Kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Warszawie


Kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Warszawie jest jednym z ważniejszych miejsc kultu w stolicy. Ten znaczący obiekt sakralny znajduje się przy ul. Domaniewskiej 20, będąc centralnym punktem dla lokalnej społeczności na Ksawerowie w dzielnicy Mokotów.

Kościół ten jest częścią parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła na Ksawerowie, która działa w ramach dekanatu mokotowskiego archidiecezji warszawskiej. Posługą w tej parafii zajmują się księża archidiecezjalni, co podkreśla jej znaczącą rolę w duchowym i społecznym życiu mieszkańców tej części miasta.

Architektura

Budynek kościoła, znany jako Kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, został wzniesiony na podstawie projektu architektów Marka Martensa, Tadeusza Szumielewicza i Lecha Kordowicza. Jego konstrukcja jest ściśle związana z duchowymi i architektonicznymi przemianami, jakie miały miejsce po Soborze II Watykańskim.

Świątynia została zaprojektowana w kształcie kwadratu o boku długości 24 m, co było koniecznym rozwiązaniem architektonicznym. Wnętrze tej świątyni wyróżnia się tym, że ołtarz został usytuowany jak najbliżej centrum, co ma na celu podkreślenie jego znaczenia w liturgii.

Wewnątrz kościoła znajdują się witraże, które przedstawiają postacie najwybitniejszych Polaków XX wieku. Można wśród nich dostrzec św. Jana Pawła II, kardynała Stefana Wyszyńskiego, św. siostrę Faustynę Kowalską, św. brata Alberta Chmielowskiego oraz św. ojca Maksymiliana Marię Kolbego.

Historia

W historii parafii oraz kościoła sięgającej 1968 roku, J.E. arcybiskup metropolita warszawski prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński powierzył ks. Januszowi Żyźniewskiemu zadanie opieki duszpasterskiej nad lokalną społecznością, która zamieszkiwała nowo wybudowane osiedle. Niestety, w tym czasie nie istniała jeszcze świątynia, ponieważ wcześniejsza została zniszczona podczas powstania warszawskiego. W okolicy znajdowały się budynki resortowe, w których mieszkały wyłącznie osoby z MSW oraz Sztabu Generalnego WP.

Pomimo trudności związanych z sytuacją polityczną w PRL-u, ks. Żyźniewski postanowił założyć kaplicę i od 1971 roku prowadził zajęcia katechetyczne. W proces organizacji parafii oraz budowy świątyni następnie zaangażowali się także ks. Stanisław Guzek, który dołączył do pracy w 1970 roku, oraz ks. Kazimierz Zoch-Chrabołowski, który pojawił się w 1974 roku.

W 1981 roku parafia uzyskała w końcu zgodę na budowę nowej świątyni. Do zaprojektowania budowli przystąpili architekci Marek Martens oraz Leszek Korolewicz. Projekt napotykał znaczne trudności ze względu na nietypowy kształt działki oraz bliskie sąsiedztwo stacji zasilania energetycznego.

Parafia została oficjalnie utworzona dekretem J.E. arcybiskupa metropolity warszawskiego prymasa Polski Józefa Glempa w dniu 21 grudnia 1981 roku, w czasie stanu wojennego. Prace budowlane rozpoczęły się 1 czerwca 1982 roku, a kamień węgielny pod nową świątynię został wmurowany przez ks. prymasa Józefa Glempa 7 października 1982 roku. Uroczyste poświęcenie górnego kościoła miało miejsce 26 maja 1996 roku, kiedy to dokonał go J.E. ks. prymas Józef Glemp.

Proboszczowie

W historii Kościoła Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Warszawie zasłynęło kilku wybitnych proboszczów, którzy mieli ogromny wpływ na jego rozwój.

  • ks. prałat dr Janusz Żyźniewski (ur. 1938, zm. 2010),
  • ks. kanonik Jan Zieliński (ur. 1950), proboszcz w latach 2003-2024,
  • ks. prałat dr Piotr Odziemczyk (ur. 1975), proboszcz od 2024 r.

Inne informacje

Na terenie parafii funkcjonuje kapelania Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących, która znajduje się przy kaplicy Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Obiekt ten usytuowany jest w Królikarni, przy ulicy Puławskiej 113d.

Przypisy

  1. MagdalenaM. Piwowar MagdalenaM., JoannaJ. Koszewska JoannaJ., GrzegorzG. Mika GrzegorzG., MOK PD. Ilustrowany atlas architektury południowego Mokotowa, Warszawa: Fundacja Centrum Architektury, 2023, s. 45, ISBN 978-83-964831-9-5.
  2. Księża. [w:] Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła [on-line]. [dostęp 15.05.2016 r.] [zarchiwizowane z tego adresu 07.04.2018 r.]
  3. Świątynia. Architektura i wnętrze. [w:] Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła [on-line]. s. domaniewska.pl. [dostęp 07.09.2016 r.]
  4. Wspomnienia śp. ks. Prałata Janusza Żyźniewskiego. www.domaniewska.pl. [dostęp 26.02.2014 r.]
  5. ks. dr prałat Janusz Żyźniewski 1938–2010. www.atwork.pl. [dostęp 26.02.2014 r.]
  6. NMP Matki Kościoła na Ksawerowie. www.archidiecezja.warszawa.p. [dostęp 26.02.2014 r.]

Oceń: Kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Warszawie

Średnia ocena:4.53 Liczba ocen:11