Rów Piaseczyński


Rów Piaseczyński jest ciekawym elementem urbanistycznym, który znajduje się w stolicy Polski, Warszawie. Przebiega przez dwa ważne obszary miasta: Mokotów, który jest znanym centrum mieszkań oraz Śródmieściem, gdzie koncentrują się istotne instytucje i atrakcje turystyczne.

Ten rów wodny ma swoje znaczenie zarówno w kontekście ekologicznym, jak i estetycznym, przyczyniając się do zróżnicowania krajobrazu miejskiego oraz pełniąc rolę w systemie hydrologicznym stolicy.

Położenie i charakterystyka

Rów Piaseczyński to ciek wodny, który znajduje się w malowniczych dzielnicach Mokotów i Śródmieście, w obrębie Miejskiego Systemu Informacji, w rejonach Sielce oraz Śródmieście Południowe. Jego długość, łącznie z sąsiadującym stawem Arkadia, wynosi około 2,05 km. Cały system wodny znajduje się w zlewni Kanału Głównego „A” Kanału Głównego „A”.

Początkowy fragment tego cieku wodnego ulokowany jest na terenie Parku Arkadia, gdzie łączy on Staw pod Królikarnią z jeziorem Arkadia. Po minięciu stawu, rów wędruje otwartym korytem wzdłuż ulicy Piaseczyńskiej, zlokalizowanej po jego lewej stronie. Otoczenie rowu obejmuje tereny sportowe, ogródki działkowe oraz zabudowę ekstensywną, która dodaje uroku tej okolicy.

Na wysokości skrzyżowania z ulicą Konduktorską, w osiedlu Dolna-Piaseczyńska, rów przechodzi do kolektora podziemnego. Odcinek ten, który został zarurowany, pomija ulicę Jurija Gagarina i kończy swój bieg w układzie wodnym stawów w Łazienkach. Rów ten stanowi początkowy element ciągu wodnego, który prowadzi dalej przez stawy w Łazienkach, kanał Piaseczyński Kanał Piaseczyński aż do basenu, czyli Portu Czerniakowskiego, skąd wody trafiają do Wisły.

Historia rowu sięga XVIII wieku, kiedy to został on stworzony w celu odprowadzania wód źródłowych z skarpy warszawskiej. Początkowy odcinek tego cieku leży w obrębie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Arkadia”, o powierzchni 14,01 ha, który jest chroniony ze względu na unikalne ekosystemy wodne oraz naturalne wysięki z skarpy, stawy i rowy. Warto również zauważyć, że część rowu znajduje się w granicach Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Przypisy

  1. Główny Urząd Geodezji i Kartografii: Geoportal krajowy. geoportal.gov.pl. [dostęp 02.01.2022 r.]
  2. Generalna Dyrekcja OchronyŚrodowiska, Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Arkadia [online] [dostęp 02.01.2022 r.]
  3. Generalna Dyrekcja OchronyŚrodowiska, Warszawski obszar chronionego krajobrazu [online] [dostęp 02.01.2022 r.]
  4. MariaM. Sołtys, MarekM. Kuciński, Archimapa. Dziedzictwo Architektury Warszawy lat 1939–1945, Warszawa: Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Stefana Starzyńskiego, 2014 r. ISBN 978-83-60142-93-6.
  5. Państwowy Instytut Geologiczny, Program Ochrony Środowiska dla Miasta Stołecznego Warszawy na lata 2009–2012 z uwzględnieniem perspektywy do 2016 r., Warszawa, listopad 2009 r., s. 34.
  6. Łukasz Szkudlarek, Analiza powierzchniowa zlewni. Charakterystyka i ocena funkcjonowania układu hydrograficznego, ze szczególnym uwzględnieniem systemów melioracyjnych na obszarze m.st. Warszawy, 2015 r., s. 18–19, 25–26.

Oceń: Rów Piaseczyński

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:15