Kanał Kawęczyński


Kanał Kawęczyński to wyjątkowy element warszawskiego krajobrazu, który zachwyca swoją lokalizacją i znaczeniem. Rozpoczyna swoją trasę w Kawęczynie, w dzielnicy Rembertów, a kończy w zachwycającym Wawerze. Tuż za granicą Pragi-Południe, kanał wpada w miejsce, gdzie ulice Ostrobramska i Trasa Siekierkowska się krzyżują.

W tej okolicy znajduje się ważny punkt, w którym Kanał Kawęczyński uchodzi do Kanału Nowa Ulga. Jednocześnie zbiega się tu z inną wodną drogą, jaką jest Kanał Wawerski. Cała ta infrastruktura hydrotechniczna odgrywa istotną rolę w zarządzaniu wodami w Warszawie, przyczyniając się do odpowiedniego odprowadzania wód opadowych oraz utrzymania równowagi ekologicznej w regionie.

Osoby zainteresowane zwiedzaniem Warszawy i jej wyjątkowych miejsc powinny koniecznie wybrać się na spacer wzdłuż tego kanału, gdzie można podziwiać piękne krajobrazy, jednocześnie odkrywając lokalną historię i kulturę.

Opis

Kanał Kawęczyński jest interesującym obiektem wodnym, którego trasa obejmuje wiele malowniczych miejsc, w tym rezerwat przyrody Olszynka Grochowska. W tym rejonie łączy się on z Kanałem Rembertowskim. Dalsza jego droga prowadzi do Kanału Nowa Ulga, który wypływa z okolic Ostrobramskiej, nieopodal granic zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Zakole Wawerskie”.

W Kronice Warszawy, wydanej w maju 1928 roku, podano informację, iż zrealizowano już półtora kilometra długości kanału, licząc od ujścia Kanału Kamionkowsko-Wawerskiego. Sekcja ta była dopiero początkiem większego projektu, który planowano kontynuować z chwilą, gdy Dyrekcja kolejowa zakończy budowę przepustu żelbetonowego pod linią kolejową Warszawa-Dęblin. Całkowita długość kanału miała wynosić około 3 km.


Oceń: Kanał Kawęczyński

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:9