Muzeum Więzienia Pawiak to miejsce o wyjątkowym znaczeniu historycznym, które znajduje się przy ulicy Dzielnej 24/26 w Warszawie. Jest to jeden z oddziałów Muzeum Niepodległości, które ma na celu upamiętnienie tragicznych wydarzeń związanych z funkcjonowaniem więzienia Pawiak w okresie niemieckiej okupacji w latach 1939–1944.
Muzeum oferuje odwiedzającym głęboki wgląd w historię, a także w losy ludzi, którzy byli więzieni w tym miejscu. Zgromadzone zbiory oraz ekspozycje nawiązują do dramatycznych doświadczeń przeszłości, dając szansę na refleksję nad tamtymi czasami.
Historia
Muzeum Więzienia Pawiak jest rezultatem działań byłych więźniów politycznych tego miejsca, którzy wnieśli swój wkład w stworzenie tej instytucji.
Architektura tej placówki została zaprojektowana przez Romualda Gutta oraz Mieczysława Mołdawę, a sama instytucja otworzyła swoje drzwi dla zwiedzających 28 listopada 1965 roku.
Budowla Muzeum powstała na fundamentach kazamat VII i VIII, które przetrwały z demolowanego przez Niemców więzienia, zniszczonego w sierpniu 1944 roku. Wysokość oryginalnych ścian w pomieszczeniach została odtworzona do poziomu 1,1 – 1,5 m. W trakcie budowy wykorzystano wiele elementów, takich jak kraty, zawiasy oraz zamki, które odkryto podczas odgruzowywania obiektu. Zabezpieczono także dokumenty oraz przedmioty, które były używane przez osadzonych w Pawiaku.
W skład zespołu pomnikowego Muzeum wchodzi również filar z bramy wjazdowej, a także pomnik Drzewa Pawiackiego, który stanowi brązowy model wiązu, będący świadkiem historii, na którym od 1945 roku rodziny ofiar umieszczały tabliczki z epitafiami.
Dodatkowo, teren Muzeum otacza betonowy mur wykonany z bloków piaskowca, na którym znajdują się symboliczne rzeźby stworzone przez Tadeusza Łodzianę i Stanisława Słoninę. Znajduje się tu również dziedziniec więzienny z pomnikiem-obeliskiem zaprojektowanym przez Zofię Pociłowską.
Na zrekonstruowanym dziedzińcu specjalnie oznaczone punkty, takie jak zejście do kostnicy przy ul. Dzielnej, miejsce, w którym więźniowie zmuszani byli do czołgania się po hałdzie żużlu oraz lokalizacja wagi węglowej, gdzie 6 grudnia 1943 roku publicznie powieszono trzech więźniów za próbę ucieczki.
W ostatnich latach, na dziedzińcu zewnętrznym, powstały tablice pamiątkowe, które przypominają o deportacjach do obozów i są efektem działań byłych więźniów. Po drugiej stronie alei Jana Pawła II, która niegdyś przecinała tereny więzienia, znajduje się płyta upamiętniająca męstwo i cierpienia więźniarek.
Muzeum prowadzi działalność edukacyjną, organizując spotkania i wydarzenia, takie jak:
- rocznicowe spotkania z harcerzami uczestniczącymi w ogólnopolskiej akcji Arsenał, które odbywają się 26 marca,
- Dni pamięci Pawiaka, które mają miejsce w drugiej połowie września, i są adresowane głównie do młodzieży, gdzie można uczestniczyć w wykładach znanych historyków oraz warsztatach związanych z historią Pawiaka i Polskiego Państwa Podziemnego.
Ważnym elementem działalności Muzeum są kartoteki tematyczne i osobowe dotyczące funkcjonowania więzienia. Szczególną uwagę poświęcamy systematycznie wzrastającej kartotece więźniów z lat 1939-1944, która jest nie tylko przydatna dla badaczy historii, ale również dla byłych więźniów w kontekście ich starań o odszkodowania. Około 50% oryginalnej dokumentacji z tego okresu została zniszczona przez Niemców.
Od 1990 roku Muzeum Więzienia Pawiak, wraz z filią – Mauzoleum Walki i Męczeństwa, które znajduje się w al. Szucha 25, funkcjonuje jako oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Przypisy
- Muzeum Więzienia Pawiak - oficjalny portal turystyczny stolicy Polski [online], Go2Warsaw.pl [dostęp 29.04.2023 r.]
- Muzeum Więzienia Pawiak został otwarte 57 lat temu - Historia - polskieradio.pl [online], polskieradio.pl [dostęp 29.04.2023 r.]
- W tym kaftaniku opuścił Pawiak. Jego matce uszyły go więźniarki z Serbii [online], TVN Warszawa [dostęp 29.04.2023 r.]
- Muzeum Niepodległości zaprasza na "Dzień otwarty na Pawiaku" | HISTORIA.org.pl - historia, kultura, muzea, matura, rekonstrukcje i recenzje historyczne [online], HISTORIA.org.pl, 01.09.2021 r. [dostęp 29.04.2023 r.]
- Krzysztof Jabłoński i in.: Warszawa: portret miasta. Warszawa: Arkady, 1984.
Pozostałe obiekty w kategorii "Muzea":
Muzeum Zamku i Szpitala Wojskowego na Ujazdowie | Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie | Muzeum Nurkowania | Muzeum Politechniki Warszawskiej | Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej | Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie | Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka w Warszawie | Galeria Raster | Muzeum Historii Żydów Polskich Polin | Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni | Muzeum Warszawskiej Metropolii Prawosławnej | Muzeum Katyńskie | Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk | Galeria Zapiecek | Centrum Interpretacji Zabytku | Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej | Cele Bezpieki w Warszawie | Muzeum Wódki w Warszawie | Galeria Zakręt | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa WyszyńskiegoOceń: Muzeum Więzienia Pawiak