Jan Nielubowicz


Jan Nielubowicz, urodzony 28 października 1915 roku w Warszawie, a zmarły 2 lutego 2000 roku w tym samym mieście, był wybitnym polskim lekarzem. Jego osiągnięcia w dziedzinie medycyny są niezapomniane, a jego wkład w rozwój transplantologii w Polsce z pewnością zasługuje na szczególne uznanie.

Był profesorem zwyczajnym oraz członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk, co potwierdza jego niezwykłą wiedzę i autorytet w swojej dziedzinie. W latach swojej pracy akademickiej pełnił również funkcję rektora Akademii Medycznej w Warszawie, gdzie przyczynił się do kształcenia wielu przyszłych lekarzy.

Życiorys

Jan Nielubowicz wziął swoje początki z rodziny związanej z medycyną, co przyczyniło się do jego przyszłej kariery. Jego ojciec, dr Kazimierz Nielubowicz, pełnił funkcję chirurg oraz urologa w renomowanym Szpitalu Dzieciątka Jezus w Warszawie. Dziadek, dr Władysław Nielubowicz, również był chirurgiem, a dodatkowo dyrektorem szpitala w Krzemieńczuku na Ukrainie.

Kształcenie Jana rozpoczęło się w gimnazjum Stefana Batorego w Warszawie, gdzie zdobywał solidne podstawy edukacyjne. Po śmierci ojca w 1929 roku, jego matka, Wanda Nielubowiczowa, postanowiła przenieść się do Wilna. W 1930 roku Jan ukończył gimnazjum im. Adama Mickiewicza i zrealizował swój dalszy plan, rozpoczynając studia na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. W 1936 roku wrócił do Warszawy, aby kontynuować edukację na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie stał się członkiem Korporacji Akademickiej Arkonia. Dyplom lekarski uzyskał 3 marca 1939 roku.

Po wybuchu II wojny światowej znalazł się w strefie zajętej przez ZSRR. Został wezwany przez litewskie oraz radzieckie władze okupacyjne do podjęcia praktyki lekarskiej w Wilnie i Kownie, a od 1943 roku sprawował funkcję ordynatora jedynego szpitala w Wołożynie.

W 1945 roku Nielubowicz wrócił do Warszawy, podejmując pracę w Klinice Chirurgicznej Szpitala Dzieciątka Jezus, gdzie wcześniej pracował jego ojciec. W klinice pełnił różne role i był tam aktywny aż do 1975 roku, kiedy to struktura kliniki została zmieniona i przeniesiona do nowo wybudowanego szpitala przy ul. Banacha. Pracował tam do 1986 roku, kiedy to przeszedł na emeryturę. W 1959 roku został kierownikiem I Kliniki Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie, a w latach 1974–1986 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Chirurgii A.M. Warto zauważyć, że uczniem profesora Nielubowicza był Wojciech Rowiński, który w 1980 roku zreformował Klinikę Chirurgiczną w Szpitalu Dzieciątka Jezus.

W 1947 roku Nielubowicz obronił pracę doktorską zatytułowaną „Ropowice żołądka i jelit”. W 1952 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy dotyczącej powstawania ostrego żółtego zaniku wątroby. Tytuł profesora nadzwyczajnego chirurgii uzyskał 27 kwietnia 1962 r., a profesora zwyczajnego 1 lipca 1970 r. W 1958 roku korzystając z Fundacji Rockefellera, odbył roczny staż w Klinice Chirurgicznej Uniwersytetu Harvarda w Bostonie, co poszerzyło jego horyzonty w zakresie nowoczesnej chirurgii.

Po powrocie do Polski, Jan Nielubowicz zaangażował się w kreowanie nowoczesnych metod chirurgicznych opartych na badaniach naukowych. Wśród jego osiągnięć należy wymienić przeprowadzenie pierwszego w Polsce udanego przeszczepu nerki w 1966 roku. Od 1957 roku równolegle z działalnością w Akademii Medycznej był kierownikiem Zakładu Chirurgii Doświadczalnej PAN oraz członkiem PAN od 1969 roku, a od 1983 r. członkiem rzeczywistym.

W latach 1981–1986 pełnił rolę rektora Akademii Medycznej w Warszawie. Nielubowicz był także przewodniczącym Okręgowego Sądu Lekarskiego w Warszawie przez dwie kadencje. Jego znaczenie w świecie medycyny podkreślają także członkostwa w 14 towarzystwach naukowych poza granicami kraju, a także tytuły doktora honoris causa, które otrzymał od sześciu polskich uczelni medycznych. Uznanie wśród władz kościelnych zaowocowało przyznaniem mu w 1997 roku Komandorii z Gwiazdą Orderu Św. Sylwestra Papieża oraz Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski w 1990 roku.

Nielubowicz był aktywnie zaangażowany w działalność społeczną jako członek Prymasowskiej Rady Społecznej w latach 1986–1990. Po swojej śmierci został pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, w kwaterze 215-2-24.

Przypisy

  1. Kontakt. [w:] Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie im. prof. Jana Nielubowicza [on-line]. [dostęp 29.08.2023 r.]
  2. Cmentarz Stare Powązki: KAZIMIERZ NIELUBOWICZ, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 31.01.2020 r.]
  3. Sławomir Siwek Prymasowska Rada Społeczna ks. kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski. Przebieg prac, dokumenty z lat 1981–1990, wyd. Warszawa-Ząbki: Apostolicum, 2016 r., s. 255
  4. Lietuvos valstybinis archyvas Ap. 178-30
  5. a b c Sto warszawiaków i warszawianek. „Warszawski Kalendarz Ilustrowany „Stolicy” – 1967”, s. 45, 1966 r. Warszawa: Wydawnictwo Warszawskiego Tygodnika „Stolica”.

Oceń: Jan Nielubowicz

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:22