Roman Staniewski, znany również pod pseudonimem „Stanisław Kwiatkowski”, to postać o niezwykłym życiorysie.
Urodził się 7 października 1923 roku w Warszawie, gdzie spędził pierwsze lata swojego życia. Jako młody człowiek wstąpił w szeregi Armii Krajowej, angażując się w walkę o wolność w czasie II wojny światowej.
Był również uczestnikiem powstania warszawskiego, co z pewnością podkreśla jego odwagę oraz oddanie dla ojczyzny.
Po wojnie związał swoje życie z geodezją, pracując jako inżynier geodeta. Jego wkład w tę dziedzinę był istotny, a jego umiejętności i doświadczenia zostały docenione przez środowisko zawodowe.
Dla wielu będzie zapamiętany jako kawaler Orderu Virtuti Militari, najwyższego odznaczenia wojskowego, które przyznawane jest za męstwo i odwagę w walce.
Roman Staniewski zmarł 8 stycznia 2021 roku w Pułtusku, pozostawiając po sobie ślad w historii oraz uznanie w sercach tych, którzy znali jego dokonania.
Życiorys
Roman Staniewski urodził się w Warszawie, jako syn Józefa i Zofii. Jego życie związane było z trudnymi czasami II wojny światowej, podczas której brał udział w walkach w obronie ojczyzny.
W latach 1939–1944 był żołnierzem I patrolu dywersyjnego (Ursus) Oddziału Dyspozycyjnego „Anatol” w Związku Odwetu, organizacji zajmującej się działalnością sabotażowo-dywersyjną w ramach Związku Walki Zbrojnej. Jego zaangażowanie zaprowadziło go do Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej, gdzie był uczestnikiem licznych akcji bojowych oraz dywersyjnych.
W trakcie powstania warszawskiego, Staniewski uczestniczył w walkach na szlaku bojowym, który prowadził przez Wolę, Stare Miasto, kanały, Śródmieście Północ, Śródmieście Południe, Górny Czerniaków i ponownie Śródmieście Południe. Wiosną 1944 roku, dołączył do batalionu „Miotła”, wchodzącego w skład zgrupowania „Radosław”, który zasłynął z odważnych działań, w tym opanowania budynku Polskiego Monopolu Tytoniowego przy ulicy Pawiej, co umożliwiło wsparcie atakowanej przez Niemców Komendy Głównej AK.
Batalion „Miotła” brał również udział w zdobyciu dwóch niemieckich czołgów typu Pantera oraz w walkach obronnych na cmentarzach wolskich i ulicy Okopowej. Niestety, podczas intensywnych walk na Stawkach, batalion poniósł ogromne straty, tracąc wielu żołnierzy oraz dowództwo. Po rozwiązaniu „Miotły”, Staniewski wstąpił do batalionu „Czata 49” (pluton „Torpedy”), gdzie walczył w rejonie Śródmieścia Południowego, na odcinku „Sarna”, w pododcinku „Stefan” oraz w kompanii „Szczerby”, wcześniej znanej jako „Miotła”. Ranny w powstaniu, 15 września 1944 roku, doznał postrzału podudzia.
Za swoje heroiczne działania został odznaczony Krzyżem Walecznych i szybko awansował do stopnia plutonowego podchorążego. Po zakończeniu powstania, wyszedł z miasta w towarzystwie ludności cywilnej i ponownie zaangażował się w działalność konspiracyjną, walcząc w nowo tworzonych strukturach Kedywu AK, pod dowództwem por. Kazimierza Jackowskiego „Torpedy”. 17 września 1945 roku otrzymał zwolnienie z plutonu i przeniósł się do Płocka, gdzie zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, powszechnie znanym jako „Małachowianka”.
W 1989 roku otrzymał Order Virtuti Militari V klasy w uznaniu za swoje zasługi. Po zakończeniu kariery wojskowej, pracował jako inżynier geodeta, będąc absolwentem Politechniki Warszawskiej. Aż do emerytury, jego praca koncentrowała się w Głównym Urzędzie Pomiarów Kraju oraz w Państwowym Przedsiębiorstwie Geodezyjno-Kartograficznym, gdzie skupiał się głównie na pracach terenowych. Jego kariera zawodowa obejmowała również zatrudnienie w Czechosłowacji oraz Libii, aż do roku 1994.
