Kościół Opatrzności Bożej to znakomity przykład rzymskokatolickiej świątyni, która należy do parafii Opatrzności Bożej. Zlokalizowany przy ulicy Dickensa 5 w Warszawie, pełni ważną rolę w życiu lokalnej społeczności.
Wezwanie tego kościoła stanowi hołd dla wotum narodu, które zostało złożone przez posłów Sejmu Czteroletniego, w celu zbudowania świątyni mającej na celu upamiętnienie Konstytucji 3 maja z 1791 roku. Także realizacja tej uchwały znajduje swoje odzwierciedlenie w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, która stanowi kluczowy element tej narodowej tradycji.
Co więcej, warto wspomnieć, że inne miejsca z takim samym wezwaniem znajdują się w Warszawie, w tym kościół zlokalizowany w Wesołej.
Historia
Inicjatywa budowy kościoła na Rakowcu powstała dzięki staraniom proboszcza parafii NMP Królowej Świata, ks. dr. Stefana Sydry. W 1956 roku złożył on formalny wniosek o uzyskanie pozwolenia na budowę w obrębie projektowanego osiedla mieszkaniowego. Otrzymał on obietnicę zgody na realizację tego projektu, co pozwoliło na przedstawienie gotowego planu kościoła, zaprojektowanego przez Bohdana Pniewskiego. Rok później, na działce otoczonej topolami, umieszczono krzyż oraz zainstalowano baraki budowlane.
Władze jednak nie wydały wymaganego pozwolenia, co skłoniło ks. Romualda Kołakowskiego, formalnie oddelegowanego do zarządzania punktem katechetycznym ku przystosowaniu baraków budowlanych w sposób, który odpowiadałby potrzebom parafii. Szereg adaptacji przekształcił magazyn cementu w kaplicę, a szatnia dla robotników stała się zakrystią, natomiast niewielkie pomieszczenie na narzędzia zmieniło swoje przeznaczenie na mieszkanie dla księdza proboszcza.
Pierwsze nabożeństwo majowe miało miejsce 1 maja 1962 roku w drewnianej kaplicy, a zaraz dwa dni później odprawiono tam pierwszą mszę świętą. W dniu 31 maja 1962 roku kaplica, która zyskała miano Stajenki, została poświęcona przez kardynała Stefana Wyszyńskiego. W tym czasie kard. Wyszyński mianował ks. Kołakowskiego proboszczem parafii oraz ufundował niewyposażone liturgiczne sprzęty, takie jak monstrancję, kielich i szaty.
Pomimo licznych przeszkód ze strony władz, proboszcz oraz parafianie zaczęli powiększać kaplicę. Prace były prowadzone nielegalnie, a sami parafianie wykonywali adaptację wewnętrznych pomieszczeń, przekształcając barak na kościół. Raz po raz działania proboszcza spotykały się z reakcją ówczesnych władz państwowych, które nakładały na księdza grzywny, które były zamieniane na areszt. Interwencje administracyjne doprowadziły do okrojenia zajętego terenu na podstawie rzekomej samowoli budowlanej oraz wydania decyzji o rozbiórce baraków.
W 1966 roku przemocą zajęto połowę placu kościelnego, planując przekształcenie zabranej działki w przedszkole. Cała operacja odbyła się z użyciem sił milicji oraz ORMO, pod nadzorem ówczesnej sekretarz PZPR dzielnicy Ochota, która osobiście nadzorowała prace. Mimo tak intensywnego nacisku, parafianie nie dali za wygraną, zauważając, że muszą bronić kaplicy, organizując stałe dyżury. W obronie ich działań stanął prymas Wyszyński, który ostrzegł władze, że jeśli kaplica zostanie zniszczona, to pozwoli na przechowywanie Najświętszego Sakramentu w prywatnych domach.
Dzięki determinacji prymasa oraz wiernych władze ostatecznie zdecydowały się nie odebrać terenów parafii w roku millenijnym 1966, pomimo pozostawienia jedynie około 35 procent pierwotnej działki, resztę przeznaczając pod nowe przedszkole. Temat budowy świątyni ostatecznie znalazł swój finał w 1972 roku, kiedy to otrzymano zgodę na budowę kościoła. Projekt przeszedł w ręce mgr inż. Leszka Kołacza i jego zespołu, a 30 kwietnia 1976 roku odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. 8 grudnia 1979 roku kardynał Stefan Wyszyński dokonał konsekracji kościoła.
Kościół obecnie
Kościół Opatrzności Bożej w Warszawie, usytuowany w Rakowcu, prezentuje się niezwykle malowniczo. Jego wejście znajduje się frontem do ulicy Dickensa, co czyni go dobrze widocznym dla przechodniów. Nad drzwiami głównymi uwagę przyciąga napis wykuty w ścianie: „Dobrze jest być blisko Pana”, który oddaje duchowy klimat miejsca.
W bliskim sąsiedztwie drzwi możemy zobaczyć kamień przywieziony z grobu św. Piotra, który został ufundowany jako dar przez papieża Pawła VI w 1972 roku. Element ten z pewnością wzbogaca historyczną wartość świątyni.
W ołtarzu głównym dominuje krzyż z figurą Chrystusa, który jest otoczony malowidłem przedstawiającym spaloną Jerozolimę oraz fryzem z wizerunkami dwunastu apostołów. Te dzieła sztuki tworzą wspaniałą atmosferę modlitewną i inspirują do refleksji.
Witraże znajdujące się w oknach kościoła są dziełem Marii Roga–Skąpskiej i Jerzego Skąpskiego, a ich realizacja miała miejsce w pracowni Anny i Ireneusza Zarzyckich w latach 1984–1992. Te kolorowe szkła wprowadzają do wnętrza światło oraz radosny nastrój, podkreślając jednocześnie duchowy charakter miejsca.
W bocznej kaplicy kościoła znajduje się również cudowny obraz Matki Bożej z XV wieku, który został ofiarowany świątyni przez prymasa Wyszyńskiego w 1978 roku. Obraz ten stanowi nie tylko cenny zabytek, ale także źródło duchowego wsparcia dla wiernych.
Przypisy
- a b c Marta Leśniakowska: Architektura w Warszawie. Lata 1965-1989. Warszawa: Arkada. Pracownia Historii Sztuki, 2005 r., s. 79. ISBN 83-908950-7-2.
- Kościoły Warszawy. Warszawa: Rada Prymasowska Budowy Kościołów Warszawa, 1982 r., s. 215.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Parafia św. Anny w Warszawie | Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Wszechświata w Warszawie | Kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Warszawie | Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie | Kościół św. Rafała Kalinowskiego w Warszawie | Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela w Warszawie | Bazylika Świętego Krzyża w Warszawie | Kościół ewangelicko-reformowany w Warszawie | Kościół Najświętszego Zbawiciela w Warszawie | Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Warszawie | Kościół Najczystszego Serca Maryi w Warszawie | Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Warszawie | Kościół Matki Bożej Różańcowej w Warszawie | Kościół Matki Bożej Loretańskiej w Warszawie | Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie | Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie | Kościół Chrystusa Króla w Warszawie | Kościół Chrystusa Króla Pokoju w Warszawie | Parafia Matki Bożej Anielskiej w Warszawie (Radość) | Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w WarszawieOceń: Kościół Opatrzności Bożej w Warszawie (Rakowiec)