Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela w Warszawie


Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela, znana również jako katedra archidiecezji warszawskiej, to niezwykle ważny zabytek znajdujący się na Starym Mieście w Warszawie. Usytuowana jest przy ul. Świętojańskiej 8, stanowi jeden z najstarszych obiektów sakralnych w stolicy.

Pierwotnie świątynia nosiła wezwanie Ścięcia św. Jana Chrzciciela, lecz aktualnie akadektem za patrona jest Męczeństwo św. Jana Chrzciciela. Wielowiekowa historia tej katedry czyni ją kluczowym miejscem kultury i tradycji narodowej Polski.

W jej murach miały miejsce znaczące wydarzenia historyczne. KsiądzPiotr Skarga wygłaszał tutaj swoje kazania, a Władysław IV Waza zaprzysiągł swoje pacta conventa. W katedrze odbywały się również śluby oraz koronacje władców, jak również pogrzeby wielu znakomitych osobistości.

Nie sposób pominąć faktu, iż to właśnie w tej świątyni została zaprzysiężona Konstytucja 3 maja, co podkreśla jej niezmiennie istotną rolę w historii Polski. Dziś, bazylika jest miejscem, gdzie odbywają się ważne uroczystości państwowe, co czyni ją nadal żywym miejscem kultu i tradycji.

Historia

Świątynia, która obecnie znajduje się w Warszawie, została wzniesiona w nietypowej lokalizacji, ponieważ nie znajduje się na narożniku rynku, jak to miało miejsce w przypadku innych polskich miast powstałych w podobnym okresie. Taki wybór miejsca jest uzasadniany jej podwójną rolą jako kościoła farnego oraz jako kaplicy dla zamku.

Na miejscu dzisiejszego prezbiterium w XIV wieku powstała pierwsza kaplica, która była drewniana i usytuowana w obrębie zamku. W początkach XIV stulecia zaczęła pełnić funkcję kościoła parafialnego (parafia została ustanowiona w 1313 lub 1315 roku). Teren za kościołem, który obecnie jest znany jako ul. Kanonia, był wykorzystywany jako cmentarz. W 1321 roku odnotowano wzmiankę o Gunterze, plebanie warszawskim, a w 1338 roku na drzwiach świątyni zawieszono pozew przeciwko Zakonowi Krzyżackiemu. W trakcie procesu warszawskiego z 1339 r. sąd miał swoje posiedzenia zarówno w kościele, jak i w domu wójta na Rynku Starego Miasta.

W okolicach 1390 roku, dzięki działaniom księcia Janusza I Starszego, powstała murowana, gotycka świątynia, która jednocześnie stała się miejscem spoczynku dla książąt mazowieckich. Od 1406 roku funkcjonowała jako kolegiata, po tym jak kapituła przybyła z Czerska na polecenie Janusza I. W 1428 roku Anna Holszańska ufundowała pierwszą kaplicę pod wezwaniem Wniebowzięcia Matki Boskiej, a w roku 1510 kolegiata zyskała nowy gotycki ołtarz, który zachował się do dzisiaj w Cegłowie. Jesienią 1602 roku, w wyniku huraganu, zniszczeniu uległa zachodnia wieża, co uszkodziło wnętrze budynku. W trakcie odbudowy zdecydowano się na zmianę fasady, nadając jej nowy, wczesnobarokowy charakter i dodano dwa chóry w prezbiterium. Po 1611 roku kolegiata otrzymała nowy ołtarz barokowy.

W 1637 roku miała miejsce pierwsza koronacja – Cecylii Renaty. W okolicach 1650 roku wzniesiono dzwonnicę po prawej stronie fasady. Zakrystię zbudowano po 1763 roku według projektu Jakuba Fontany. W 1798, po ustanowieniu biskupa warszawskiego, bullą papieża Piusa VI, kolegiata otrzymała tytuł katedry, a w 1818 roku stała się archikatedrą. 24 maja 1829 roku w świątyni miała miejsce uroczysta msza z okazji koronacji Mikołaja I Romanowa na króla polskiego (samej koronacji dokonano w Sali Senatorskiej na Zamku Królewskim).

