Danuta Antonina Kaczyńska, znana również pod pseudonimem Lena, to postać, która zapisała się w historii Polski. Urodziła się 10 listopada 1924 roku w Warszawie, a życie zakończyła w tym samym miejscu, 14 sierpnia 2001 roku.
Jako sanitariuszka batalionu „Parasol”, Danuta miała zaszczyt brać udział w jednym z najważniejszych wydarzeń w polskiej historii – powstaniu warszawskim. Jej odwaga i determinacja w obliczu niebezpieczeństwa zasługują na szczególne uznanie.
Po zakończeniu wojny, Kaczyńska stała się także szanowaną dziennikarką oraz autorką licznych książek, w których szczegółowo opisywała wydarzenia związane z powstaniem. Jej prace przyczyniły się do zachowania pamięci o tych trudnych czasach, a także do edukacji kolejnych pokoleń na temat historii Polski.
Życiorys
Danuta Kaczyńska przyszedł na świat w rodzinie Zdzisława Antoniego Erazma Rudnickiego (1897–1951) oraz Jadwigi z domu Życkiej (zm. 1945). Jej młodszy brat, Janusz Antoni Rudnicki, znany pod pseudonimem „Orzeł”, urodził się w 1927 roku i był żołnierzem IV Obwodu „Grzymała”; niestety poległ 2 sierpnia 1944 roku w okolicach Pęcic.
Danuta uczęszczała do Państwowego Gimnazjum Żeńskiego im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie, gdzie podczas niemieckiej okupacji, w wiosennych miesiącach 1943 roku, uzyskała maturę na tajnych kompletach. Była również drużynową 23. Warszawskiej Żeńskiej Drużyny Harcerskiej pod nazwą „Zielona”, a następnie związała się z Szarymi Szeregami.
W trakcie II wojny światowej aktywnie uczestniczyła w powstaniu warszawskim w szeregach Armii Krajowej, należąc do zgrupowania „Radosław” w batalionie „Parasol”, 1. kompanii. W czasie walk została trzykrotnie ranna, a trzeci raz mocno, we wrześniu 1944 roku na Górnym Czerniakowie. Za swoje zasługi została awansowana do stopnia podporucznika.
Po zakończeniu działań wojennych, podjęła pracę jako dziennikarka. W latach 1956–1981 była związana z redakcją „Życia Warszawy”. Poza tym, jest autorką wielu książek dotyczących tematyki powstańczej.
Od 23 października 1943 roku była żoną Zygmunta Kaczyńskiego, który był komendantem Okręgu Południe organizacji Wawer. Mieli dwóch synów: Janusza Antoniego (1945–2016) oraz Bogdana Antoniego (ur. 1948).
Danuta zmarła w Warszawie, a jej ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu Powązkowskim (kwatera 95-1-6,7).
Publikacje
Danuta Kaczyńska jest autorką i współautorką wielu istotnych tytułów w literaturze polskiej, zwłaszcza w kontekście historii i dokumentacji. Jej prace odzwierciedlają zarówno badania nad historią, jak i doświadczenia wojenne. Poniżej przedstawiamy kolekcję jej publikacji:
- – W ich oczach, Wyd. MON, Warszawa 1964 (współautorka: Maria Wiśniewska), w serii „Biblioteka Żółtego Tygrysa”;
- – Królestwo Hansa Franka, Wyd. MON, Warszawa 1964 (współautorka: Maria Wiśniewska), w serii „Biblioteka Żółtego Tygrysa”;
- – Wilcza Jama, Wyd. MON, Warszawa 1967 (współautorka: Maria Wiśniewska), w serii „Biblioteka Żółtego Tygrysa”;
- – Rozstanie po raz drugi, Wyd. MON, Warszawa 1967;
- – Moje – nie moje, Wyd. 3, PZWS, Warszawa 1973;
- – Byli żołnierzami „Parasola”, Wydawnictwo Harcerskie Horyzonty, Warszawa 1976, wyd. 2, MAW, Warszawa 1985;
- – Piotr Pomian. Szef Głównej Kwatery Szarych Szeregów, Wyd. MAW, Warszawa 1984 (współautor: Gotfryd Pyka);
- – Dziewczęta z „Parasola”, Oficyna Wydawnicza WieK, Warszawa 1993;
- – Stefan Rowecki w relacjach, pod redakcją naukową Tomasza Szaroty, PAX, Warszawa 1988 (jako współautorka);
- – Testament powstańczej Warszawy: antologia dokumentów i tekstów historycznych, Warszawa 1994 (jako współautorka).
Każda z wymienionych publikacji wnosi cenny wkład w badania oraz dokumentację wydarzeń historycznych, które miały miejsce w Polsce, a także w perspektywę kulturową w kontekście II wojny światowej i ruchu oporu.
Ordery i odznaczenia
Danuta Kaczyńska jest osobą, która została uhonorowana wieloma odznaczeniami, co świadczy o jej znaczącym wkładzie w historię i kulturę Polski.
- krzyż kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- krzyż walecznych,
- warszawski krzyż powstańczy,
- krzyż Armii Krajowej.
Przypisy
- a b c Powstańcze Biogramy - Danuta Kaczyńska [online], www.1944.pl [dostęp 29.09.2024 r.]
- a b c Danuta Antonina «Lena» Rudnicka h. Jastrzębiec [online], www.sejm-wielki.pl [dostęp 10.05.2024 r.]
- Cmentarz Stare Powązki: BOLESŁAW MOLSDORFF, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 29.09.2024 r.]
- Lista odznaczonych Warszawskim Krzyżem Powstańczym. „Stolica”. Rok XXXVII, Nr 32 (1805), s. 15, 24.10.1982 r. Warszawa: Warszawskie Wyd. Prasowe RSW „Prasa-Książka-Ruch”. [dostęp 29.09.2024 r.]
- Powstańcze biogramy - Zygmunt Kaczyński. Muzeum Powstania Warszawskiego. [dostęp 07.04.2013 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Andrzej Kwiatkowski (dziennikarz) | Tadeusz Radwański | Ludwika Włodek | Jerzy Porębski (reportażysta) | Halszka Wasilewska (dziennikarka) | Jan Walc | Xayoo | Zuzanna Czajkowska | Janusz Stanisław Lichocki | Stanisław Rothert | Witold Pikiel | Maciej Piekarski | Anna Mizrahi | Stanisław Olejniczak (lektor) | Paul Trepman | Bartosz Węglarczyk | Maciej Zakrocki | Sławomir Starosta | Zofia Seidlerowa | Weronika KostyrkoOceń: Danuta Kaczyńska