Maria Cześnin-Straszewicz


Maria Cześnin-Straszewicz, znana również pod swoim pseudonimem Marzena, to znacząca postać w historii Polski. Urodziła się 30 stycznia 1930 roku i zmarła 15 grudnia 2020 roku, pozostawiając po sobie niezatarty ślad w dziennikarstwie oraz działalności politycznej kraju.

W czasie II wojny światowej pełniła ważną rolę jako dziennikarka oraz działaczka konspiracji niepodległościowej, angażując się w walkę o wolność i niepodległość Polski.

Maria była również jedną z bohaterek powstania warszawskiego, gdzie jej odwaga i determinacja przyczyniły się do walki o wolność stolicy.

Życiorys

Maria Cześnin-Straszewicz przyszła na świat w Warszawie jako córka Jana oraz Antoniny, z domu Juckiewicz. W okresie przedwojennym kształciła się w Prywatnej Żeńskiej Szkole im. Cecylii Plater-Zyberkówny w Warszawie. Po wybuchu II wojny światowej kontynuowała naukę poprzez tajne komplety, realizując swoje edukacyjne pasje mimo trudnych warunków okupacyjnych. Od 1941 roku zaangażowała się w działalność konspiracyjną, będąc członkinią Szarych Szeregów, pełniąc rolę harcerki w żeńskiej drużynie harcerskiej im. Królowej Jadwigi przy szkole Cecylii Plater-Zyberkówny.

W momencie wybuchu powstania warszawskiego zgłosiła się jako ochotniczka do 3. kompanii „Szare Szeregi” batalionu „Kiliński” Armii Krajowej, gdzie pełniła funkcję sanitariuszki, aktywnie uczestnicząc w walkach na terenie Śródmieścia Północnego. Po zakończeniu działań wojennych, kiedy Warszawa została opuszczona przez ludność cywilną, Maria również znalazła się wśród tych, którzy musieli opuścić swoje rodzinne miasto.

Po wojnie rozpoczęła działalność dziennikarską, a w późniejszych latach pełniła funkcję redaktorki naczelnej tygodnika „Służba Zdrowia”, gdzie mogła wykorzystać swoje umiejętności i wiedzę w służbie społeczeństwu.

Wybrane odznaczenia

Maria Cześnin-Straszewicz, znana ze swojej niezwykłej działalności, otrzymała wiele istotnych odznaczeń, które są świadectwem jej poświęcenia i zaangażowania.

Oto lista jej wyróżnień:

  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Krzyż Armii Krajowej,
  • Warszawski Krzyż Powstańczy,
  • Medal za Warszawę 1939–1945,
  • Medal „Pro Patria”,
  • Odznaka „Weteran Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny”,
  • Odznaka pamiątkowa Akcji „Burza”.

Przypisy

  1. a b c d e f g Maria Cześnin-Straszewicz. wyborcza.pl. [dostęp 04.01.2021 r.]
  2. a b c d e f g h i j k Maria Śmigielska. 1944.pl. [dostęp 04.01.2021 r.]
  3. a b Maria Cześnin-Straszewicz „Marzena”. 1944.pl. [dostęp 04.01.2021 r.]

Oceń: Maria Cześnin-Straszewicz

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:14