Aleja Ireny Sendlerowej w Warszawie


Aleja Ireny Sendlerowej to urokliwy deptak, który tworzy jedną z najważniejszych tras w Warszawie. Usytuowany jest on w strategicznym miejscu, które stanowi zbieżność ulic Anielewicza oraz Zamenhofa. Znajduje się pomiędzy Muzeum Historii Żydów Polskich a pomnikiem Bohaterów Getta, co czyni go miejscem o głębokim znaczeniu historycznym.

Deptak ten znajduje się w śródmiejskiejczęści stolicy, w obszarze wielu istotnych miejsc kulturowych i społecznych. Aleja Ireny Sendlerowej jest nie tylko trasą przeznaczoną do spacerów, ale również setkami rocznicowych wydarzeń i memorialnych obchodów, które przypominają o niezwyklej osobie, jaką była Irena Sendlerowa i jej heroicznych czynach.

Dzięki lokalizacji w Muranowie, aleja ta cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców Warszawy, jak i turystów, którzy pragną poznać więcej na temat przeszłości tej osady oraz jej wpływu na współczesne życie stolicy.

Kandydaci do nazwy reprezentacyjnej alejki

W kontekście nazewnictwa nowej alei w Warszawie, zasugerowano kilka ciekawych postaci. Wśród nich Irena Sendlerowa oraz Raoul Wallenberg, szwedzki dyplomata, który jako ambasador Szwecji w Budapeszcie uratował życie około 100 tysięcy węgierskich Żydów. Jego kandydaturę szczególnie wspierała szwedzka ambasada w stolicy. W trakcie rozmów prowadzonych przez Radę Miasta oraz Komisję Nazewnictwa zwrócono uwagę na to, że Wallenberg, mimo swoich zasług, nie miał bezpośredniego związku z Polską ani warszawskim gettem.

Aby znaleźć kompromisowe rozwiązanie, Zygmunt Stępiński, wicedyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich, zaproponował nowe rozwiązania. W maju 2013 roku grupy społeczne zainicjowały dyskusję wokół decyzji o uhonorowaniu Wallenberga, podkreślając znaczenie świadomości o tym, co on uczynił, przy jednoczesnym braku wiedzy na temat ogromnego wkładu Stefanii Wilczyńskiej.

Wilczyńska była osobą nie tylko bardzo bliską Januszowi Korczakowi, ale również jego najwierniejszą współpracowniczką. Poświęciła całe swoje życie opiece nad sierotami, co czyni ją osobą zasługującą na szczególne uznanie. To ona towarzyszyła Korczakowi i dzieciom w drodze na Umschlagplatz, co miała okazję zobaczyć na własne oczy Irena Sendlerowa. Ostatecznie Wilczyńska pozostała z dziećmi do samego końca, tragicznie ginąc w komorze gazowej w Treblince.

Utowrzenie alei Stefanii Wilczyńskiej w pobliżu alei Ireny Sendlerowej mogłoby być istotnym symbolicznie przyczynkiem do upamiętnienia tragicznych losów mieszkańców warszawskiego getta.

Otwarcie

Obchody otwarcia Alei Ireny Sendlerowej miały miejsce 15 maja 2013 roku i przyciągnęły wiele znaczących postaci. Wśród zaproszonych gości znalazła się Janina Zgrzembska, córka Ireny Sendlerowej, oraz Bronisław Komorowski, ówczesny prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Wspólnie z nimi uczestniczyli także: Władysław Bartoszewski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Marek Michalak, rzecznik praw dziecka, Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy, oraz Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

W swoim okolicznościowym wystąpieniu, prezydent Bronisław Komorowski zaznaczył, że Irena Sendlerowa stała się dla wielu Polaków symbolem postaw przyzwoitych oraz dobrej woli, przejawiających się w heroicznych czynach ratunkowych. Udało jej się uratować wiele istnień ludzkich, co niezaprzeczalnie można traktować jako osiągnięcie, choć obarczone ogromnym ryzykiem.

Na spotkaniu nie zabrakło również słów uznania ze strony Hanny Gronkiewicz-Waltz, która podkreśliła, że uratowanie prawie dwóch i pół tysiąca dzieci z getta wymagało nie tylko wielkiej odwagi, ale również determinacji i niezwykłych umiejętności organizacyjnych. Jej talent w dotarciu do wielu ludzi, oraz umiejętność przekonania ich, by z narażeniem życia pomogli dzieciom skazanym na Zagładę, zasługują na najwyższy szacunek.

Przypisy

  1. Czy Warszawa uhonoruje Stefanię Wilczyńską? APEL!. Portal Erec Israel, 20.05.2013 r. [dostęp 22.11.2013 r.]
  2. Irena Sendlerowa od dziś ma swoją aleję na Muranowie. Gazeta Wyborcza/Gazeta Warszawa, 15.05.2013 r. [dostęp 15.10.2013 r.]
  3. Uroczyste otwarcie Alei Ireny Sendlerowej. Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, 13.05.2013 r. [dostęp 15.10.2013 r.]
  4. Rafał Motyl: Aleja Ireny Sendlerowej. Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, 13.05.2013 r. [dostęp 15.10.2013 r.]
  5. Aleja przed muzeum na Muranowie dla Ireny Sendlerowej. Gazeta Wyborcza/Gazeta Warszawa, 22.02.2013 r. [dostęp 15.10.2013 r.]
  6. Nadanie nazwy alei Ireny Sendlerowej. Urząd Dzielnicy Śródmieście Miasta Stołecznego Warszawy. [dostęp 15.10.2013 r.]

Oceń: Aleja Ireny Sendlerowej w Warszawie

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:10