Ulica 11 Listopada to interesująca arteria znajdująca się w stolicy Polski, Warszawie. Znajduje się w dzielnicachPradze-Północ oraz Targówek, które charakteryzują się wyjątkową historią i unikalną architekturą.
Warto zwrócić uwagę, że ulica ta odgrywa znaczącą rolę w łączeniu różnych części miasta, co czyni ją ważnym punktem w komunikacji lokalnej oraz stwarza wiele możliwości dla mieszkańców i turystów.
Historia
Ulica, która na początku nosiła nazwę Esplanadowa, powstała w 1875 roku. Jej wykreślenie miało na celu oddzielenie terenów wojskowych od obszarów przylegających do miasteczka Nowa Praga. W tamtym czasie Nowa Praga rozszerzyła swoje granice, obejmując okolice między ulicami Czynszową a ul. Szwedzką. Kształt ulicy, w formie lekkiego łuku, odzwierciedlał przebieg granicy wokół esplanady fortu Śliwickiego, co miało wpływ na nazwę tej drogi. W 1921 roku nadano jej obecną, znaną nam nazwę.
Cały obszar, łącznie z ulicą, został przyłączony do Warszawy w 1899 roku. Pomiędzy ul. Szwedzką a 11 Listopada zbudowano rogatki Bródnowskie, co było ważnym elementem tej okolicy. Wkrótce po 1875 roku, teren przejęty przez Zarząd Warszawskiego Okręgu Wojskowego doczekał się budowy bocznicy kolejowej i dużego kompleksu koszar 2 Orenburskiego Pułku Kozaków, zaprojektowanych przez Wiktora Junoszę-Piotrowskiego.
Na wschodniej stronie ulicy, będącej wówczas częścią Nowej Pragi, od lat 80-tych XIX wieku zaczęły powstawać pierwsze budynki. Pierwsze z nich były drewniane, a z czasem zaczęto wznosić murowane obiekty. Lata 1905–1914 były okresem intensywnej zabudowy; na ulicy stanęły liczne kamienice czynszowe, które były funkcjonalne i estetyczne jednocześnie.
Wszystkie kondukty pogrzebowe z Pragi przechodziły ulicą, zmierzając w kierunku cmentarza Bródnowskiego oraz cmentarza żydowskiego. W roku 1908, przy okazji rozbudowy linii kolei obwodowej, na 11 Listopada powstał kamienny wiadukt. W tym samym czasie uporządkowano tereny po dawnym cmentarzu cholerycznym, który nazywano „nowym“ i który znajdował się w rejonie nasypów Kolei Nadwiślańskiej oraz Kolei obwodowej.
W 1915 roku, w pobliżu wiaduktu, wybudowano ceglane budynki miejskiego składu kostki brukowej. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, dawne kozackie koszary stały się częścią struktury armii polskiej. W 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej z siedzibą przy 11 Listopada rozbudowano zespół zabudowań wojskowych.
Pierwszy tramwaj linii 21 przejechał ulicą w 1928 roku, łącząc Pelcowiznę i Nowe Bródno przez różne ulice. Była to kolejna zmiana w komunikacji tej okolicy, która z każdą dekadą stawała się coraz bardziej zaludniona. W czasie drugiej wojny światowej ulicy nadano nowe, niemieckie imię Esplanadenstrasse oraz polską wersję Esplanadowa.
Po wojnie, większość zabudowy ulicy przetrwała i została wzbogacona o nowe konstrukcje w 1945 roku. W 1950 roku przeniesiono na 11 Listopada oraz Targową tramwaje z ulic Wileńskiej i Konopackiej.
Do lat 90-tych XX wieku koszary były siedzibą Dowództwa 9. DA OPK oraz 83. dywizjonu dowodzenia Obrony Powietrznej m. Warszawa – Jednostka Wojskowa 1560. W 1993 roku budynki koszar zostały wpisane do rejestru zabytków i obecnie są siedzibą wielu organizacji byłych wojskowych.
