Kanał Wawerski


Kanał Wawerski jest istotnym elementem hydrograficznym w regionie Mazowsza, z którego źródło znajduje się w Halinowie, usytuowanym w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy Polski, Warszawy. Ten malowniczy kanał kończy swój bieg w dzielnicy Wawer, gdzie na jego trasie zachodzi istotne połączenie z innymi ciekami wodnymi.

Ujście Kanału Wawerskiego znajduje się w punkcie oddzielającym go od Kanału Nowa Ulga, a także od Kanału Kawęczyńskiego. To miejsce jest zarazem istotnym węzłem komunikacyjnym, gdzie krzyżują się różne szlaki wodne.

Geograficznie, kanał ten ma swoje ujście w sąsiedztwie zbiegu Trasy Siekierkowskiej oraz ulicy Ostrobramskiej. Tak strategiczne położenie podkreśla znaczenie Kanału Wawerskiego w lokalnym systemie hydrologicznym oraz sieci komunikacyjnej miasta.

Przebieg

W kontekście istotnych punktów związanych z trasą Kanału Wawerskiego, można wyróżnić kilka kluczowych lokalizacji. Oto one:

  • źródło znajduje się w miejscowości Halinów, która jest wsią położoną na wschód od Warszawy,
  • ujście dopływu z Izabeli, umiejscowione w warszawskiej dzielnicy Wesoła, zaledwie przy granicy miasta,
  • miejsce oddzielenia Kanału Nowe Ujście w warszawskiej dzielnicy Wawer,
  • ujście ukazujące miejsce oddzielenia przedłużającego się Kanału Nowa Ulga oraz kanału Kawęczyńskiego w Wawrze, które znajduje się w przy zbiegu Trasy Siekierkowskiej i ulicy Ostrobramskiej.

Źródła i ujścia opisanych miejsc są zgodne z danymi zawartymi w Państwowym Rejestrze Nazw Geograficznych PRNG. Niemniej jednak, istnieją poważne kontrowersje odnoszące się do końcowego odcinka tego kanału. W wielu publikacjach oraz na planach Warszawy, fragment od oddzielenia Kanału Nowe Ujście do jego końca jest traktowany jako początkowy odcinek Kanału Nowa Ulga, co wprowadza w błąd w kontekście nazw rzeczywistych i ich historycznego zastosowania.

Warto również zaznaczyć, że początkowy odcinek tego kanału, zlokalizowany na wschód od Warszawy, nie pokrywa się z przebiegiem międzywojennego Kanału Kamionkowsko-Wawerskiego, co dodatkowo komplikuje zrozumienie geograficznego i historycznego kontekstu tego regionu.

Historia

Zanim zbudowano kanał

Ciąg wodny, który stanowi obecny odcinek Kanału Wawerskiego oraz Kanał Gocławski i Jeziorko Gocławskie, istniał znacznie wcześniej, w formie Strugi Drojowskiej. Ta struga została zaznaczona na planach Hennequina z 1779 roku, chociaż nie opatrzono jej jeszcze odpowiednią nazwą.

Na późniejszych mapach również dostrzegalne są różne kanały, rowy oraz naturalne cieki wodne. W 1803 roku na niemieckiej mapie zaznaczono ciąg wodny, który zaczynał się lądami między Janówkiem a Miłosną, w pobliżu ówczesnej granicy Warszawy. Struga ta płynęła przez Kaczy Dół, znane dzisiaj jako Międzylesie, następnie do Zastowa i Gocławia, docierając do Wisły. W rejonie Gocławia zarówno kanały, jak i naturalne akweny miały dość dużą szerokość.

