XV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie


Witamy w XV Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie, które jest placówką edukacyjną o ugruntowanej pozycji w stolicy.

Nasza szkoła szczególnie kładzie nacisk na nauczanie języka francuskiego oraz promocję kultury francuskiej. W tym celu, współpracujemy z ambasadą francuską, co pozwala nam na organizowanie różnorodnych inicjatyw i wydarzeń kulturalnych.

Dodatkowo, liceum angażuje się w realizację międzynarodowych wymian uczniów, nawiązując współpracę z placówkami edukacyjnymi z takich krajów jak Francja, Belgia oraz Kanada. Dzięki temu nasi uczniowie mają okazję doświadczać różnorodnych tradycji i metod nauczania.

Jesteśmy także dumnymi członkami sieci Szkół Stowarzyszonych UNESCO, co podkreśla nasze zaangażowanie w promowanie edukacji na najwyższym poziomie.

W ramach oferty kształcenia, część oddziałów oferowanych w liceum to klasy dwujęzyczne, w których co najmniej dwa przedmioty prowadzone są w języku obcym nowożytnym. Umożliwia to naszym uczniom przystąpienie do matury dwujęzycznej, co jest dodatkowym atutem w ich edukacyjnej podróży.

Warto również dodać, że uczniowie mają możliwość przystępowania do międzynarodowych egzaminów DELF, co stanowi potwierdzenie ich umiejętności językowych na arenie międzynarodowej.

Historia

Wiosna 1919 roku była kluczowym momentem dla rozwoju edukacji żeńskiej w Warszawie. Rada Sekcji Szkół Średnich przy Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego pozytywnie oceniła wniosek wizytator Teodory Męczkowskiej, który dotyczył przejęcia prywatnego gimnazjum żeńskiego, mieszczącego się przy ul. Mokotowskiej 61 w Warszawie. W rezultacie, powstało tam państwowe Gimnazjum Żeńskie im. Narcyzy Żmichowskiej, które oficjalnie rozpoczęło swoją działalność 19 września 1919 roku.

Głównym celem tej szkoły było danie możliwości uzyskania matury dziewczętom z mniej zamożnych rodzin oraz przeciwdziałanie społecznemu wykluczeniu kobiet. W tamtym czasie, edukacja dla dziewcząt była ograniczona i znacznie kosztowna, gdyż większość instytucji edukacyjnych znajdowała się w rękach prywatnych.

Placówka przyjmowała uczennice do klasy IV, tj. najniższego poziomu w gimnazjum, a czesne w nowo powstałym gimnazjum publicznym było zgoła inne od tego, jakie obowiązywało w szkołach prywatnych. Niektóre dziewczęta mogły liczyć na znaczne zniżki, a jedne nawet na całkowite zwolnienie z opłat. Dyrektorką państwowego Gimnazjum Żeńskiego im. Narcyzy Żmichowskiej została Maria Radwańska-Kiernikowa.

W wyniku tragicznych wydarzeń drugiej wojny światowej, w 1939 roku szkoła doznała znacznych zniszczeń spowodowanych bombardowaniami i pożarami, co miało tragiczne skutki – spłonęły dokumenty, wyposażenie oraz większość zgromadzonego księgozbioru. Pomimo trudnych warunków okupacyjnych, udało się zorganizować tajne nauczanie na poziomie maturalnym, które zakończyło się powodzeniem dla co najmniej 75 uczennic.

Po wojnie, gimnazjum rozpoczęło swoją działalność w budynku Szkoły im. Tadeusza Reytana, a następnie przeniosło się na ulicę Klonową, gdzie zajmowało zniszczoną część budynku Szkoły Ziemi Mazowieckiej, która była częściowo zajęta przez drukarnię miejską.

Rok 1962 przyniósł znaczną zmianę, gdyż szkoła z liceum żeńskiego przekształciła się w koedukacyjną instytucję edukacyjną. W 1991 podejmując nowatorskie podejście edukacyjne, wprowadziła nauczanie w systemie dwujęzycznym z językiem francuskim na czołowej pozycji.

Dodatkowo, w 1999 roku XV LO zyskało Gimnazjum Dwujęzyczne nr 34 im. Narcyzy Żmichowskiej, tworząc zgrany zespół szkół w ramach Zespołu Szkół nr 67 w Warszawie. W obliczu nadchodzących reform w systemie edukacji z 2017 roku, zespół szkół został rozwiązany, a klasy wygaszanego gimnazjum tymczasowo włączono do struktury liceum.

W 2009 roku społeczność XV Liceum obchodziła 90. rocznicę swojego istnienia, na uroczystości obecne były znakomite osobistości, takie jak Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz, przybyli również przedstawiciele Ambasady Francji.

Święto to zakończyło się wyróżnieniem, gdyż 23 października 2014 roku szkoła została uhonorowana odznaką „Zasłużony dla Warszawy” (nr legitymacji: 1945).

Absolwenci (m.in.)

W kontekście znaczących osiągnięć, absolwenci XV Liceum Ogólnokształcącego im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie wyróżniają się w różnych dziedzinach działalności. Wśród nich można znaleźć wiele osobistości związanych z kulturą, nauką i sztuką, co tylko potwierdza poziom edukacji tej placówki.

To otwiera drzwi do nazwisk, które nie tylko wzbogacają naszą kulturę, ale także piastują ważne funkcje w społeczeństwie, podkreślając znaczenie edukacji w XV Liceum.

Przypisy

  1. Schools - Zespol Szkol Nr 67 XV Liceum Ogólnoksztalcace... [online], web.archive.org, 15.06.2019 r. [dostęp 15.06.2019 r.]
  2. Ewidencja Odznaki Honorowej Zasłużonego dla Warszawy [online], web.archive.org, 15.06.2019 r. [dostęp 15.06.2019 r.]
  3. Klasy wstępne i oddziały dwujęzyczne – Dobra Szkoła – Reforma Systemu Edukacji [online], web.archive.org, 25.10.2018 r. [dostęp 15.06.2019 r.]
  4. Uchwała nr XLV/1083/2017 Rady m.st. Warszawy z dnia 16.03.2017 r. w sprawie dostosowania sieci publicznych szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych.
  5. 90-lecie liceum im. Narcyzy Żmichowskiej [online], Polska Times, 06.11.2009 r. [dostęp 15.06.2019 r.]
  6. MariaM. Głowacka MariaM. (red.), Rok jubileuszowy : 1919–2014, Warszawa: Zespół Szkół nr 67, 2014, s. 20–21, ISBN 978-83-939789-0-8, OCLC 891166288 [dostęp 15.06.2019 r.]
  7. a b c d DanutaD. Rudnicka-Kaczyńska DanutaD. (red.), 40-lecie Gimnazjum i Liceum im. Narcyzy Żmichowskiej. Pamiętnik Zjazdu byłych wychowanek w Warszawie – 22.11.1959 r., Warszawa: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1960, s. 34–57.

Oceń: XV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:25