiku uruchomił Ruch Wspólna Polska, który zorganizował Campus Polska Przyszłości. W 2021 objął przewodnictwo rady politycznej stowarzyszenia samorządowego Tak! Dla Polski. W 2023 roku, we współpracy z Koalicją Obywatelską, uczestniczył w kampanii przed wyborami parlamentarnymi, spotykając się z wyborcami oraz wygłaszając przemówienia na „Marszu Miliona Serc”.
W 2024 roku ponownie wystartował w wyborach na prezydenta Warszawy, gdzie wygrał już w I turze, uzyskując 444 006 głosów, co stanowi 57,41% poparcia. 7 maja 2024 roku odbyła się jego druga inauguracja na urząd prezydenta miasta. W listopadzie tego samego roku wystartował w prawyborach Koalicji Obywatelskiej na kandydata na prezydenta, odniósłszy zwycięstwo nad Radosławem Sikorskim z wynikiem 74,75% głosów.
Życie prywatne
Rafał Trzaskowski ma bogate i interesujące korzenie rodzinne. Jego pradziadek, Bronisław Trzaskowski, był uznawanym językoznawcą, nauczycielem oraz dyrektorem szkoły w Tarnowie, a także był pionierem w zakładaniu pierwszych żeńskich gimnazjów w Polsce. Rodzice Rafała, to wybitny pianista i kompozytor jazzowy Andrzej Trzaskowski (zm. 1998) oraz Teresa Arens (zm. 2019). Dodatkowo, siostra jego matki, Izabella Skrońska, miała istotną rolę podczas powstania warszawskiego, pełniąc funkcję łączniczki Komendy Głównej Armii Krajowej.
Warto podkreślić, że jego przyrodni brat Piotr Ferster był dyrektorem znanego krakowskiego kabaretu Piwnica pod Baranami. Rafał Trzaskowski zadebiutował w sztuce telewizyjnej w 1980 roku, występując w serialu „Nasze podwórko”. W czerwcu 2002 roku związał się węzłem małżeńskim z Małgorzatą, która jest absolwentką Akademii Ekonomicznej w Katowicach.
Małgorzata Trzaskowska, w latach 2007–2019, pracowała w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy, gdzie odpowiadała za promocję stolicy oraz była zatrudniona w Biurze Rozwoju Gospodarczego. Jednak w związku z wyborem Rafała na prezydenta Warszawy, podjęła decyzję o rezygnacji z pracy w ratuszu, a w kwietniu 2019 roku otrzymała urlop bezpłatny.
Rafał i Małgorzata mają dwoje dzieci: córkę Aleksandrę, urodzoną w 2004 roku, oraz syna Stanisława, który przyszedł na świat w 2009 roku. Ich rodzina mieszka na Kabatach, znajdujących się w warszawskiej dzielnicy Ursynów.
Wyniki wyborcze
W kontekście działań politycznych Rafała Trzaskowskiego, wyniki wyborcze jego kampanii są kluczowe dla zrozumienia jego ścieżki kariery. Oto zestawienie jego osiągnięć w poszczególnych wyborach.
Wybory | Komitet wyborczy | Organ | Okręg | Wynik | |
---|---|---|---|---|---|
2009 | _ | Platforma Obywatelska | Parlament Europejski VII kadencji | nr 4 | 25 178 (3,04%) |
2015 | Sejm VIII kadencji | nr 13 | 47 080 (8,67%) | ||
2018 | _ | Koalicja Obywatelska | Prezydent miasta stołecznego Warszawy | – | 505 187 (56,67%) |
2020 | _ | KW Kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Rafała Trzaskowskiego | Prezydent RP | 5 917 340 (30,46%) | |
10 018 263 (48,97%) | |||||
2024 | _ | Koalicja Obywatelska | Prezydent miasta stołecznego Warszawy | 444 006 (57,41%) |
Odznaczenia i wyróżnienia
Rafał Trzaskowski, znany polski polityk, został odznaczony wieloma prestiżowymi wyróżnieniami na przestrzeni swojego życia zawodowego. Poniżej przedstawiamy niektóre z jego osiągnięć w tej dziedzinie:
- Kawaler Legii Honorowej – Francja (2017),
- Order „Jedność i Wola” – Ukraina (2023),
- Odznaka pamiątkowa Pułku AK Baszta „Amicitiae Fidelium” – „Baszta Wiernym Przyjaciołom” (2020).