Kościół był przykładem gotyckiej architektury do XIX wieku. W latach 1837–1842, z funduszy rządowych, przeprowadzono gruntowną przebudowę świątyni w stylu neogotyku angielskiego według projektu Adama Idźkowskiego, w wyniku czego uzyskano m.in. nową fasadę z wieżową częścią środkową i bogatą dekoracją kamienną. Kolejna renowacja fasady miała miejsce w latach 1901–1903, realizowana zgodnie z projektem Hugona Kudery.

W dniu 15 października 1861 roku, podczas stanu wojennego w Królestwie Polskim, wojska rosyjskie dokonały pacyfikacji ludności zgromadzonej w kościele dla uczczenia rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. W wyniku tego działania Kościół katolicki ogłosił zamknięcie wszystkich warszawskich kościołów 16 października. Świątynia została poważnie uszkodzona podczas obrony Warszawy we wrześniu 1939 roku, a w 1944 roku niemieckie siły niemal całkowicie ją zniszczyły. Najlepiej zachowane elementy to kaplica Baryczków oraz prezbiterium.

Odbudowa zniszczonej katedry miała miejsce w latach 1948–1956, co było oparte na pierwotnych planach z XIV wieku, realizowanych przez Jana Zachwatowicza oraz Marii i Kazimierza Piechotków. Odbudowana fasada odzwierciedla akwarelę Zygmunta Vogla z początków XIX wieku, przedstawiającą odkrytą gotycką fasadę. Powstała ona w tzw. gotyku nadwiślańskim. Wzorowana była na fasadzie kościoła dominikanów św. ap. Piotra i Pawła w Chełmnie oraz kościoła św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława we Wrocławiu.

Do 1952 roku funkcję prokatedry pełnił kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca. Uroczystą konsekrację odbudowanej świątyni przeprowadził 9 czerwca 1960 roku prymas Stefan Wyszyński. W tym samym roku kościół otrzymał tytuł bazyliki mniejszej. Od 1994 roku jest znany jako miejsce Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej „Organy Archikatedry”. W latach 2012–2015 miały miejsce znaczne prace remontowe, które obejmowały odnowienie ceglanej elewacji oraz wnętrza z kaplicami, a także restaurację portali, rzeźb, epitafiów oraz organów. W podziemiach stworzono również trasę edukacyjną z elementami multimedialnymi poprzez przebicie przejść pomiędzy niektórymi kryptami.

Wnętrze

Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela w Warszawie charakteryzuje się surowym wnętrzem, które dominuje sklepienie gwiaździste. W prezbiterium znajduje się główny ołtarz z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, a także barokowe stalle z drewnianymi figurami świętych, które są wotum od Jana III Sobieskiego za jego triumf pod Wiedniem. Te ostatnie elementy zostały zrekonstruowane w latach 1963-1973 na podstawie projektów Marii Zachwatowicz oraz Józefa Zencikiewicza, ponieważ uległy zniszczeniu w czasie powstania warszawskiego. Nad stallami umieszczono ganki dla orkiestry, zdobione misternie rzeźbionymi herbami.

Wiele historycznych detali zasługuje na szczególne wyróżnienie:

