Kościół św. Stanisława Kostki w Warszawie


Kościół św. Stanisława Kostki to przykład modernistycznej architektury, która ma ważne znaczenie dla parafii rzymskokatolickiej św. Stanisława Kostki w Warszawie. Ten zabytkowy obiekt pełni ważną rolę jako główny kościół w warszawskiej dzielnicy Żoliborz.

Świątynia znajduje się przy ulicy Hozjusza, w bliskim sąsiedztwie placu Thomasa Woodrowa Wilsona, co czyni jej lokalizację niezwykle dostępną dla mieszkańców oraz turystów odwiedzających tę część miasta.

Historia

Budowa kościoła

Kościół św. Stanisława Kostki, usytuowany na warszawskim Żoliborzu, został zrealizowany w okresie międzywojennym. Istnieją opinie, wedle których fundacja tej świątyni nawiązywała do obchodów 250. rocznicy słynnej odsieczy wiedeńskiej, kiedy to Jan III Sobieski pokonał armię Kara Mustafy.

Budowa rozpoczęła się w 1930 roku, poprzedzona pracami melioracyjnymi, mającymi na celu osuszenie terenu, ponieważ kościół zbudowano w pobliżu dawnego koryta strugi Pólkówka. Za projekt tego obiektu odpowiedzialny był architekt Łukasz Wolski.

Niestety, podczas obrony stolicy we wrześniu 1939 roku, świątynia ucierpiała w wyniku ostrzału artyleryjskiego oraz bombardowań powietrznych.

W czasie powstania warszawskiego w nieukończonym kościele mieścił się szpital dla powstańców. W okresie walk o Żoliborz, budowla została częściowo zniszczona. Po zakończeniu II wojny światowej wznowiono prace budowlane, tworząc nowy projekt, którego autorem był Edgar Aleksander Norwerth. Uroczystość konsekracji kościoła miała miejsce 7 września 1963 roku, a odprawił ją kardynał Stefan Wyszyński.

Msze za Ojczyznę

W latach 1974–1987 proboszczem parafii św. Stanisława Kostki był aktywnie działający w opozycji ksiądz Teofil Bogucki. W latach 1980–1984 w parafii rezydował ksiądz Jerzy Popiełuszko, który od października 1980 roku, miesiąc w miesiąc, we współpracy z innymi duchownymi i z inicjatywy proboszcza, odprawiał w kościele Msze za Ojczyznę.

Liturgie te, które w latach 1982-1984 zaczęły przybierać formę manifestacji patriotycznych, ściągały rzesze wiernych z Warszawy i całej Polski. Dwa tygodnie po tragicznym zgonie księdza Jerzego Popiełuszki, który został zamordowany przez funkcjonariuszy komunistycznej Służby Bezpieczeństwa, 3 listopada 1984 roku odbył się w kościele jego uroczysty pogrzeb, który również zgromadził tysiące wiernych.

Kościół jubileuszowy

W latach 1999–2001 z okazji ogłoszonego przez papieża Jana Pawła II Roku Jubileuszowego, kościół św. Stanisława Kostki pełnił rolę świątyni jubileuszowej. 17 maja 2000 roku miała miejsce uroczysta msza, w której wzięli udział przedstawiciele Episkopatu Polski.

W roku 2000 przeprowadzono remonty wewnątrz świątyni oraz dokonano przebudowy prezbiterium. W dniu 19 października 2010 roku arcybiskup Metropolita Warszawski Kazimierz Nycz ogłosił kościół Sanktuarium Diecezjalnym Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, wyznaczając dni, w których będzie można uzyskać odpust zupełny:

  • Dzień imienin Jerzego – 23 kwietnia,
  • Rocznice uroczystości beatyfikacyjnej – 6 czerwca,
  • Liturgiczne wspomnienie Błogosławionego Jerzego Popiełuszki – 19 października.