Staniewski był także kustoszem pamięci o Batalionie „Miotła” oraz jednym z współautorów publikacji „Pamięć o Batalionie AK Miotła”, wydanej w 2000 roku przez Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Żołnierzy AK batalionu „Miotła”. Zmarł 8 stycznia 2021 roku w wieku 97 lat. W dniu 18 stycznia 2021 roku, po mszy świętej w kościele św. Karola Boromeusza, został pochowany z wojskową asystą na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Odznaczenia
Roman Staniewski, wyróżniający się w swoim życiu żołnierskim, otrzymał wiele prestiżowych odznaczeń, które świadczą o jego zasługach i zaangażowaniu.
- Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari (1989),
- Krzyż Walecznych (1944),
- Medal Wojska,
- Krzyż Armii Krajowej,
- Warszawski Krzyż Powstańczy,
- Medal pamiątkowy z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego.
Publikacje
W dorobku literackim Romana Staniewskiego znajduje się wiele istotnych publikacji. Jedną z nich jest „Pamięć o Batalionie AK Miotła”, która została wydana w 2000 roku. Współautorami tej książki są Antoni Olszewski oraz Jan Romańczyk.
Przypisy
- GrzegorzG. Janikowski GrzegorzG., Nie żyje Roman Staniewski – powstaniec warszawski, żołnierz Batalionu „Miotła” [online], dzieje.pl [dostęp 08.01.2021 r.] .
- Zmarł Roman Staniewski, żołnierz Kedywu i „Miotły” [online], TVN Warszawa [dostęp 08.01.2021 r.] .
- a b c Nie żyje Roman Staniewski, jeden z ostatnich żołnierzy „Miotły” [online], telewizjarepublika.pl, 08.01.2021 r. [dostęp 08.01.2021 r.] .
- a b c d e f Nie żyje Roman Staniewski, żołnierz oddziału likwidatorów AK – społeczeństwo [online], wnp.pl [dostęp 08.01.2021 r.] .
- a b c d e f g h Powstańcze Biogramy – Roman Staniewski [online], www.1944.pl [dostęp 08.01.2021 r.] (pol.).
- Odszedł Roman Staniewski, żołnierz „Miotły” – oddziału likwidatorów AK [online], www.tvp.info [dostęp 08.01.2021 r.] (pol.).
- Notacje – Roman Staniewski – Pozostały Te Zdjęcia [online], VOD Tvp.pl [dostęp 10.04.2021 r.] (pol.).
- [WYSZUKIWARKI: Rejestr Spadkowy PL (krajowy)] [online], rejestry-notarialne.pl [dostęp 15.07.2021 r.] .
- Związek Powstańców Warszawskich [online], www.facebook.com [dostęp 02.05.2021 r.] (pol.).
- Facebook [online], www.facebook.com [dostęp 02.05.2021 r.] .
- Gabski, Pamięć o Batalionie AK Miotła / Antoni Olszewski, Jan Romańczyk, Roman Staniewski. – antykwariat.skupksiazki.pl – Cena: 32,00 zł – Stan: Używany – Warszawa [online], Antykwariat Skupksiazki.pl [dostęp 09.01.2021 r.] (pol.).
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Władysław Minakowski | Maria Cześnin-Straszewicz | Jacek Tomaszewski (1927–2016) | Paweł Olszewski (komendant SOP) | Adam Krasiński (cichociemny) | Halina Nieniewska | Leo Pokrowsky | Henryk Krukowski | Stanisław Pietrzyk | Józef Dwernicki | Włodzimierz Bernhardt | Stanisław Benzelstierna d’Engeström | Władysław Zaczkiewicz | Stanisław Stawarz | Stanisław Miniewski | Stanisław Dutkiewicz (1915–1965) | Andrzej Ruttié | Zbigniew Leo | Józef Hauke | Jerzy DzwonkowskiOceń: Roman Staniewski