Tadeusz Józef Rodak


Tadeusz Józef Rodak, znany również pod pseudonimem „Roland”, to postać, która na stałe wpisała się w karty polskiej historii. Urodził się 2 stycznia 1921 roku w Warszawie, a jego życie zakończyło się 18 maja 2015 roku.

W trakcie II wojny światowej, Rodak był aktywnym żołnierzem w podziemiu niepodległościowym, działającym w ramach Armii Krajowej. Jego działalność w tym okresie nie tylko zdradzała odwagę i poświęcenie, ale także zaangażowanie w walkę o wolność i suwerenność Polski.

Wśród jego dokonań szczególne miejsce zajmuje uczestnictwo w powstaniu warszawskim, które miało miejsce w 1944 roku. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, a obecność Tadeusza Rodaka w tym dramatycznym czasie świadczy o heroicznych wysiłkach wielu Polaków w dążeniu do niepodległości.

Życiorys

Tadeusz Józef Rodak był postacią, której historia związana jest z ważnymi wydarzeniami XX wieku. W czasie II wojny światowej uczestniczył w powstaniu warszawskim, gdzie walczył jako kapral w 16 plutonie II batalionu 7 pułku piechoty „Garłuch”, który należał do VIII Samodzielnego Rejonu Okęcie Armii Krajowej.

Po zakończeniu działań wojennych, poświęcił się dalszej edukacji, uczęszczając do Oficerskiej Szkoły Lotnictwa. Tam zdobył stopień porucznika w Ludowym Wojsku Polskim. Jego kariera zawodowa związana była z Ministerstwem Budownictwa, gdzie pracował w zarządzie zaopatrzenia od 1946 do 1980 roku.

Zmarł 18 maja 2015 roku, a jego ostatnie miejsce spoczynku to cmentarz Bródnowski w Warszawie.

Wybrane odznaczenia

Osoba, o której mowa, została uhonorowana wieloma znaczącymi odznaczeniami, które podkreślają jej wkład w historię oraz działalność na rzecz kraju.

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości,
  • Złoty Krzyż Zasługi,
  • Krzyż Partyzancki,
  • Warszawski Krzyż Powstańczy,
  • Złota odznaka honorowa „Za Zasługi dla Warszawy”.

Przypisy

  1. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16.03.2015 r. o nadaniu orderów (M.P. z 2015 r. poz. 441)
  2. Tadeusz Rodak. [w:] Archiwum Historii Mówionej [on-line]. 1944.pl, 07.04.2011 r. s. 4. [dostęp 26.05.2015 r.]
  3. a b c d e f Tadeusz Rodak [online], 1944.pl/historia/powstancze-biogram [dostęp 21.05.2015 r.]
  4. a b Tadeusz Józef Rodak [online], nekrologi.wyborcza.pl [dostęp 21.05.2015 r.]

Oceń: Tadeusz Józef Rodak

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:8