Zygmunt Jerzy Kaczyński, znany również pod pseudonimem Wesoły oraz jako Nosowicz IV, to postać, która na stałe wpisała się w historię harcerstwa oraz II wojny światowej. Urodził się 21 marca 1919 roku w Warszawie, gdzie również spędził swoje ostatnie dni, kończąc życie 26 listopada 1984 roku.
Był nie tylko harcmistrzem, ale także kapralem podchorążym Armii Krajowej, co świadczy o jego zaangażowaniu w walkę o wolność i niepodległość Polski. Jako komendant Okręgu Południe organizacji Wawer, miał istotny wpływ na działalność harcerską w trudnych czasach okupacji.
Kaczyński był także uczestnikiem powstania warszawskiego, gdzie odznaczył się swoim męstwem i determinacją, walcząc o lepsze jutro dla swojej ojczyzny. Jego życie i działalność pozostają inspiracją dla wielu pokoleń harcerzy oraz dla tych, którzy cenią sobie patriotyzm i poświęcenie dla wspólnego dobra.
Życiorys
Zygmunt Kaczyński, urodzony w rodzinie Władysława (1875–1971) oraz Heleny z domu Banasiewicz (1887–1966), związał się z działalnością konspiracyjną we wczesnych latach wojny, dokładnie w 1940 roku. Od 1940 do 1942 pełnił obowiązki komendanta Hufca Ochota. Po przebudowie Szarych Szeregów, pod dowództwem Stefana Mirowskiego, objął funkcję komendanta Okręgu Południe Wawra, którą sprawował aż do momentu wybuchu powstania warszawskiego.
W trakcie okupacji niemieckiej Zygmunt Kaczyński pracował jako akwizytor w spółce E. Wedel, co umożliwiało mu częste wizyty w siedzibie Gestapo, mieszczącej się przy alei Szucha 25. W roli wywiadowcy Szarych Szeregów miał za zadanie rozpoznać budynek, jego wewnętrzną strukturę oraz ustalić numery gabinetów i prywatne adresy członków gestapo.
Dzięki swemu położeniu mógł swobodnie poruszać się po obiektach i został przydzielony do działania w ramach akcji „Arsenal”. W dniu 26 marca 1943 roku, w obecności niemieckiego oficera, telefonicznie powiadomił o wydaniu towaru słowami: Wysyłam towar, bezwzględnie musi być odebrany!, co stanowiło sygnał dla szturmowców o wyjeździe ciężarówki z Janem Bytnarem z Szucha na Pawiak.
Jednym z kluczowych działań Zygmunta Kaczyńskiego był udział w przygotowaniach operacji o nazwie „Biała Róża”, której celem było uwolnienie naczelnika Szarych Szeregów, Floriana Marciniaka z rąk Gestapo. W wyniku jego starań i kontaktów, latem 1943 roku, udało się zwolnić Tadeusza Zawadzkiego z Gęsiówki.
Zygmunt Kaczyński brał udział w powstaniu warszawskim w śródmieściu, gdzie został ranne podczas pierwszego dnia walk. Po kapitulacji powstania, opuścił miasto w towarzystwie ludności cywilnej.
W drugiej połowie lat pięćdziesiątych, Zygmunt był jednym z inicjatorów oraz pierwszym komendantem harcerskiej Akcji Warmia i Mazury (1958–1963). Akcja miała na celu niesienie wsparcia dla mieszkańców Warmii i Mazur, a także integrację ludności środowisk, które odzyskały swoje tereny po II wojnie światowej. W ramach tej inicjatywy, stworzono przestrzeń do wspólnej współpracy oraz wsparcia dla autochtonów, aby przeciwdziałać emigracji do Niemiec.
W latach sześćdziesiątych Zygmunt Kaczyński pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Prezydium Stołecznej Rady Narodowej. Od 23 października 1943 roku, jego żoną była Danuta Kaczyńska, znana jako Lena, która była sanitariuszką w batalionie „Parasol”. Z tego małżeństwa urodzili się dwaj synowie: Janusz Antoni (1945–2016) oraz Bogdan Antoni (ur. 1948).
Zmarł w Warszawie i został pochowany na cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kwatera D4-2-3).
Ordery i odznaczenia
Wśród licznych wyróżnień, które otrzymał Zygmunt Kaczyński, znajdują się między innymi następujące odznaczenia.
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Krzyż Walecznych,
- Warszawski Krzyż Powstańczy,
- Medal za Warszawę 1939–1945.
Źródło:.
Przypisy
- Powstańcze Biogramy - Zygmunt Kaczyński [online], www.1944.pl [dostęp 29.09.2024 r.]
- Lista odznaczonych Warszawskim Krzyżem Powstańczym. „Stolica”. Rok XXXVII, Nr 32 (1805), s. 15, 24.10.1982 r. [dostęp 29.09.2024 r.]
- Wyszukiwarka cmentarna – Warszawskie cmentarze. cmentarzekomunalne.com.pl. [dostęp 25.11.2019 r.]
- Wspomnienia „Wesołego” Zygmunta Kaczyńskiego. Whatfor. [dostęp 07.04.2013 r.]
- a b c Zygmunt Jerzy „Wesoły” Kaczyński. Sejm Wielki. Marek Jerzy Minakowski, Genealogia Potomków Sejmu Wielkiego. [dostęp 07.04.2013 r.]
- Aleksander Kamiński: Kamienie na szaniec. Warszawa: Nasza Księgarnia, 1999, s. 217. ISBN 83-10-10699-8.
- a b Warszawski Kalendarz Ilustrowany 1966. Warszawa: Wydawnictwo Warszawskiego Tygodnika „Stolica”, 1965, s. 75.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Tadeusz Kozłowski (żołnierz) | Mieczysław Dąbkowski | Wincenty Herse | Tomasz Bąk (generał) | Stefan Adamiecki | Stanisław Ostwind-Zuzga | Stanisław Broniewski | Stanisław Nakoniecznikoff-Klukowski | Krystyna Wiśniewska-Szabelska | Czesław Żołędowski | Bohdan Arct | Józef Ojrzyński | Katarzyna Mazurek | Tadeusz Józef Rodak | Władysław Rutka | Piotr Szembek (1788–1866) | Dariusz Malinowski (generał) | Stanisław Lis-Kozłowski | Kazimierz Sosnkowski | Juliusz EnglertOceń: Zygmunt Kaczyński (harcmistrz)