Tomasz Bąk, urodzony 25 stycznia 1966 roku w Warszawie, jest znanym generałem brygady w wojsku polskim. Posiada tytuł doktora nauk wojskowych oraz jest odznaczony prestiżowym Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski.
Wykształcenie
Tomasz Bąk jest wykształconym specjalistą z bogatym zapleczem edukacyjnym. Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, gdzie zdobył wiedzę w obszarze rozpoznawczym w roku 1989.
W latach 1995–1997 kontynuował naukę na Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, gdzie osiągnął pierwszą lokatę, co podkreśla jego zaangażowanie i determinację w dążeniu do doskonałości. Jego awans na stopień doktora w 2002 roku był wynikiem pracy naukowej dotyczącej udziału polskich sił zbrojnych w międzynarodowych misjach pokojowych w Kosowie, co świadczy o jego głębokiej wiedzy w dziedzinie obronności.
Oprócz tego, w 1999 roku odbył również studia podyplomowe w tej samej instytucji, co potwierdza jego ciągłe dążenie do podnoszenia kwalifikacji. Dodatkowo, Tomasz Bąk posługuje się językiem angielskim oraz rosyjskim, co jest istotne w kontekście współczesnych wyzwań na arenie międzynarodowej.
Służba wojskowa
Na początku swojej drogi zawodowej Tomasz Bąk objął rolę dowódcy plutonu rozpoznawczego, zyskując pierwsze doświadczenia w 18 batalionie desantowo-szturmowym w Bielsku-Białej. Wkrótce awansował na stanowisko dowódcy kompanii szturmowej, a następnie pełnił funkcję oficera operacyjnego w sztabie tej samej jednostki. W latach 1993-1995 brał udział w Misji Obserwacyjnej Sił ONZ ds. Nadzoru Rozdzielenia Wojsk na Wzgórzach Golan w Syrii (UNDOF), gdzie zdobył cenne doświadczenie, pełniąc kolejno funkcje zastępcy dowódcy kompanii piechoty oraz dowódcy tejże kompanii.
W 1997 roku przez krótki czas pracował jako starszy oficer specjalista w dowództwie 6 Brygady Desantowo-Szturmowej im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego w Krakowie, po czym wrócił do 18 bielskiego batalionu desantowo-szturmowego im. kpt. Ignacego Gazurka. W latach 1997-1999 pełnił rolę szefa sztabu oraz zastępcy dowódcy tej jednostki, a także szefa szkolenia, przyczyniając się do jej rozwoju operacyjnego. W 2000 roku objął dowództwo 18 bielskiego batalionu desantowo-szturmowego i uczestniczył w operacjach Sił Utrzymania Pokoju NATO w Kosowie (KFOR).
Od roku 2002 brał udział w misji Sił Stabilizacyjnych NATO w Bośni i Hercegowinie (SFOR), gdzie pełnił kluczowe role, m.in. szefa Wydziału Operacji Specjalnych w Kwaterze Głównej SFOR oraz szefa Sztabu Polsko-Nordyckiej Grupy Bojowej. W 2003 roku został wyznaczony na szefa sztabu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza w Rzeszowie. Jego zaangażowanie w misje stabilizacyjne skutkowało dwukrotnym uczestnictwem w misji w Iraku, gdzie pełnił rolę szefa Oddziału Szkolenia Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe (2004) oraz zastępcy dowódcy polskiej brygady w latach 2005-2006.
W latach 2006-2007 był komendantem Centrum Szkolenia Na Potrzeby Sił Pokojowych w Kielcach. Na mocy decyzji z dnia 15 sierpnia 2007 roku, został mianowany generałem brygady, co było efektem jego dotychczasowych osiągnięć w służbie. Otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i objął dowództwo 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie. 11 lutego 2008 roku przejął obowiązki dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, które pełnił do roku 2010, kiedy to zakończył swoją zawodową służbę wojskową.
Ordery i odznaczenia
Tomasz Bąk, uznawany za wybitnego generała, otrzymał szereg prestiżowych odznaczeń, które odzwierciedlają jego zasługi w obronie kraju oraz służbie wojskowej. Poniżej znajdują się wyróżnienia, które zdobył w trakcie swojej kariery:
- krzyż kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- złoty krzyż zasługi,
- brązowy medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,
- złoty medal „Za zasługi dla obronności kraju”,
- brązowa odznaka Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej,
- brązowy medal za zasługi dla pożarnictwa,
- medal pamiątkowy Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe w Iraku,
- medal W Służbie Pokoju za misję ONZ rozdzielania wojsk na Wzgórzach Golan (ang. UNDOF In The Service Of Peace Medal),
- medal W Służbie Pokoju i Wolności za misję NATO utrzymania pokoju w Kosowie (ang. KFOR In The Service of Peace and Freedom Medal),
- medal W Służbie Pokoju i Wolności za misję stabilizacyjną NATO w Bośni i Hercegowinie (ang. SFOR In The Service of Peace and Freedom Medal),
- odznaka instruktora spadochronowego.
Te odznaczenia podkreślają nie tylko jego profesjonalizm, ale także zaangażowanie w misjach pokojowych oraz obronnych, które miały miejsce na przestrzeni lat.
Przypisy
- Generałem się jest nawet bez munduru. nowiny24.pl, 04.01.2015 r. [dostęp 28.04.2021 r.]
- Kronika wydarzeń, Udział Prezydenta RP w obchodach Święta Wojska Polskiego – Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, 15.08.2007 r. [dostęp 19.11.2007 r.]
- M.P. z 2007 r. nr 59, poz. 667
- Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23.12.1999 r. o nadaniu odznaczeń (M.P. z 2000 r. nr 11, poz. 211).
- W 1991 roku 18 batalion desantowo-szturmowy otrzymał imię kpt. Ignacego Gazurka, a w 1995 roku został wyróżniony nazwą bielski.
- Dr Tomasz Bąk, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 21.09.2008 r.]
- Na podstawie Generał Bąk objął dowództwo Podhalańczyków
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Stefan Adamiecki | Stanisław Ostwind-Zuzga | Stanisław Broniewski | Stanisław Nakoniecznikoff-Klukowski | Krystyna Wiśniewska-Szabelska | Czesław Żołędowski | Leon Wernic (oficer) | Ignacy Łempicki (powstaniec listopadowy) | Zbigniew Szostak | Alfons Vacqueret | Wincenty Herse | Mieczysław Dąbkowski | Tadeusz Kozłowski (żołnierz) | Zygmunt Kaczyński (harcmistrz) | Bohdan Arct | Józef Ojrzyński | Katarzyna Mazurek | Tadeusz Józef Rodak | Władysław Rutka | Piotr Szembek (1788–1866)Oceń: Tomasz Bąk (generał)