Irena Tomalak, znana również pod różnymi pseudonimami, takimi jak Soldau oraz Słowik, to postać, której życie i działalność były nierozerwalnie związane z historią Polski w XX wieku. Urodziła się 26 października 1895 roku w Warszawie i spędziła tam większość swojego życia, aż do swojej śmierci, która miała miejsce 25 grudnia 1971 roku.
Irena była oficerem Wojska Polskiego oraz żołnierzem Armii Krajowej, a po zakończeniu II wojny światowej zaangażowała się w działalność w powojennym podziemiu antykomunistycznym. Warto również podkreślić, że w czasach stalinowskich stała się więźniem politycznym, co stanowi ważny aspekt jej biografii, ukazując zmagania nie tylko z wrogością reżimu, ale i jej determinację w walce o wolność i niezależność.
W trakcie swojej kariery wojskowej osiągnęła ostatni stopień wojskowy – majora, który otrzymała w 1944 roku. Oprócz działalności wojskowej, Irena Tomalak była również utalentowaną poetką, co dodawało głębi jej osobowości oraz ubogacało jej życie twórcze.
Życiorys
Irena Tomalak wychowała się w środowisku charakteryzującym się głębokim patriotyzmem. Jej ojciec, Franciszek Beniamin Kowalski (1869–1941), był renomowanym lekarzem oraz społeczniku, a jego miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu Powązkowskim. Matka, Natalia Apolonia z d. Olszewska (1870–1944), przez pewien czas zamieszkiwała w Krakowie, gdzie aktywnie uczestniczyła w działaniach niepodległościowych.
Irena wraz z siostrą Julią Haliną uczęszczały do pensji prowadzonych przez Jadwigę Kowalczykównę i Jadwigę Jawurkówną, zlokalizowanych w Warszawie przy ul. Wiejskiej 5. W roku 1913 Irena Tomalak ukończyła maturę w Krakowie i podjęła studia z zakresu filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Od 1914 roku była aktywną członkinią Związku Strzeleckiego, a także żołnierzem Legionów oraz Polskiej Organizacji Wojskowej (POW). W 1918 roku powróciła do Warszawy, gdzie dołączyła do Ochotniczej Legii Kobiet, uczestnicząc w obronie Lwowa, a także uzyskując pierwszy stopień oficerski jako podporucznik.
W 1921 roku odbyła szkolenie w Podchorążówce Rezerwy Piechoty w Warszawie, a w 1922 roku potwierdzono jej awans w stopniu wojskowym. W tym samym czasie uczęszczała na oficerski kurs łączności w Centralnej Szkole Wojsk Łączności w Zegrzu. Działała również w Organizacji Przysposobienia Wojskowego Kobiet (OPWK), a później w Referacie Przysposobienia Rezerw Kobiecych Wydziału Przysposobienia Rezerw w Oddziale III Sztabu Generalnego WP, gdzie do 1924 roku została awansowana na stopień kapitana.
Po 15 października 1939 roku włączyła się w działania Służby Zwycięstwu Polski. W listopadzie tego samego roku Irena Tomalak została pierwszą kurierką gen. Michała Tokarzewskiego, docierającą do Bazy Łączności Sztabu Naczelnego Wodza w Budapeszcie. W 1940 roku zajmowała stanowisko szefowej służby kurierskiej Sztabu Głównego SZP, a później Związku Walki Zbrojnej (ZWZ).
Podczas pierwszego okresu okupacji w ich warszawskim domu przy ul. Działdowskiej 6 mieszkał Leopold Okulicki, który stał się później ostatnim komendantem AK. W latach 1943–1944 Irena Tomalak pełniła funkcję zastępczyni kierowniczki Oddziału Łączności Konspiracyjnej w Komendzie Głównej Armii Krajowej i od 1944 roku była członkiem organizacji NIE/Niepodległość. W walkach powstania warszawskiego brała udział w Baonie „Kiliński”.
Po zakończeniu powstania opuściła Warszawę w towarzystwie ludności cywilnej. Otrzymała później wysokie stanowiska w Komendzie Głównej Armii Krajowej z siedzibą w Częstochowie oraz w Delegaturze Sił Zbrojnych, posługując się aliasem „Maria Niedźwiecka”. W ten sposób obsługiwała kierownictwo Polskiego Państwa Podziemnego przed aresztowaniem dokonanym przez NKWD oraz w tzw. procesie Szesnastu w Moskwie w czerwcu 1945 roku.