Kanał Kamionkowsko – Wawerski

Spółka Wodna Obwodu Wawerskiego

W dniu 25 sierpnia 1924 roku grupa ośmiuset właścicieli gruntów w obszarze podmokłym zawiązała spółkę znaną jako Spółka Wodna Obwodu Wawerskiego. Jej głównym zadaniem stało się zarządzanie odwodnieniem Niziny Wawerskiej na kilku obszarach, do których zaliczono:

Ustalono powołanie sieci kanałów i rowów, w tym zasadniczego kanału odpływowego, znanego jako Kanał Kamionkowsko-Wawerski, mającego odprowadzać wodę z nadmiaru opadów do Jeziorka Kamionkowskiego. Następnie planowano skierować wodę kanałem betonowym w kierunku ulicy Zielenieckiej, a stamtąd do rzeki Wisły.

Przebieg kanału

Długość tego kanału miała wynosić 19 km. Początek zakładał miejsce pod wsią Majdan, zwanym przy szosie Lubelskiej, inne niż w przypadku obecnego Kanału Wawerskiego, który rozpoczyna swój bieg w Halinowie. Trasa od granicy miasta, w rejonie warszawskiej dzielnicy Wesoła, aż do oddzielenia od współczesnego Kanału Nowa Ulga oraz ujścia Kanału Kawęczyńskiego, leżąca przy ulicy Ostrobramskiej, była podobna do obecnego przebiegu Kanału Wawerskiego. I dalej została przewidziana do jeziorek Gocławskiego oraz Kamionkowskiego. Na początku oraz końcu trasa miała znajdować się bliżej krawędzi tarasu zalewowego, a nie na miejscu, na którym obecnie usytuowane są kanały Gocławski oraz Wystawowy, który znajdowałby się odpowiednio na północ i wschód od nich.

Postęp prac

Na przestrzeni lat do 1928 roku stwierdzono, że wykonano 6 km kanału, biegnącego od ujścia aż do Gocławka (zarówno na terenie miasta, jak i jego okolic do 1938 roku). Na pewno do 1938 roku kanał zbierał już wodę z kierunku Miłosny oraz Kawęczyna.

Dopływy

Również w tym samym okresie do 1928 roku planowano lub zaczęto budować tak zwane kanały główne służące jako dopływy do Kanału Kamionkowsko-Wawerskiego, między innymi kanał będący z Koziej Górki Grochowskiej oraz Kanał Kawęczyński z jego dopływami. Ponadto przewidiano prowadzenie kanałów z okolic Zerżna, Zagościa oraz Żurawki. Do wspomnianego Żurawskiego przeznaczono kanał, który miał prowadzić z tego regionu do teraźniejszego początkowego odcinka Kanału Wawerskiego. Dodatkowo, początek Kanału Kamionkowsko-Wawerskiego zrealizowano z kierunku współczesnego Dopływu z Izabeli, który z kolei jest dopływem Kanału Wawerskiego. Obecnie rozpoznawane są nazwy cieku, jak Rów Zerzeński i Kanał Zagoździański. Pierwszy z nich uchodzi do Kanału Wawerskiego, drugi zaś prowadzi wodę do nowego kanału, który powstał po wojnie, znanego jako Kanał Nowe Ujście.

Kanały ulgi i Nowe Ujście

Na Kanał Nowa Ulga oraz Kanał Nowe Ujście był skonstruowany kanał ulgi na Gocławiu, w rejonie Saskiej Kępy. Umożliwiał on główne ujście Kanału Kawęczyńsko-Wawerskiego do Wisły, które jednak nie jest obecnie już dostępne. Aby skrócić drogi ujścia wód z Kanału Kamionkowsko-Wawerskiego do Wisły, co miało także na celu odciążenie Jeziorka Kamionkowskiego, stworzono dodatkowy nowy kanał ulgi wraz z budową stacji pomp we wsi Las do Bluszczy (co miało miejsce jeszcze przed wybuchem II wojny światowej).

W latach powojennych zbudowano Kanał Nowe Ujście, który podprowadzał wodę do łachy Stara Wisła, uchodzącej do rzeki Wisła.

