Rów M


Rów M, znany również pod innymi nazwami takimi jak Rów A oraz Rów R-5, to interesujący element hydrograficzny, który znajduje się w Warszawie. W szczególności, jest on usytuowany w dzielnicy Ursynów, która jest popularnym obszarem zamieszkalym, tętniącym życiem.

W otoczeniu rowu rozciągają się tereny wielkiej przyrody, w tym Las Kabacki, który stanowi cenny rezerwat przyrody. To nie tylko miejsce cichej kontemplacji, lecz także przestrzeń, gdzie można obserwować bogactwo lokalnej fauny i flory.

Położenie i charakterystyka

„Rów M położony jest w dzielnicy Ursynów, w malowniczym terenie Lasu Kabackiego. Jego głównym zadaniem jest odprowadzanie wód ze stawu Moczydło 1 do Kanału Grabowskiego, który znajduje się w zlewni Potoku Służewieckiego. Rów mija w dużej części teren leśny, natomiast jego początkowy odcinek przebiega przez krzewy. Na końcowym etapie rów przechodzi w rurociąg o średnicy 0,8 m, zlokalizowany w okolicy ulic Kanarkowej oraz Żołny.

Nie sposób pominąć faktu, iż długość rowu wynosi 1100 m, chociaż niektóre źródła podają 1016 m. Oprócz tego, średnia głębokość wynosi 1,6 m, a szerokość całkowita rowu waha się między 2,5 a 5,5 m, podczas gdy dno ma szerokość od 0,6 do 1,2 m, a jego spadek to około 0,5%. Bazując na numerycznym modelu terenu z Geoportalu, można stwierdzić, że początek rowu plasuje się na wysokości 103,0 m n.p.m. Należy również wspomnieć, że zdarzają się okresowe niedobory wody.

Warto zauważyć, że położenie rowu mogło być zaznaczone na mapie Warszawy oraz okolic z 1838 roku.

Renowacja

W 2008 roku, Dzielnica Ursynów podjęła decyzję o renowacji rowu M, która miała miejsce w trakcie prac związanych z stawem Moczydło 1. Prace te obejmowały szereg działań mających na celu poprawę funkcjonalności i estetyki tego terenu.

W ramach renowacji wykonano początkowo pogłębienie czaszy stawu, co przyczyniło się do zwiększenia jego pojemności. Równocześnie podjęto kroki w celu stabilizacji linii brzegowej znajdującej się od strony nasypu kolejowego. Działania te były kluczowe dla ochrony przed erozją i zabezpieczenia terenu.

Dodatkowo, podczas tych prac, zagospodarowano także przyległy teren, co przyczyniło się do podniesienia walorów krajobrazowych w okolicy. Wykonano wylot rurociągu, który miał za zadanie odprowadzać wody powierzchniowe pod torami kolejowymi, co zminimalizowało ryzyko zalania okolicznych terenów.

Kolejnym istotnym punktem prac były roboty udrażniające odpływ ze stawu, które zapewniły efektywne zarządzanie wodami. Fragment rowu został odmulony, co poprawiło jego funkcjonalność. Zrealizowano również przepust, który umożliwił swobodne okrążanie stawu, jednocześnie nie zakłócając jego odpływu.

Przyroda

Rów leży w obrębie rezerwatu przyrody Las Kabacki oraz w jego okolicy. Co więcej, znajduje się na terenie Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, który został ustanowiony na mocy rozporządzenia Wojewody Warszawskiego z dnia 29 sierpnia 1997 roku, dotyczącego utworzenia obszaru chronionego krajobrazu w województwie warszawskim.

W roku 2020 władze miasta podjęły działania mające na celu realizację projektu finansowanego z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Projekt ten nosi nazwę „Ochrona zagrożonych gatunków związanych z siedliskami wodnymi na terenie Warszawy”. W jego ramach przewiduje się m.in. budowę czterech drewnianych zastawek, które będą miały na celu spiętrzanie wody na wysokość 20 cm. Taki krok ma na celu wspieranie populacji gatunków, takich jak kumak nizinny oraz traszka grzebieniasta. Działania te są zgodne z przyjętym w 2016 roku planem ochrony dla rezerwatu przyrody Las Kabacki im. Stefana Starzyńskiego.

Przypisy

  1. PawełP. Jaczewski, Ochrona zagrożonych gatunków związanych z siedliskami wodnymi na terenie Warszawy [online], 06.03.2020 r. [dostęp 10.05.2020 r.]
  2. Główny Urząd Geodezji iG.U.G. Kartografii, Geoportal Krajowy [online] [dostęp 11.05.2020 r.]
  3. MariuszM. Milewski, RadosławR. Rozbicki, Inwentaryzacja urządzeń wodnych na terenie dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy. Plan orientacyjny zlewni Potoku Służewieckiego [online], lipiec 2013 [dostęp 11.05.2020 r.]
  4. ŁukaszŁ. Szkudlarek, Mapa sieci hydrograficznej m.st. Warszawy (stan na 2015 r.) [online], 09.02.2016 r. [dostęp 03.06.2020 r.]
  5. Dzielnica Ursynów m.st.D.U. Warszawy, „Inwentaryzacja urządzeń wodnych na terenie dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy” - KZP-XII-WZP.271.19.2013. zał. nr 6c do SIWZ - Zestawienie tabelaryczne rowów, objętych konserwacją w roku 2012 [online], 27.03.2013 r.
  6. Jacek Skorupski, Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zachodniego pasma pyrskiego w rejonie ul. Poleczki położonego w dzielnicy Ursynów i Włochy miasta stołecznego Warszawy, Prognoza oddziaływania na środowisko, maj 2013 r.
  7. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – nazwy obiektów fizjograficznych – format XLSX, Dana z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 01.01.2024 r., identyfikator PRNG: 246957
  8. Zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z dnia 22 września 2016 r. w sprawie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody Las Kabacki im. Stefana Starzyńskiego, Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego, Warszawa, 05.10.2016 r., s. 36, 48, 54, 55.
  9. Dziennik Urzędowy WojewództwaD.U.W. Mazowieckiego, Zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z dnia 20 lipca 2016 r. w sprawie rezerwatu przyrody Las Kabacki im. Stefana Starzyńskiego [online] [dostęp 02.05.2020 r.]
  10. WiesławW. Abramczuk, Wykonanie renowacji stawów - oczek wodnych znajdujących się na obiekcie Moczydło z podziałem na zadania: Zadanie nr 1 - oczko nr 1 - rejon ul. Moczydłowskiej. Dokumentacja projektowo - kosztorysowa na renowację stawu - oczka wodnego Nr 1 znajdującego się na ob. Moczydło. Projekt budowlano-wykonawczy, listopad 2007 r. [online], 08.09.2008 r.
  11. Miasto stołeczneM. Warszawa, Ogłoszenie. Wykonanie renowacji stawów-oczek wodnych znajdujących się na obiekcie Moczydło [online], 08.09.2008 r.
  12. Новая Топографическая Карта Западной России 1:84 000 (1880-ca1935) – ark. łączone, 1838 r.

Oceń: Rów M

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:14