Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Wszechświata w Warszawie


Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Wszechświata, który często określany jest również jako kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata, to niezwykle istotna świątynia rzymskokatolicka, pełniąca funkcję parafialną. Znajduje się on w malowniczej dzielnicy Ochota, zlokalizowanej w stolicy Polski, Warszawie.

Kościół usytuowany jest przy ul. Opaczewskiej, co czyni go dostępnym zarówno dla mieszkańców, jak i dla osób odwiedzających ten rejon.

Opis

Od 1928 roku siostry szarytki, prowadząc swoją działalność w budynku przy ul. Opaczewskiej 20, zajmowały się edukacją, prowadząc zdecentralizowaną szkołę, w której znajdowała się również kaplica. W 1949 roku dobudowano tymczasowy drewniany kościół, który następnie został omurowany cegłą pozyskaną z rozbiórek. W marcu 1950 roku arcybiskup Stefan Wyszyński oficjalnie erygował przy tej świątyni parafię.

Od lat 60. XX wieku podejmowano liczne próby uzyskania zgody na budowę nowego kościoła. Po wielu staraniach, nareszcie w czerwcu 1977 roku, otrzymano pozytywne decyzje. Już w październiku tego samego roku biskup Jerzy Modzelewski wmurował akt erekcyjny, który zapoczątkował budowę nowej świątyni.

Projekt kościoła, w tym niektóre elementy jego wystroju, takie jak ławy i konfesjonał z drewna dębowego, został stworzony przez Leszka Klajnerta. Nowa świątynia powstała w latach 1977−1981, jest jednonawowa i składa się z dwóch kondygnacji. Jej skromna bryła, z charakterystyczną narożną wieżą, przypomina wznoszący się w górę samolot, co miało nawiązywać do pobliskiego lotniska Warszawa-Okęcie. Zewnętrzne ściany pokryto białym tynkiem, a wieża została ozdobiona bruzdami w kształcie krzyży.

Bezpośrednio z północnej strony świątynia łączy się z domem parafialnym. Na ścianie ołtarzowej znajduje się plastyczny wizerunek Matki Bożej Królowej Wszechświata, stworzony przez Krzysztofa Gąsiorowskiego. Witraże do kościoła wykonała Teresa Chromy-Gąsiorowska. Nad frontowymi drzwiami umieszczono balkon chóru, na którym znajdują się 21-głosowe organy mechaniczne z pracowni Włodzimierza Truszczyńskiego. W dolnym kościele zainstalowano m.in. krucyfiks autorstwa Jerzego Machaja oraz mozaikę Matki Boskiej Częstochowskiej, wykonaną przez Wandę Rodowicz.

Kościół został uroczyście konsekrowany w czerwcu 1982 roku przez kardynała Józefa Glempa. Przed wejściem do świątyni znajduje się rzeźba przedstawiająca Jezusa Chrystusa, stworzona przez Macieja Maciejewskiego, a przy ul. Opaczewskiej ustawiono drewniany krzyż z 1904 roku.

Przypisy

  1. a b Grzegorz Mika, Jarosław Zieliński: Ochota dzielnica z klasą. Architektura i mieszkańcy. Warszawa: Fundacja Hereditas, 2019, s. 90.
  2. a b c d e Historia parafii. [w:] Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Warszawie [on-line]. [dostęp 11.06.2022 r.]
  3. a b c Grzegorz Kalwarczyk: Przewodnik po parafiach i kościołach Archidiecezji Warszawskiej. Tom 2. Parafie warszawskie. Warszawa: Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna „Adam”, 2015, s. 798.
  4. a b c Grzegorz Kalwarczyk: Przewodnik po parafiach i kościołach Archidiecezji Warszawskiej. Tom 2. Parafie warszawskie. Warszawa: Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna „Adam”, 2015, s. 799.
  5. a b c Grzegorz Kalwarczyk: Przewodnik po parafiach i kościołach Archidiecezji Warszawskiej. Tom 2. Parafie warszawskie. Warszawa: Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna „Adam”, 2015, s. 796.
  6. a b Krzysztof Burek, Andrzej Przekaziński: Varsavia Sacra. Skarby kościołów Warszawy. Warszawa: Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, 1996, s. 54.
  7. a b Kościoły Warszawy. Warszawa: Wydawnictwa Rady Prymasowskiej Budowy Kościołów Warszawy, 1982, s. 215.

Oceń: Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Wszechświata w Warszawie

Średnia ocena:4.53 Liczba ocen:9