Tadeusz Kifer


Tadeusz Roman Kifer, znany również pod pseudonimem Kruszynka, to postać o szczególnym znaczeniu w historii Polski. Urodził się 20 marca 1922 roku w Warszawie, ale jego życie zakończyło się tragicznie 9 grudnia 1942 roku w KL Auschwitz.

Tadeusz był nie tylko polskim żołnierzem, ale również pełnił rolę podchorążego rezerwy Wojska Polskiego. Jego zaangażowanie w walkę o wolność Polski rozpoczęło się podczas kampanii wrześniowej, gdzie jako młody żołnierz brał czynny udział w obronie kraju.

Jako członek Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, Kifer brał udział w działalności konspiracyjnej, stając się częścią szerokiego ruchu oporu przeciwko okupacji. Jego misja była nie tylko militarnym wyzwaniem, ale także świadectwem ducha patriotyzmu, który charakteryzował jego pokolenie.

Oprócz działalności wojskowej, Tadeusz był również harcerzem i społecznikiem, co wszyscy dzisiaj mogą traktować jako dowód jego zaangażowania w budowanie lepszego społeczeństwa. Niestety, jego los był tragiczny – został aresztowany i przetrzymywany w brutalnych warunkach na Pawiaku, a później trafił do obozu Auschwitz, gdzie stracił życie.

W uznaniu jego odwagi i poświęcenia, Tadeusz Kifer został odznaczony Krzyżem Walecznych, co stanowi hołd dla jego heroicznych czynów w trudnych czasach II wojny światowej.

Życiorys

Tadeusz Kifer był znany jako mieszkaniec Czechowic, obszaru położonego w obecnej dzielnicy Warszawy – Ursus. Ukończył Gimnazjum im. Jana Zamoyskiego w Warszawie przy ul. Smolnej 30, a także był zaangażowany w działalność harcerską, związując się z 2 Warszawską Drużyną Harcerską.

W 1939 roku brał udział w kampanii wrześniowej, niestety wrócił do domu ciężko ranny. Po powrocie od początku 1940 roku włączył się aktywnie w działalność konspiracyjną przeciwko reżimowi hitlerowskiego. Przyjął pseudonim „Kruszynka”, co z kontrastem do jego wysokiego wzrostu, tylko dodawało mu tajemniczości. Od 1939 roku był również czynny w Korporacji Ochotniczej Straży Pożarnej w Czechowicach – Ursusie, co znacząco ułatwiało mu realizację działań konspiracyjnych, takich jak przenoszenie broni oraz kolportowanie prasy.

W jego działalności konspiracyjnej zajmował ważne stanowisko, pełniąc funkcję zastępcy dowódcy oddziału oraz dowódcy patrolu dywersyjno-sabotażowego, który operował w rejonie Ursusa, Warszawy oraz w najbliższej okolicy. Brał w tym czasie udział w licznych akcjach, w tym w rozkręcaniu torów kolejowych, podpalaniu transportów zmierzających na front wschodni oraz zniszczeniu znaku „V” – symbolu zwycięstwa, umieszczonego przez Niemców w 1941 roku na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, który wtedy nosił nazwę Adolf-Hitler-Platz, a także w paleniu flag niemieckich, które powiewały na Gmachu Zachęty.

Wciągnął także swoją rodzinę do konspiracji – matkę Aleksandrę Kifer, znaną jako „Oleńka” (ojciec Jan Kifer zmarł w 1938 roku), siostrę Halinę Kifer, noszącą pseudonim „Kropelka”, a także dalszych członków rodziny i znajomych, tworząc grupę, która później weszła w skład Batalionu „Miotła” w Zgrupowaniu „Radosław” i brała udział w powstaniu warszawskim. Zaczął w swoim rodzinnym domu w Czechowicach – Ursusie składować broń, amunicję, prasę konspiracyjną oraz punkt nasłuchowy.

1 października 1942 roku został aresztowany wraz z matką, siostrą i koleżanką z konspiracji w wyniku donosu, przez funkcjonariuszy Gestapo. Postawiono im zarzuty dotyczące gromadzenia broni oraz przynależności do Armii Krajowej. Został przewieziony do siedziby Gestapo przy al. Szucha, gdzie został poddany brutalnym przesłuchaniom, a następnego dnia umieszczono go w więzieniu śledczym na Pawiaku. Po 18 listopada 1942 roku został wywieziony z Pawiaka do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie otrzymał numer obozowy 76133. Pośrednik, za pośrednictwem którego jego matka wpłaciła wysoki okup, nie był w stanie pomóc mu. Niestety, zginął w obozie męczeńską śmiercią 9 grudnia 1942 roku, mając zaledwie 20 lat.

Warto zaznaczyć, że swoimi zeznaniami pomógł uratować życie innym więzionym, w tym kobietom, które aresztowano razem z nim. Pomimo bestialskich tortur zadawanych mu na Szucha, Pawiaku i w Auschwitz, nie zdradził nikogo ze współtowarzyszy akcji bojowych. Pośmiertnie odebrał Krzyż Walecznych za swoje męstwo oraz odwagę w trakcie działań konspiracyjnych.

Upamiętnienie

Nazwisko Tadeusza Kifera jest widoczne na tablicy upamiętniającej żołnierzy Armii Krajowej, którzy poświęcili swoje życie dla ojczyzny w latach 1939–1945. Tablica ta znajduje się na Cmentarzu Wojskowym Powązki, w kwaterze, gdzie spoczywają polegli żołnierze batalionu „Miotła” – Zgrupowanie „Radosław”.

Oprócz tego, Tadeusz Kifer jest upamiętniony w Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie jego historia została uwzględniona w ekspozycji biograficznej zatytułowanej „Zapamiętajmy ich twarze”, będącej częścią wystawy stałej „Pawiak 1835–1944”.

Co więcej, imieniem Tadeusza Kifera „Kruszynki“ nazwano rondo, które zostało otwarte w 2012 roku, w obrębie osiedla Czechowice w dzielnicy Warszawa Ursus. Rondo to znajduje się na skrzyżowaniu ulic Tadeusza Kościuszki oraz Cierlickiej.

Przypisy

  1. Uchwała nr XLVII/1294/2012 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 22.11.2012 r. w sprawie nadania nazwy skrzyżowaniu ulic w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy. [w:] Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego [on-line]. edziennik.mazowieckie.pl/, 06.12.2012 r. [dostęp 20.08.2015 r.]

Oceń: Tadeusz Kifer

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:8