  • renesansowy nagrobek dwóch ostatnich książąt mazowieckich, Stanisława i Janusza III. Płytę nagrobną z czerwonego marmuru chęcińskiego przypisuje się Bernardinusowi de Gianottis, który stworzył ją w latach 1526-1528. Był to pierwszy renesansowy nagrobek na Mazowszu,
  • barokowa kaplica Cudownego Pana Jezusa (Baryczków), zbudowana w latach 1708–1719 na miejscu wcześniejszego skarbca kościelnego, dla kultowego gotyckiego krucyfiksu z naturalnymi włosami, który datuje się na początek XVI wieku. Krucyfiks, według różnych źródeł, przywieźli do Warszawy Jerzy Baryczka z Wrocławia w 1520 roku lub z Norymbergi w 1539 roku. Udało się go zachować podczas powstania warszawskiego. Dodatkowo, warto zapoznać się z Krucyfiksem Baryczkowskim,
  • płyta z renesansowego nagrobka kanonika i proboszcza Stanisława Strzelicy (rekonstrukcja),
  • płyta nagrobka braci: biskupa kujawskiego Mikołaja Wolskiego oraz kasztelana sandomierskiego Stanisława Wolskiego (zniszczona w 1944 roku),
  • epitafium burgrabiego krakowskiego Adama Parzniewskiego z 1614 roku,
  • epitafium sekretarza i koniuszego królewskiego Wojciecha Baryczki z 1643 roku,
  • barokowa kaplica Literacka, w której znajdują się relikwie metropolity warszawskiego, świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego,
  • klasycystyczny pomnik Stanisława Małachowskiego, stworzony z białego marmuru, zaprojektowany przez Bertela Thorvaldsena, a jego realizację zlecono Cavaliere Massimiliano w Rzymie (złożony z kawałków po 1944 roku),
  • mauzoleum prymasa Stefana Wyszyńskiego z 1990 roku,
  • pomniki, popiersia i tablice ku czci wybitnych Polaków, w tym fragment pomnika Zygmunta Kazanowskiego, Aleksandra Kakowskiego, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Stefana Starzyńskiego, Jana Pawła II, Orląt Lwowskich oraz żołnierzy, którzy polegli w latach 1920, 1939 i 1944.
  • witraże w oknach prezbiterium przedstawiające sceny z życia św. Jana Jerozolimskiego, witraże w oknach nawy południowej, które obrazują postacie z historii Polski oraz te znajdujące się w zachodniej ścianie, prezentujące sceny z Księgi Rodzaju i Księgi Apokalipsy św. Jana. Autorstwo tych witraży przypisuje się Wacławowi Taranczewskiemu.

Pochowani w katedrze

W historycznej bazylika archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie spoczywa wielu znakomitych Polaków, którzy odcisnęli swoje piętno na dziejach kraju. Lista pochowanych osób jest imponująca i obejmuje

  • króla Stanisława Augusta Poniatowskiego,
  • księcia mazowieckiego Janusza I Starszego,
  • księcia Bolesława III Januszowica,
  • księcia mazowieckiego Stanisława,
  • księcia mazowieckiego Janusza III,
  • Izabellę Wazówną, córkę Władysława IV Wazy,
  • prezydenta Gabriela Narutowicza,
  • prezydenta Ignacego Mościckiego,
  • premiera Ignacego Jana Paderewskiego,
  • wodza naczelnego gen. Kazimierza Sosnkowskiego,
  • arcybiskupów warszawskich,
  • Szczepana Hołowczyca, prymasa Królestwa Polskiego,
  • Wojciecha Skarszewskiego, prymasa Królestwa Polskiego,
  • Antoniego Melchiora Fijałkowskiego,
  • św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego,
  • Wincentego Teofila Popiela,
  • kard. Augusta Hlonda, prymasa Polski,
  • bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski,
  • kard. Józefa Glempa, prymasa Polski,
  • biskupa Stanisława Jana Witwickiego,
  • marszałka nadwornego koronnego Adama Kazanowskiego,
  • pisarza Henryka Sienkiewicza,
  • malarza Marcello Bacciarelliego i jego żonę Fryderykę,
  • Adama Parzniewskiego, marszałka dworu Anny Wazówny,
  • Remigiana Zaleskiego, kasztelana łęczyckiego.

Każda z tych postaci ma swoją niezwykłą historię, która w sposób niezatartej wpływała na rozwój Polski oraz jej kultury.