Przy skrzyżowaniu z ulicami Konopacką i Strzelecką znajduje się jeden z nielicznych zachowanych w Warszawie transformatorów kioskowych. W 2015 roku obiekt ten również został wpisany do rejestru zabytków.
Ważniejsze obiekty
Ulica 11 Listopada w Warszawie jest miejscem, które kryje w sobie wiele interesujących obiektów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:
- dawna Fabryka Cukrów Anczewskiego (nr 10),
- dawna Fabryka Wyrobów Gumowych Brage (nr 22),
- Rogatka Bródnowska.
Przypisy
- Rafał Bielski, Jakub Jastrzębski: Utracone miasto. Warszawa wczoraj i dziś. Skarpa Warszawska, 2016 r., s. 53.
- Coraz więcej zabytków. „Stolica”, sierpień-wrzesień 2016 r., s. 14.
- Andrzej Krzysztof Kunert: Pamięć II wojny światowej w nazewnictwie ulic Warszawy [w:] Śladami nazw miejskich Warszawy. Warszawa: Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, 2012 r., s. 66.
- Michał Krasucki: Warszawskie dziedzictwo postindustrialne. Warszawa: Fundacja Hereditas, 2011 r., s. 108.
- Michał Krasucki: Warszawskie dziedzictwo postindustrialne. Warszawa: Fundacja Hereditas, 2011 r., s. 110.
- Tomasz Szarota: Okupowanej Warszawy dzień powszedni. Studium historyczne. Warszawa: Czytelnik, 2010 r., s. 49.
- a b Dorota Wilkiewicz: Ulice i uliczki naszej Pragi. Warszawa: Towarzystwo Przyjaciół Pragi, 1999 r., s. 41.
- Kwiryna Handke: Słownik nazewnictwa Warszawy. Warszawa: Slawistyczny Ośrodek Wydawniczy, 1998 r., s. 365.
- Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994 r., s. 299.
- Zbigniew Kaliciński: O Starówce, Pradze i ciepokach. 1983 r.: Książka i Wiedza, s. 174.
- Jan Berger: Rozwój Pragi [w:] Irena Pietrza-Pawłowska (red.) Wielkomiejski rozwój Warszawy do 1918 r.. Warszawa: Wydawnictwo Książka i Wiedza, 1973 r., s. 259.
- Mapa Warszawy [online], Urząd m.st. Warszawy [dostęp 17.12.2017 r.]
- Zapytanie w sprawie planów resortu odnośnie do gruntów po dawnej jednostce wojskowej zlokalizowanych przy ul. 11 Listopada i ul. Namysłowskiej w Warszawie [online], orka2.sejm.gov.pl [dostęp 27.11.2017 r.]
- Odpowiedź na zapytanie w sprawie planów resortu odnośnie do gruntów po dawnej jednostce wojskowej zlokalizowanych przy ul. 11 Listopada i ul. Namysłowskiej w Warszawie [online], orka2.sejm.gov.pl [dostęp 27.11.2017 r.]
- Nowa Gazeta Praska [online], www.ngp.pl [dostęp 27.11.2017 r.]
- 83. dywizjon dowodzenia OP m. Warszawa [online], infowsparcie.net [dostęp 27.11.2017 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Ulica Adama Idźkowskiego w Warszawie | Plac Wileński w Warszawie | Rynek Starego Miasta w Warszawie | Ulica Alfreda Nobla w Warszawie | Ulica Bagatela w Warszawie | Ulica Barokowa w Warszawie | Ulica Białobrzeska w Warszawie | Ulica Blaszana w Warszawie | Ulica Canaletta w Warszawie | Ulica Inżynierska w Warszawie | Plac Przymierza w Warszawie | Ulica Zygmunta Krasińskiego w Warszawie | Ulica Złota w Warszawie | Ulica Zapiecek w Warszawie | Rondo Żaba w Warszawie | Rondo Unii Europejskiej w Warszawie | Rondo Stefana Starzyńskiego w Warszawie | Ulica Wybrzeże Puckie w Warszawie | Ulica Wybrzeże Gdańskie w Warszawie | Rondo Jazdy Polskiej w WarszawieOceń: Ulica 11 Listopada w Warszawie