Ulica Zapiecek w Warszawie


Ulica Zapiecek to wyjątkowa arteria na warszawskim Starym Mieście, która łączy dwie istotne ulice w tym malowniczym rejonie. Biegnie od ulicy Świętojańskiej, znanej z licznych atrakcji turystycznych, aż do ul. Piwnej, która wypełniona jest historycznymi kamienicami i lokalami gastronomicznymi.

To miejsce pełne uroku, gdzie historia łączy się z nowoczesnością, przyciągając zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Historia

Ulica Zapiecek w Warszawie ma fascynującą historię. Pierwotnie stanowiła część ulicy Piekarskiej, aż do roku 1743, kiedy zaczęła funkcjonować jako osobny byt pod nazwą Poprzeczna. Nazwa, którą znamy dzisiaj, została nadana w roku 1770 i ma charakter topograficzno-metaforyczny.

Cała zabudowa tej ulicy była przyporządkowana do numeracji sąsiednich ulic, takich jak Świętojańska, Piwna oraz Rynku. W wyniku rozbiórki dwóch kamienic przy ulicach Świętojańskiej i Piwnej w roku 1831, powstał placyk, który zachował swoją formę do dziś.

W XIX wieku na Zapiecku odbywał się znany w Warszawie targ gołębi oraz śpiewających ptaków, przyciągając mieszkańców stolicy. Niestety, w 1944 roku cała zabudowa tej ulicy została zniszczona w wyniku działań wojennych.

Po wojnie, na rogu Zapiecka i ulicy Piwnej, Stefan Wiechecki zlokalizował swoją książkową „Café pod Minogą“. W dzisiejszych czasach w tym miejscu znajduje się znana restauracja „Zapiecek“.

Warto również wspomnieć, że we wrześniu 1985 roku, w bruk tej ulicy została wmurowana płyta granitowa, która upamiętnia wpisanie warszawskiego Starego Miasta na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Przypisy

  1. Kwiryna Handke: Dzieje Warszawy nazwami pisane. Warszawa: Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, 2011 r., s. 193.
  2. Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994 r., s. 1006.
  3. Stanisław Ciepłowski: Napisy pamiątkowe w Warszawie XVII-XX w.. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1987 r., s. 262.

Oceń: Ulica Zapiecek w Warszawie

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:6