Śluby królewskie w katedrze

W historii Bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie miały miejsce liczne znaczące wydarzenia, w tym zaślubiny królewskie, które zapisały się w annałach polskiej monarchii. Wśród najważniejszych ceremonii można wymienić:

  • 12 września 1637 – Władysław IV Waza i Cecylia Renata,
  • 10 marca 1646 – Władysław IV Waza i Ludwika Maria Gonzaga,
  • 30 maja 1649 – Jan Kazimierz i Ludwika Maria Gonzaga,
  • 5 lipca 1665 – Jan III Sobieski i Maria Kazimiera d’Arquien.

Koronacje w katedrze

W historii Bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie miały miejsce niezwykle ważne ceremonie koronacyjne, które odzwierciedlają znaczenie tego miejsca jako centrum religijnego i politycznego. Oto niektóre z najistotniejszych koronacji:

  • 13 września 1637 – Cecylia Renata, żona Władysława IV Wazy,
  • 19 października 1670 – Eleonora Habsburg, żona Michała Korybuta Wiśniowieckiego,
  • 4 października 1705 – Stanisław Leszczyński oraz Katarzyna Opalińska,
  • 25 listopada 1764 – Stanisław August Poniatowski.

Papieże w katedrze

W dniu 28 października 1919 miała miejsce wyjątkowa uroczystość z okazji przyjęcia sakry biskupiej przez Achille Ratti, który później przyjął imię papieża Piusa XI (1922–1939). Ceremonia odbyła się w warszawskiej archikatedrze pod przewodnictwem kardynała Aleksandra Kakowskiego, metropolity warszawskiego. Nuncjusz Ratti uczestniczył w wielu liturgiach, a także je celebrował w tej znakomitej świątyni.

W czasie swojego pontyfikatu archikatedra była pięciokrotnie odwiedzana przez papieża Jana Pawła II (w latach 1979, 1983, 1987, 1991 i 1999) oraz wielokrotnie przed jego wyborem na papieża, gdy pełnił funkcje biskupa i arcybiskupa.

Nie można zapomnieć także o wizytach papieża Benedykta XVI, który odwiedził archikatedrę 25 maja 2006 roku. Podczas tej wizyty spotkał się z klerem archidiecezji warszawskiej. Warto dodać, iż jako Joseph Ratzinger, Benedykt XVI był obecny w tym miejscu już w 1981 roku, w trakcie pogrzebu prymasa Stefana Wyszyńskiego, metropolity warszawskiego.

Pozostałe informacje

W południowej ścianie katedry umieszczono pamiątkę z czasów powstania warszawskiego: fragment gąsienicy oraz tabliczkę, która zawiera błędną informację. Napisało na niej, iż jest to „Gąsienica niemieckiego czołgu – miny „Goliat”, który podczas powstania warszawskiego w 1944 r. zburzył część murów Katedry”. W rzeczywistości fragment gąsienicy prezentowany w tym miejscu nie pochodził od miny Goliath, ale najprawdopodobniej z poważniejszego pojazdu, jakim był Borgward IV. Eksplozja jednego z takich pojazdów na pobliskiej ulicy Kilińskiego 13 sierpnia 1944 roku przyczyniła się do tragicznej śmierci kilkuset powstańców oraz cywilów.

Jeśli chodzi o architekturę, to wzór dla trójkątnego gotyckiego szczytu sterczynowego katedry czerpano z kościoła św. Doroty we Wrocławiu.

Od około 1951 roku aż do 1971 roku katedra była pokryta czerwoną dachówką klasztorną. Mimo sprzeciwów ze strony profesora Zachwatowicza, z biegiem lat dach wymieniono na miedziany, co wzbudziło kontrowersje.

Dodatkowo, w krypcie książęcej usytuowanej w podziemnych murach katedry odnajdziemy XIV-wieczną mensę gotycką, która stanowiła element ołtarza głównego świątyni. Została ona odkryta podczas prac konserwatorskich, które miały na celu zachowanie dziedzictwa architektonicznego tego wyjątkowego miejsca.