Miejsce pielgrzymkowe

Od 1984 roku kościół stał się istotnym miejscem pielgrzymkowym dla wiernych, którzy pragną odwiedzić grób błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, usytuowany przed frontonem świątyni. 14 czerwca 1987 roku, papież Jan Paweł II również odwiedził to miejsce w tym celu.

Osobny artykuł: Grób Jerzego Popiełuszki w Warszawie. W dniu 19 października 2004, z racji rocznicy śmierci księdza Jerzego Popiełuszki, odbyła się w kościele św. Stanisława Kostki uroczysta msza, w której uczestniczyło ponad 20 tysięcy wiernych. W tym czasie w podziemiach świątyni otwarto muzeum poświęcone życie księdza Jerzego, w którym zgromadzone są liczne pamiątki po nim.

W muzeum znajdują się różnorodne eksponaty, w tym kołyska z jego domu, mnóstwo dokumentów oraz osobistych drobiazgów. W jednym z pomieszczeń znajdują się też zdjęcia z jego pogrzebu. W pobliżu kościoła spoczywają także groby byłych proboszczów, w tym Teofila Boguckiego i Zygmunta Malackiego.

Kościół był miejscem, w którym kręcono zdjęcia do filmów biograficznych: Popiełuszko. Wolność jest w nas (2009) oraz Żeby nie było śladów (2021).

Opis kościoła

Architektura

Kościół św. Stanisława Kostki, mieszczący się w stolicy Polski, Warszawie, to niezwykle imponująca dwuwieżowa świątynia, która została zaprojektowana w stylu modernistycznym, jednocześnie wykorzystując elementy neoromańskie. Celem architekta było harmonijne połączenie nowoczesnych rozwiązań z klasycznymi formami bazylik wczesnochrześcijańskich.

Wnętrze kościoła charakteryzuje się układem trzynawowym oraz dwoma przestronnymi kaplicami – poświęconymi Matce Bożej oraz Sercu Pana Jezusa. Zwraca uwagę obejście wokół prezbiterium, nad którym wznosi się majestatyczny baldachim, nadający całości niezwykle podniosłego charakteru.

Wnętrze

Wystrój wnętrza kościoła stanowi spójną kompozycję, nawiązującą do dewizy, która przez wiele lat była myślą przewodnią proboszcza parafii, księdza Teofila Boguckiego – Bóg i Ojczyzna. Ściany naw są obficie zdobione tablicami pamiątkowymi, które przypominają ważne momenty z historii. Witraże umieszczone w prezbiterium przedstawiają skrótowe dzieje zarówno Polski, jak i Kościoła katolickiego w naszym kraju.

Nawa główna jest udekorowana sztandarami, które symbolizują długą i trudną drogę walki o niepodległość Polski. W przestrzeni wnętrza można również dostrzec dwa XVII-wieczne obrazy autorstwa Michaela Leopolda Willmanna (Przedstawiające Św. Pawła oraz Męczeństwo św. Piotra) oraz rzeźbę Anioła Zmartwychwstania, stworzoną przez Bolesława Syrewicza w roku 1869. Dodatkowo, w kościele znajdują się organy, które zostały zbudowane przez Wacława Biernackiego w 1928 roku, dodając do duchowej atmosfery tego miejsca niesamowity dźwięk.

Przypisy

  1. a b Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Warszawa: Ringier Axel Springer Polska Sp. z o.o., 2014, s. 14-15. ISBN 978-83-7813-696-5.
  2. Grzegorz Kalwarczyk: Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Warszawa: Kuria Metropolitalna Warszawska, 2010, s. 61. ISBN 978-83-60129-08-1.
  3. a b Kościoły Warszawy. Warszawa: Wydawnictwa Rady Prymasowskiej Budowy Kościołów Warszawy, 1982, s. 197.
  4. a b Kościoły Warszawy. Warszawa: Wydawnictwa Rady Prymasowskiej Budowy Kościołów Warszawy, 1982, s. 199.

Oceń: Kościół św. Stanisława Kostki w Warszawie

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:13