Plac Przymierza w Warszawie


W sercu Warszawy znajduje się Plac Przymierza, malownicze miejsce usytuowane na Saskiej Kępie. To wyjątkowy zakątek, który przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów pragnących odkrywać urok stolicy.

Historia placu oraz jego otoczenie nadają mu niepowtarzalny charakter, co sprawia, że jest to idealne miejsce na spacery czy spotkania towarzyskie.

Układ

Plac Przymierza ma strategiczne położenie w Warszawie, usytuowany na styku trzech ważnych ulic: Francuskiej, Zwycięzców oraz Paryskiej. Jest to kluczowy punkt w układzie przestrzennym, który obejmuje ciąg komunikacyjny jakim są: Wersalska, Paryska, a następnie plac Przymierza, prowadzący do Francuskiej oraz ronda Waszyngtona.

Opis

Plac Przymierza w Warszawie ma swoją nazwa związaną z aliantami i ich triumfem w I wojnie światowej. Warto zauważyć, że myśl o upamiętnieniu sojuszu polsko-francuskiego z okresu międzywojennego również ma tu swoje odzwierciedlenie.

W 1963 roku, obok placu powstało kino Sawa, które zyskało status jedynego kina na Saskiej Kępie. Na skwerze przed tym kinem umieszczono rzeźbę syrenki-dziewczyny, która trzymała w opuszczonych dłoniach bukiet kwiatów, dzieło Jerzego Chojnackiego.

Między kinem a samym skrzyżowaniem istniał również parking, a po wschodniej stronie, za ulicą Wandy, znajdował się Klub Sportowy „Drukarz” z boiskiem oraz błoniami ciągnącymi się do ulicy Saskiej. W rezultacie rozwoju urbanistycznego, obecnie na tym samym miejscu znajdują się duże kompleksy bloków mieszkalno-handlowych.

Niestety, w 2000 roku kino zostało zburzone, a w jego miejscu postawiono nowoczesny budynek mieszkalno-usługowy. Pomimo że plac Przymierza nadal nosi swoją nazwę, po wybudowaniu dwóch dużych obiektów na początku XXI wieku, przestał być rzeczywistym placem.

Warto zwrócić uwagę na znajdujące się na placu popiersie Stefana Żeromskiego, które jest dziełem Stanisława Sikory. Rzeźba została odsłonięta w 1987 roku przed kinem Sawa, jednak z uwagi na rozbiórkę kina oraz nową zabudowę placu, popiersie zostało przeniesione kilkadziesiąt metrów od pierwotnego miejsca i ponownie odsłonięte w 2001 roku.

Przypisy

  1. Tomasz Urzykowski. Elitarna enklawa Warszawy. Rozmowa z Kubą Czajkowskim, wiceprzewodniczącym Samorządu Mieszkańców Saskiej Kępy. „Gazeta Stołeczna”, 19.05.2023 r.
  2. a b Jerzy S. Majewski: Spacerownik. Warszawa w filmie. Warszawa: Wydawnictwo Agora, 2015 r., s. 336. ISBN 978-83-268-2388-6.
  3. Grzegorz Piątek, Jarosław Trybuś: SAS. Ilustrowany atlas architektury Saskiej Kępy. Warszawa: Centrum Architektury, 2012 r., s. 9. ISBN 978-83-934574-0-3.
  4. Irena Grzesiuk-Olszewska: Warszawska rzeźba pomnikowa. Warszawa: Wydawnictwo Neriton, 2003 r., s. 162. ISBN 83-88973-59-2.
  5. Stefan Krzysztof Kuczyński: Herb Warszawy. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1977 r., s. 123.
  6. Tadeusz Kur. Kalendarz wydarzeń 1963. „Warszawski Kalendarz Ilustrowany 1965”, s. 168, 1964 r.

Oceń: Plac Przymierza w Warszawie

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:5