Feliks Giecewicz


Feliks Giecewicz, urodzony 25 maja 1874 roku w Warszawie, a zmarły w 1942 roku, jest postacią, która znacząco wpisała się w historię sztuki jako rzeźbiarz i kamieniarz warszawski. Jego twórczość oraz współpraca z uznanymi architektami warszawskimi miały istotny wpływ na rozwój architektury w tym okresie.

Wśród architektów, z którymi współpracował, znajdują się Stefan Szyller, jeden z czołowych twórców architektonicznych tamtych czasów, a także Józef Pius Dziekoński oraz Ludwik Panczakiewicz, którzy również mieli znaczący wkład w warszawskie dziedzictwo architektoniczne.

W latach dwudziestych XX wieku Feliks Giecewicz był profesorem w Państwowej Szkole Przemysłu Artystycznego w Bydgoszczy, gdzie dzielił się swoją wiedzą oraz doświadczeniem z młodymi adeptami sztuki.

Dzieła

Feliks Giecewicz, znany polski rzeźbiarz, pozostawił po sobie wiele istotnych dzieł, które wciąż służą jako ważne punkty odniesienia w polskiej sztuce. W jego dorobku można znaleźć m.in. takie realizacje jak:

Te grobowce usytuowane są blisko siebie, tuż obok muru cmentarnego od strony ulicy Młynarskiej.

Warto także wspomnieć, że w roku 1925 Giecewicz, współpracując z łódzkim rzeźbiarzem Zygmuntem Kowalewskim, wykonał pięć monumentalnych rzeźb Atlantów na fasadzie Gmachu Pocztowej Kasy Oszczędności w Łodzi znajdującego się przy ul. G. Narutowicza 45.

Wczesne osiągnięcia artysty wpisują się w kanony akademizmu drugiej połowy XIX wieku. Odnosi się to do płaskorzeźb umiejscowionych na fasadzie kamienicy przy ul. Marszałkowskiej 6 oraz rzeźb w kościele Zbawiciela. Jednakże grobowiec rodziny Weigle pokazuje już oznaki wczesnego modernizmu, a grobowiec Emila Schweitzera nawiązuje do stylu lat trzydziestych. Warto zauważyć, że secesja, dominująca w latach 1900–1910, nie była obecna w dziełach Giecewicza.

Przypisy

  1. Hłasko Antoni Florian [online], www.polskipetersburg.pl [dostęp 29.07.2024 r.]
  2. FotoForum – galerie fotografii, Wasze zdjęcia | Gazeta.pl [online], fotoforum.gazeta.pl [dostęp 23.11.2017 r.]
  3. Marek Budziarek, Łodzianie. Łódź 2000, s. 171–174.
  4. Poświęcenie pomnika Minchejmera. „Nowości Illustrowane”. Nr 42, s. 13, 17.10.1908 r.
  5. data urodzenia na stronie Sejmu Wielkiego

Oceń: Feliks Giecewicz

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:19