Zofia Czechowska, znana również pod pseudonimami „Zosia” oraz „Zosia II”, urodziła się 24 listopada 1923 roku w Warszawie. Niestety, jej życie zakończyło się 12 czerwca 2006 roku, również w Warszawie. Była niezwykle odważną osobą, pełniąc wiele ważnych ról podczas powstania warszawskiego.
W okresie walk, Zofia działała jako łączniczka i kolporterka prasy w 2. plutonie „Baszty”, a potem w Kedywie. Jej zaangażowanie jako sanitariuszki i łączniczki w batalionie „Zośka” zasługuje na szczególne uznanie. Po wojnie, z wykształcenia była inżynierem chemikiem, co podkreśla jej wszechstronność i umiejętności.
Za swoje heroiczne czyny Zofia Czechowska została odznaczona orderem Virtuti Militari, co świadczy o jej wyjątkowej odwadze i poświęceniu dla ojczyzny.
Życiorys
Zofia Czechowska przyszła na świat w Warszawie jako córka inżyniera budowlanego Wacława oraz Heleny z d. Charelik. W latach 1929-1935 swoją edukację odbywała w Prywatnej Szkole Powszechnej ss. Zmartwychwstanek. Po ukończeniu 6 klas Gimnazjum im. A. Piłsudskiej, w 1939 roku zdobyła małą maturę. Już na początku okupacji brała udział w tajnych kompletach edukacyjnych zorganizowanych przez swoją szkołę. Po uzyskaniu zgody od władz okupacyjnych na otwarcie szkół zawodowych, rozpoczęła naukę w Państwowym Liceum Chemiczno-Ceramicznym, które ukończyła w 1942 roku. Dalsze studia kontynuowała w tajnych kompletach Wydziału Chemii Politechniki Warszawskiej.
W lipcu 1940 roku Zofia została zaprzysiężona w Związku Walki Zbrojnej, przyjmując pseudonim „Zosia” bądź „Zosia II”. W początkowym etapie wojny pełniła obowiązki łączniczki oraz kolporterki prasy konspiracyjnej w 2. plutonie „Baszty”. W wyniku przeniesienia w 1941 roku, trafiła do oddziału dyspozycyjnego „Kolegium A” Kedywu Okręgu Warszawskiego AK na Żoliborzu, gdzie działała pod komendą por. Stanisława Sosabowskiego, znanego również jako „Stasinek”. W ramach swoich obowiązków zaangażowała się w pomoc Żydom oraz brała aktywny udział w akcjach tego oddziału. Razem z bratem Stanisławem oraz jego narzeczoną Haliną Grabowską wspierali koleżankę Wandę Lubelską i jej rodzinę, która była uwięziona w getcie.
W marcu 1944 roku zdołała ocalić synka Zofii i Kazimierza Jakubowskich, którzy zostali aresztowani i zamordowani przez Gestapo. Zofia znalazła się w ich mieszkaniu w trakcie rewizji niemieckiej, przedstawiając się jako opiekunka dziecka, uspokoiła chłopca i wyniosła go w bezpieczne miejsce. W związku z tym incydentem Niemcy skonfiskowali jej dokumenty, co zmusiło ją do ukrywania się aż do wybuchu powstania warszawskiego, przerywając jednocześnie swoje studia.
Podczas powstania warszawskiego Zofia pełniła rolę sanitariuszki oraz łączniczki w batalionie „Zośka”. Wzięła udział w zmaganiach na Woli oraz w Starym Mieście, pracując jako sanitariuszka w szpitalu powstańczym „Pod Krzywą Latarnią”, zlokalizowanym na ul. Podwale 25. Z grupą rannych opuściła szpital, przemycając ich przez kanały do Śródmieścia. Od 4 września walczyła na Czerniakowie. W trakcie ewakuacji z 16 na 17 września udało się jej wraz z rannymi przeprawić pontonem budowanym przez saperów 1 Armii Wojska Polskiego na Saską Kępę. Została wcielona do Armii Berlinga razem z Danutą Mancewicz ps. „Danka”, ale obie zdołały uciec, przechodząc po zamarzniętej Wiśle na Żoliborz.