Wykopaliska historyczne

W trakcie prac melioracyjnych oraz budowlanych, które miały miejsce na początku XX wieku na obszarze Wawra i Zastowa, natrafiono na ludzkie szczątki oraz fragmenty umundurowania żołnierzy, którzy walczyli w powstaniu listopadowym w 1831 roku. Zostały one złożone pod postawionym w tym celu krzyżem powstańczym, który można zobaczyć przy okazji tematu Krzyż Powstańczy w Wawrze.

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j k l m n Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – nazwy obiektów fizjograficznych – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 01.01.2024 r.
  2. Jacek Skorupski: Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru Las położonego w dzielnicy Wawer Miasta Stołecznego Warszawy. Prognoza oddziaływania na środowisko. Warszawa, kwiecień 2014 r.
  3. Ogłoszenie o zamówieniu - usługi. Tryb udzielania: przetarg nieograniczony. Warszawa: Przebudowa Kanału Wawerskiego w km 3+740-4+270 w rejonie ul. Antenowej w Warszawie wykonanie dokumentacji projektowej.
  4. Ogłoszenie o zamówieniu. Nazwa postępowania: Budowa przewodu wodociągowego w ul. Leśniczówka odc. Białoborska - kanał Nowa Ulga Dn 100 mm, L = 503,5 m w Warszawie na terenie Dzielnicy Wawer.
  5. M. Barcikowski. Odwodnienie Warszawy w związku z jej hydrografią. „Kronika Warszawy”. R. 15 (z. 1), 1939, s. 16-31.
  6. Odwodnienie Niziny Wawerskiej. „Kronika Warszawy”. R. 4 (nr 5), maj 1928, s. 9-12.
  7. Jan Berger. Z przeszłości gminy Wawer. „Kronika Warszawy”. 2 (137), 2008, s. 7-15.
  8. Andrzej Sołtan. Dziedzictwo kulturowe Wawra. „Kronika Warszawy”. 2 (137), 2008, s. 5-6.
  9. Stanisław Zalech. Gawęda wawerska pisana w cieniu kasztanowców kościoła zerzeńskiego. „Kronika Warszawy”. 2 (137), 2008, s. 27-34.
  10. W Warszawie. Atlas miasta i okolic. Skala 1:20 000. Warszawa: Daunpol Sp. z o.o. Wydawnictwo Kartograficzne, 2009.
  11. Zdzisław Biernacki: IV. Geomorfologia i wody powierzchniowe. W: Wisła w Warszawie. Warszawa: Biuro Zarządu m.st. Warszawy, 2000, s. 22-70.
  12. Gilly: Special Karte von Südpreussen 1:150 000. Godło arkusza: D III. 1803.
  13. Rozwój Grochowa, Kamionka, Saskiej Kępy w latach 1934-1938. Warszawa: Drukarnia Współczesna, 1938, s. 19-27.
  14. Major Hennequin del Varsaviae: Plan Miasta Warszawy z Przedmieściami. Warszawa: 1779.
  15. Rosyjska mapa topograficzna 1:42 000. Okolice Warszawy w kierunku płn. 1891.
  16. West. Osteuropa 1:25 000. Nowogeorgijewßk-Segrshe-Warschau. Bl. 40. 1914.
  17. Mapa topograficzna w skali 1:10 000. Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej.
  18. Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. Mapa topograficzna w skali 1:10 000.
  19. Jan Berger: Dawny Wawer (1866-1951). Rys historyczno-statystyczny. W: Wawer i jego osiedla. Warszawa, 2007, s. 45-78.
  20. a b c d e f Mapa topograficzna w skali 1:10 000. Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej.
  21. a b c d e f g h i j k l m n o p q a b c d e f g h Rozwój Grochowa, Kamionka, Saskiej Kępy w latach 1934-1938. Warszawa: Drukarnia Współczesna, 1938, s. 19-27. [dostęp 2015-01-11].

Oceń: Kanał Wawerski

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:23