Aresztowana podczas nielegalnego wyjazdu za granicę 21 lub 30 kwietnia 1946 roku, gdy przekraczała granicę czechosłowacką, była przetrzymywana w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Koszykowej 6 oraz przesłuchiwana w sprawach związanych z dwoma komendantami WiN – w pierwszym procesie płk. Jana Rzepeckiego oraz w tzw. procesie krakowskim płk. Franciszka Niepokólczyckiego. Ostatecznie została skazana na 15-letni wyrok, który odbywała w różnych zakładach karnych, w tym w Warszawie na ul. Rakowieckiej oraz w Fordonie.
Po zwolnieniu 7 maja 1956 roku, Irena Tomalak znalazła miejsce spoczynku w grobowcu rodzinnym na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kw. 230–IV–8/9). Bronisław Komorowski, prezydent RP, pośmiertnie odznaczył ją Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski na podstawie Postanowienia nr 273/2010 z dnia 14 września 2010 roku.
Życie prywatne
Małżonek
Więcej informacji na temat tejże postaci można znaleźć w osobnym artykule poświęconym Wacławowi Tomalakowi.
Siostra
Irena Tomalak miała siostrę, której życie i działalność również zasługują na uwagę. Szczegóły dotyczące Julii Haliny Piwońskiej można znaleźć w dedykowanym artykule.
Dzieci
Warto także wspomnieć, że uczestnikami Powstania Warszawskiego w formacji Szarych Szeregów były dzieci Ireny Tomalak, które miały znaczący wkład w walkę o wolność.
- Witold Józef Tomalak (1927–1990) – podczas powstania warszawskiego walczył w Batalionie „Parasol”, a następnie został przesłuchiwany w siedzibie Gestapo zlokalizowanej przy al. Szucha 25. Trafił do Pawiaka, był pracownikiem technicznym Akademii Lekarskiej w Gdańsku oraz absolwentem Państwowej Szkoły Morskiej w Szczecinie. Swoją karierę kontynuował jako oficer Polskiej Żeglugi Morskiej i kapitan Polskiego Ratownictwa Okrętowego. Mieszkał w Warszawie, Szczecinie oraz Gdańsku, a jego życie zakończyło się w spokoju, w rodzinnym grobie na cmentarzu Powązkowskim (kwatera nr 230).
- Anna Krystyna Reszuto z d. Tomalak, urodzona w 1930 roku, jest kolejnym przedstawicielem rodziny. Studiowała na SGPiS w Warszawie, gdzie aktywnie angażowała się w działalność, pełniąc funkcje w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Od 2013 roku zajmuje stanowisko wicekanclerza Kapituły Orderu Krzyża Niepodległości.
Przypisy
- http://www.prezydent.pl/archiwum-bronislawa-komorowskiego/aktualnosci/ordery-i-odznaczenia/art,1204,prezydent-powolal-kapitule-orderu-krzyza-niepodleglosci.html
- pseudonim pochodzi od okupacyjnej nazwy ul. Działdowskiej (Soldaustrasse) przy której zamieszkiwała rodzina Tomalaków. W latach 1941–1944 w budynku mieściła się warszawska komendantura Luftwaffe.
- Cmentarz Powązkowski w Warszawie. (red.). Krajowa Agencja Wydawnicza, 1984.
- Tomalak, Irena: Drugi brzeg: wiersze wojenne i więzienne, Fundacja Archiwum Pomorskie Armii Krajowej Toruń 1994.
- specj. chorób wewn. przyjmujący w gabinecie przy ul. Wolskiej 47a, tel.: 76-21 (Księga Informacyjno-adresowa "Cała Warszawa", Warszawa 1930)
- M.P. z 2010 r. nr 90, poz. 1044
- Zarchiwizowana kopia. [dostęp 14.10.2010 r.]
- http://www.ceeol.com/aspx/getdocument.aspx?logid=5&id=a658fd33-54f3-4f31-9189-f649b29803da#search=%22p%C5%82k%20Tomalak%22
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Witold Komierowski | Wacław Śniechowski (major) | Stanisław Aronson | Aleksander Hauke-Nowak | Stanisław Adamski (oficer) | Adam Rudnicki | Mieczysław Krzemiński | Stefan Pomarański | Jerzy Stańczykowski | Stanisław Gieysztor | Stanisław Lubodziecki | Mieczysław Sylwester Bobrownicki-Libchen | Lucjan Bornstaedt | Roman Umiastowski | Stanisław Jaster (1892–1942) | Dezyderiusz Zawistowski | Julian Roykiewicz | Ernest Wiśniewski | Artur Maruszewski | Wacław Zawadzki (harcerz)Oceń: Irena Tomalak