Przypisy

  1. Tomasz Urzykowski. Skarby do oglądania nie tylko w katedralnych kryptach. „Gazeta Stołeczna”, s. 3, 19.11.2015 r.
  2. Ewa Korpysz. Czy pierwsza była św. Katarzyna?. „Stolica”, s. 16, marzec 2016 r.
  3. Ewa Korpysz. Czy pierwsza była św. Katarzyna?. „Stolica”, s. 15, marzec 2016 r.
  4. Grzegorz Kalwarczyk: Przewodnik po parafiach i kościołach Archidiecezji Warszawskiej. Tom 2. Parafie warszawskie. Warszawa: Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna „Adam”, 2015, s. 61. ISBN 978-83-7821-118-1.
  5. Grzegorz Kalwarczyk: Przewodnik po parafiach i kościołach Archidiecezji Warszawskiej. Tom 2. Parafie warszawskie. Warszawa: Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna „Adam”, 2015, s. 57–58. ISBN 978-83-7821-118-1.
  6. Maria i Andrzej Szypowscy: Gdy wchodzisz w progi Katedry.... Warszawa: Fundacja Artibus, 2008, s. 183. ISBN 83-86879-63-7.
  7. Olgierd Budrewicz: Olgierda Budrewicza słownik warszawski. Olszanica: Wydawnictwo BOSZ, 2011, s. 146. ISBN 978-83-7576-119-1.
  8. Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela w Warszawie. SARP, 04.12.2012 r. [dostęp 28.12.2012 r.]
  9. Maria I. Kwiatkowska, Katedra św. Jana, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1978, s. 224.
  10. Hanna Sygietyńska: Kamień w architekturze i rzeźbie Warszawy. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1978, s. 11.
  11. Stefan Kieniewicz, Warszawa w powstaniu styczniowym, Warszawa 1983, s. 93-95.
  12. Władysław Bartoszewski, Bogdan Brzeziński, Leszek Moczulski: Kronika wydarzeń w Warszawie 1939–1949. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1970, s. 20.
  13. Jerzy Łoziński, Andrzej Rottermund (red.): Katalog zabytków sztuki. Miasto Warszawa. Część I – Stare Miasto. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczna i Filmowe, 1993, s. 205. ISBN 83-221-0628-9.
  14. Jerzy Łoziński, Andrzej Rottermund: Katalog zabytków sztuki. Miasto Warszawa. Część I. Stare Miasto. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczna i Filmowe, 1993, s. 200. ISBN 83-221-0628-9.
  15. Zagrodzki T., Gotycka architektura katedry św. Jana w Warszawie, Warszawa 2000, s. 70-81.
  16. Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 700. ISBN 83-01-08836-2.
  17. Stefan Kieniewicz: Warszawa w latach 1795–1914. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1976, s. 143.
  18. Franciszek Maksymilian Sobieszczański: Rys historyczno-statystyczny wzrostu i stanu miasta Warszawy. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1974, s. 130.
  19. Jan Stanisław Bystroń: Warszawa. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1977, s. 46.
  20. Irena Gieysztorowa, Andrzej Zahorski, Juliusz Łukasiewicz: Cztery wieki Mazowsza. Szkice z dziejów 1526–1914. Warszawa: Instytut Wydawniczy Nasza Księgarnia, 1968, s. 47–48.
  21. Marek Wrede. Mansjonaria, kamienica Kościelskich. „Rocznik Warszawski”. XXIV, s. 5, 1995.
  22. Franciszek Galiński: Gawędy o Warszawie. Warszawa: Instytut Wydawniczy „Biblioteka Polska“, 1939, s. 257.
  23. a b Dobrosław Kobielski: Vademecum warszawskie. Warszawa: Wydawnictwo Warszawskiego Tygodnika Ilustrowanego „Stolica”, 1957, s. 27.

Oceń: Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela w Warszawie

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:21