Publikacje
Rafał Trzaskowski ma na swoim koncie kilka znaczących publikacji, które dotyczą kluczowych zagadnień związanych z Unią Europejską oraz jej strukturą decyzyjną. Przykładami jego pracy są:
- Dynamika reformy systemu podejmowania decyzji w Unii Europejskiej, opublikowana w Wydawnictwie Prawo i Praktyka Gospodarcza w Warszawie w 2004 roku,
- Przyszły Traktat konstytucyjny. Granice kompromisu w dziedzinie podejmowania decyzji większością kwalifikowaną, stworzony wspólnie z Janem Barczem, również wydany przez Prawo i Praktykę Gospodarczą w 2004 roku.
Przypisy
- Powstaje nowa hala sportowa w Śródmieściu. um.warszawa.pl, 04.04.2024 r. [dostęp 04.07.2024 r.]
- Prezydent Trzaskowski zaprzysiężony, Rada Miasta ze ślubowaniem. um.warszawa.pl, 07.05.2024 r.
- Malwina Zaborowska: Znamy kandydata KO na prezydenta. Są wyniki prawyborów. rmf24.pl, 23.11.2024 r.
- Prawybory w Koalicji Obywatelskiej. Ogłoszono zwycięzcę. tvn24.pl, 23.11.2024 r.
- Wszystko jasne. Koalicja Obywatelska wybrała kandydata na prezydenta. onet.pl, 23.11.2024 r.
- Dorota Niećko: Rafał Trzaskowski na Śląsku w Bytomiu i Wodzisławiu. I w Bielsku. tvs.pl, 05.10.2023 r.
- Trzaskowski: czujemy fantastyczną energię tych miliona serc. tvn24.pl, 01.10.2023 r.
- Rafał Kazimierz Trzaskowski. Europejski Komitet Regionów. [dostęp 05.01.2023 r.]
- Prezydent Warszawy szefem komisji w Europejskim Komitecie Regionów. um.warszawa.pl, 07.10.2022 r. [dostęp 07.01.2023 r.]
- Jacek Walewski: Fundacja Otwarty Dialog i Rafał Trzaskowski docenieni na Ukrainie. „Za jedyne takie wsparcie”. crowdmedia.pl, 22.06.2023 r.
- Julia Theus: Potop po ataku na Nową Kachowkę. Polska misja humanitarna dotarła na zalane tereny. „To był szok”. oko.press, 23.06.2023 r.
- Trzaskowski wspólnym kandydatem Platformy i Nowoczesnej w Warszawie. tvn24.pl, 23.11.2017 r. [dostęp 13.10.2021 r.]
- Rafał Trzaskowski: Curriculum Vitae. eppgroup.eu. [dostęp 13.10.2021 r.]
- Wybory do Parlamentu Europejskiego zarządzone na dzień 07.06.2009 r. pkw.gov.pl. [dostęp 13.10.2021 r.]
- Rafał Trzaskowski prezydentem stolicy. civitas.edu.pl, 22.10.2018 r. [dostęp 05.06.2020 r.]
- Warszawa ma nowego prezydenta. um.warszawa.pl, 22.11.2018 r. [dostęp 13.10.2021 r.]
- Trzaskowski: zawetuję każdą próbę podnoszenia podatków. portfelpolaka.pl, 30.06.2020 r. [dostęp 08.07.2020 r.]
- Zmarła Teresa Trzaskowska, matka prezydenta Warszawy. radiozet.pl, 29.06.2019 r. [dostęp 11.06.2020 r.]
- Rafał Trzaskowski: 500 plus to program potrzebny, ale nie rozwiązał problemów demograficznych. businessinsider.com.pl, 06.07.2020 r. [dostęp 08.07.2020 r.]
- Ostrzeżenie Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczące LGBT+. rpo.gov.pl, 18.03.2019 r. [dostęp 24.06.2020 r.]
- Władysław Kosiniak-Kamysz o głosowaniu na Rafała Trzaskowskiego: Jestem bliższy temu kierunkowi. gazeta.pl, 09.07.2020 r. [dostęp 10.07.2020 r.]
- Małgorzata Trzaskowska. Kim jest żona prezydenta Warszawy?. gala.pl, 15.05.2020 r. [dostęp 30.05.2020 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Maciej Gielecki | Fryderyk Melfort | Henryk Kołodziejski | Stanisław Szwalbe | Stanisław Wojciech Garlicki | Bohdan Ostoja-Samborski | Konstanty Rokossowski | Marcin Kubiak (dyplomata) | Danuta Kuroń | Leszek Moczulski | Wojciech Lamentowicz | Urszula Doroszewska | Paulina Kapuścińska | Jan Kwapiński | Bronisław Latosiński | Zbigniew Romaszewski | Stefan Jędrychowski | Krzysztof Czabański | Adam Kobieracki | Stanisław Skowroński (dziennikarz)Oceń: Rafał Trzaskowski