Po zakończeniu działań wojennych, w 1946 roku, Zofia kontynuowała naukę w zakresie chemii. Rozpoczęła studia na Politechnice Łódzkiej, a następnie w 1948 roku w Wydziale Chemii Politechniki Warszawskiej. W 1950 roku rozpoczęła pracę w Instytucie Przemysłu Szkła i Ceramiki jako starszy asystent. Ukończyła studia 30 października 1952 roku, zdobywając tytuł inżyniera chemika oraz magistra nauk technicznych.
W latach 1954–1958 pracowała w Zakładach Ceramiki Radiowej, a następnie przez dwa lata w Instytucie Badań Jądrowych jako starszy asystent. W 1960 roku awansowała na adiunkta w Instytucie Tele- i Radiotechnicznym, gdzie zatrudniona była aż do 1979 roku, kiedy to przeszła na emeryturę. W latach 90. XX wieku zaangażowała się społecznie w Centrum Kobiet na Bielanach, w kole dzielnicowym Unii Wolności. Niestety, w 2002 roku przeszła ciężki wylew, a po okresie leczenia w szpitalu, aż do swojej śmierci mieszkała w Warszawie.
Życie prywatne
W swoim życiu osobistym, Zofia Czechowska doświadczyła ogromnej tragedii. W czasie powstania warszawskiego zginął jej narzeczony, Antek Wojciechowski, który przebywał w szpitalu Św. Łazarza z powodu ran odniesionych w walkach. Tam, 6 sierpnia 1944 roku, został wraz z innymi rannymi zamordowany przez Niemców.
W rodzinie Zofii panowały dodatkowe straty. Utraciła dwóch braci oraz siostrę, Irenę, znaną również pod pseudonimem „Basia”. Jej brat, Stanisław, został tragicznie rozstrzelany 3 grudnia 1943 roku w czasie egzekucji, która miała miejsce przy ul. Puławskiej. W obliczu tych dramatycznych wydarzeń, Zofia nie założyła własnej rodziny.
Odznaczenia
Zofia Czechowska zdobyła Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari za swój heroiczny udział w powstaniu warszawskim. Warto podkreślić, że ze względu na brak dokumentacji w momencie nadania, weryfikacja tego odznaczenia miała miejsce dopiero w grudniu 1965 roku. Została ona przeprowadzona przez Główną Komisję ds. Weryfikacji Odznaczeń, a dokumentacja była zarejestrowana pod numerem DK-05102/W przez ZG ZBoWiD.
Oprócz tego, Czechowska otrzymała również inne znaczące odznaczenia, w tym:
- 1959 – Krzyż Walecznych,
- 1969 – Krzyż Armii Krajowej,
- 1973 – Medal za Warszawę 1939-1945,
- 1974 – Odznaka Grunwaldzka,
- 1982 – Warszawski Krzyż Powstańczy.
Warto zaznaczyć, że w 1997 roku Zofia Czechowska została mianowana na stopień podporucznika, a cztery lata później, w 2001 roku, awansowała na stopień porucznika.
Przypisy
- a b c d Wiesław Misztal, Mirosław Sulej: Zofia Czechowska. Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej. s. 6–8. [dostęp 19.07.2019 r.]
- a b c Zofia Czechowska. Muzeum Powstania Warszawskiego. [dostęp 19.07.2019 r.]
- Listy z getta Wandy Lubelskiej. Eprace.edu.pl. [dostęp 19.07.2019 r.]
- Ankieta Uczestnika Powstania Warszawskiego. Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej. [dostęp 19.07.2019 r.]
- a b c Zawacka (red.) 2005, s. 118.
- a b c Zawacka (red.) 2005, s. 119.
- Zawacka (red.) 2005, s. 118–119.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Włodzimierz Marszewski | Narcyz Witczak-Witaczyński | Tadeusz Sawicz | Tadeusz Kifer | Stanisław Sitowicz | Mirosław Gawor | Stanisław Sitek | Stefan Radomski (oficer) | Zbigniew Bogacki | Antoni Jeziorański | Aleksander Kostka-Napierski | Bohdan Tymieniecki | Tadeusz Kosicki | Szymon Jaroszewski | Jan Janiszowski | Michał Bron | Kazimierz Szczerba-Likiernik | Izabela Jadwiga Łopuska | Walerian Bogusławski | Aleksander KulczyńskiOceń: Zofia Czechowska