Michał Zwoliński


Michał Antoni Zwoliński to postać o bogatej historii, która urodziła się 28 grudnia 1846 roku w Warszawie. Był on nie tylko polskim przemysłowcem, ale również ludwisarzem, a także współwłaścicielem zakładów ludwisarskich „A. Zwoliński i S. Czerniewicz” usytuowanych w Pustelniku, w pobliżu Warszawy.

Warto zaznaczyć, że Michał wzrastał w rodzinie urzędniczej. Jego ojciec, Józef Zwoliński (1795–1847), pełnił funkcję rządowego skarbnika w biurze stemplowym Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu. Wywodził się on z renomowanej sieradzkiej rodziny, która uzyskała szlachectwo na Sejmie Wielkim, nosząc herb Łada.

Matka Michała, Paulina Irena de Seifert (znana także jako Zajfert lub Seiffert), pochodziła z pomorskiej rodziny szlacheckiej herbu Sartawski. Warto również zauważyć, że była ona wyznania ewangelicko-augsburskiego, co dodaje historycznej głębi do biografii Michała.

Dodatkowo, wujeczny dziadek Michała, Kajetan Dominik Kalinowski (1775–1828), był znanym ekonomistą, któremu powierzono kierownicze stanowisko w Komisji Przychodów. Był on również twórcą oraz prezesem Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Królestwie Polskim, co podkreśla znaczenie rodziny Zwolińskich w ówczesnym życiu gospodarczym regionu.

Warto także dodać, że jednym z kuzynów Michała był poeta Ludwik Brzozowski, co wskazuje na kulturalne i artystyczne powiązania rodziny Kalinowskich. Historia Michała Zwolińskiego to nie tylko opowieść o przemysłowcu, ale także o jego złożonych korzeniach rodzinnych i wpływie, jaki wywarł na lokalny przemysł ludwisarski w Polsce.

Wywód genealogiczny

Rodzina Zwolińskich ma bogatą historię, która sięga czasów, gdy Michał, w obliczu tragiczej śmierci ojca, bardzo wcześnie musiał stać się samodzielny. Rozpoczął swoją karierę zawodową jako terminator w branży ludwisarskiej, pod okiem Michała Petersilge, bliskiego przyjaciela rodziny, który był właścicielem wielopokoleniowego zakładu rzemieślniczego. Ze względu na brak potomka, Petersilge widział w Zwolińskim swojego następcę. Równocześnie jego matka, Paulina Zwolińska, również prowadziła działalność gospodarczą jako pośredniczka w usługach guwernerskich, co pozwoliło jej na zgromadzenie majątku i otrzymanie dwóch kamienic w Warszawie – przy ulicy Samborskiej oraz Gęsiej.

Około roku 1860 Michał Zwoliński objął zarząd nad firmą po Petersilgem, co zaowocowało znacznym rozwojem przedsiębiorstwa w późniejszych latach. W latach 90. XIX wieku nawiązał współpracę z Fulgentym Englishem, przedsiębiorcą z branży ludwisarskiej, a po jego śmierci w 1908 roku spółkę kontynuował ze Stanisławem Czerniewiczem. To właśnie w tym okresie Zwoliński przeniósł swoją produkcję do podwarszawskiej miejscowości Pustelnik. Wówczas obrót roczny firmy sięgał około 120 000 rubli, a jedna czwarta produkcji była eksportowana do Cesarstwa Rosyjskiego, głównie na Litwę, z pozostałymi zamówieniami koncentrującymi się na Królestwie Polskim.

W materiałach promocyjnych z 1910 roku Zwoliński był uznawany za jedynego w kraju specjalistę w dziedzinie odlewania wielkich dzwonów. Tuż przed swoją śmiercią przekaźł udziały w firmie swojej córce Matyldzie, żonie przemysłowca Stanisława Keniga, syna Józefa oraz Salomei z Palińskich. Wciąż pozostawał jednak dyrektorem ds. technicznych i posiadał znaczący wpływ na działalność zakładu. Po jego odejściu, z uwagi na niekorzystną sytuację finansową rodziny Kenigów, firmę oraz markę „A. Zwoliński & S. Czerniewicz” przejął dotychczasowy wspólnik, Czerniewicz.

Michał Zwoliński, będąc człowiekiem wielkiego osiągnięcia, pozostawił po sobie dwójkę dzieci: syna Michała, który zmarł w młodym wieku, oraz córkę Matyldę. Jego wnukiem był Marian Kenig. Historia rodziny opisana powyżej ukazuje nie tylko jej osobistą siłę, ale również znaczenie i osiągnięcia w branży ludwisarskiej w Polsce.

4. Adam Zwoliński
syna Andrzeja Zwolińskiego
___
__2. Józef Zwoliński
5. Dorota Karpińska____
___1. Michał Antoni Zwoliński
6. Karol Andrzej de Seifert__
__3. Paulina Irena de Seifert__
7. Ewa Podbielska___
_

Przypisy

  1. Kalendarz Ilustrowany "Kuriera Wileńskiego" na rok 1910, s. XVI.
  2. Przemysł fabryczny w Królestwie Polskim, Warszawa 1911, nr 1860.
  3. K. Gierdziejewski, Zarys dziejów odlewnictwa polskiego, Stalinogród 1954, s. 146.
  4. Stulecie Wystawy Przemysłu i Rolnictwa w Częstochowie 1909, Bielsko-Biała 2009, s. 236.
  5. Ogłoszenia w Kurierze Warszawskim z 1852 (nr 147, dodatek), 1856 (nr 31).
  6. Akt chrztu Michała Antoniego Zwolińskiego, Parafia katedralna św. Jana Chrzciciela, 1847, nr 622.

Oceń: Michał Zwoliński

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:25