Antoni Jeziorański, znany również jako Antoni Jovanovic, był wybitnym dowódcą w historii Polski. Urodził się 13 czerwca 1821 roku w stolicy kraju, Warszawie. Jego życie zakończyło się 16 lutego 1882 roku we Lwowie.
W trakcie powstania styczniowego, które miało miejsce w drugiej połowie XIX wieku, pełnił kluczową rolę jako generał, obejmując funkcję naczelnika wojennego powiatu rawskiego. W następstwie, w kwietniu oraz maju 1863 roku, został mianowany na naczelnika wojennego województwa lubelskiego, co podkreśla jego zaangażowanie i znaczenie w tym trudnym okresie dla Polski.
Życiorys
Antoni Jeziorański pochodził z rodziny żydowskiej frankistów. Był synem Franciszka Ksawerego Jeziorańskiego, który żył w latach 1783–1856, oraz Marianny Zagrodzkiej, urodzonej w 1802 roku i zmarłej w 1867. Dodatkowo, był bratem stryjecznym Jana.
W maju 1848 roku, w obliczu Wiosny Ludów, przedsięwziął kroki w kierunku Galicji. Już w październiku tego samego roku objął stanowisko instruktora Gwardii Narodowej w Krośnie. W obawie przed aresztowaniem, podjął decyzję o przemieszczaniu się na Węgry, gdzie wstąpił do pułku jazdy w Legionie Polskim pod dowództwem generała J. Wysockiego. W trakcie powstania węgierskiego aktywnie uczestniczył w kampanii na Słowacji, gdzie awansował na podoficera, a później na podporucznika.
Po bitwie pod Temeszwarem, w obliczu trudności, zdołał uciec do Turcji z resztkami oddziału J. Wysockiego. Tam rozpoczął nowy rozdział, służąc w polskich jednostkach w wojsku tureckim i pełniąc rolę konserwatora i renowatora twierdzy w Belgradzie. Warto zaznaczyć, że włączył się również w działania wojny krymskiej w latach 1854–1855, będąc na czołowej linii oddziałów Władysława Zamoyskiego.
W latach 1859 (lub 1861?) Jeziorański przybył do Warszawy, gdzie związał się z konspiracyjnym ruchem niepodległościowym. Został jednak aresztowany przez władze rosyjskie, a po uzyskaniu poręczenia, ponownie zatrzymany w 1862 i osadzony w X Pawilonie oraz Cytadeli Warszawskiej.
W 1863 roku stał się jednym z kluczowych dowódców powstania styczniowego. 14 stycznia tego roku, jako pułkownik, został mianowany naczelnikiem wojennym powiatu rawskiego. W lasach w okolicach Jeruzala udało mu się skoncentrować oddział liczący 400 ludzi. 4 lutego przeprowadził skuteczne uderzenie na Rawę Mazowiecką, zdobywając rosyjskie koszary oraz zdobywając broń i jeńców.
Na początku lutego otrzymał rozkaz podporządkowania się gen. Marianowi Langiewiczowi. W trakcie marszu integrował mniejsze grupy powstańcze i staczał potyczki z rosyjskimi jednostkami. Po pewnym czasie został mianowany przez Langiewicza generałem. Brał udział w bitwie pod Pieskową Skałą oraz pod Skałą, gdzie wykazał się odwagą i dowodnictwem.
Jednak wsparcie ze strony Langiewicza zaczęło budzić wątpliwości. Przeciwnik dyktatury Langiewicza, w końcu zdecydował się na przejście przez granicę austriacką. W marcu tego samego roku został mianowany naczelnikiem wojennym województwa lubelskiego. W kwietniu, na czele 800-osobowego oddziału, wkroczył ponownie do Królestwa Polskiego, odnosząc sukcesy – 1 maja zwyciężył Rosjan w bitwie pod Kobylanką. Niestety, poniósł porażkę pod Hutą Krzeszowską, co osłabiło jego zgrupowanie, które zyskało reputację strat.
Wobec trudności na froncie, Ojczyzna zaczęła być na skraju klęski. W 1864 roku Jeziorański złożył broń w zaborze austriackim, po czym udał się do Galicji, gdzie schronił się w domu hrabiny Konarskiej w Chrewcie. Został zatrzymany przez policję austriacką, a następnie więziony w Kufsteinie i Meranie. Po zwolnieniu z rąk władz w czerwcu 1865 roku, udał się do Paryża. W roku 1873 (lub 1870) osiedlił się w Lwowie, gdzie pracował w Wydziale Krajowym.
Z małżeństwa z Natalią z Horbowskich, zawartego w 1860 roku, miał córkę Marię. Zmarł, zostawiając po sobie nie tylko rodzinę, ale również dokumentacyjne pozostawione „Pamiętniki”. Jego odejście zostało upamiętnione przez prezydenta RP Ignacego Mościckiego, który 21 stycznia 1933 roku odznaczył zmarłych powstańców z 1863 roku Krzyżem Niepodległości z Mieczami.
Przypisy
- Emil E. Noiński, Wyprawa powstańcza gen. Antoniego Jeziorańskiego (Bitwy pod Kobylanką i Hutą Krzeszowską w 1863 roku), „Rocznik Przemyski”, 50 (1: Historia Wojskowości), 2014, s. 29–48, ISSN 0137-4168 [dostęp 06.03.2023 r.]
- Jeziorański Antoni, [w:] Muzeum Niepodłegłości w Warszawie [dostęp 15.04.2017 r.]
- Jeziorański Antoni, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 09.08.2016 r.]
- Emil Noiński, Dwie bitwy pod Kobylanką. „Mówią Wieki”. 1/13 (636), s. 51–53, ISSN 1230-4018
- Henryk P. Kosk, Generalicja polska, 1998, s. 256.
- Henryk P. Kosk, Generalicja polska, 1998, s. 207.
- Antoni A. Jeziorański, Pamiętniki jenerała Antoniego Jeziorańskiego. Od roku 1848 do roku 1863, Lwów 1880, s. 48.
- Organizacja władz powstańczych w roku 1863, AGAD, nr zespołu 245, s. 5.
- Organizacja władz powstańczych w roku 1863, AGAD, nr zespołu 245, s. 2.
- Zarządzenie o nadaniu Krzyża Niepodległości z mieczami poległym i zmarłym Powstańcom 1863 r. (M.P. z 1933 r. nr 24, poz. 32).
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Stanisław Rumianek | Krzysztof Klimek | Kazimierz Sott | Kazimierz Dziekoński | Mirosław Iringh | Roman Młodzianowski | Franciszek Pióro | Ryszard Białous | Jan Radoliński | Tadeusz Mierzejewski (wojskowy) | Zbigniew Bogacki | Stefan Radomski (oficer) | Stanisław Sitek | Mirosław Gawor | Stanisław Sitowicz | Tadeusz Kifer | Tadeusz Sawicz | Narcyz Witczak-Witaczyński | Włodzimierz Marszewski | Zofia CzechowskaOceń: Antoni Jeziorański