Stanisław Leopold Kapuściński, urodzony 14 listopada 1890 roku w Warszawie, to postać o niezwykle bogatym dorobku. Znany jako polski dermatolog oraz profesor Akademii Medycznej w Łodzi, Kapuściński zyskał uznanie w swoim zawodzie, łącząc wiedzę medyczną z pasją do nauki.
Jego życie to także historia zaangażowania w działalność niepodległościową, co podkreśla jego znaczenie w polskiej historii, szczególnie w kontekście walki o suwerenność kraju. Pełniąc rolę pułkownika w okresie wojny, Kapuściński przyczynił się do działań, które miały na celu obronę i wsparcie dla narodu.
Jego życie zakończyło się 12 maja 1952 roku w Łodzi, ale jego osiągnięcia oraz wpływ на zarówno medycynę, jak i historię Polski pozostają niezatarte.
Życiorys
Stanisław Kapuściński, wybitny lekarz i społecznik, rozpoczął swoją edukację w Gimnazjum Pawła Chrzanowskiego, gdzie uzyskał maturę w 1909 roku, po wcześniejszym wydaleniu z V Gimnazjum Państwowego w Warszawie za udział w strajku. Następnie w latach 1909–1914 studiował medycynę na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pomimo że uzyskał absolutorium, wybuch I wojny światowej uniemożliwił mu zdobycie dyplomu lekarza. W trakcie swoich studiów aktywnie uczestniczył w działalności Związku Młodzieży Postępowo-Niepodległościowej „Filarecja” oraz w Związku Strzeleckim.
W 1915 roku ukończył studia, zdobywając dyplom lekarza na uniwersytecie w Dorpacie. Jednak tego samego roku został aresztowany i osadzony na Pawiaku z powodu agitacji przeciw mobilizacji. Po pewnym czasie został zwolniony i w latach 1916–1918 pracował jako lekarz na Białorusi. Po powrocie do Warszawy w lecie 1918 roku, dołączył do zespołu pracowników szpitala chorób zakaźnych na Pradze. W tym samym okresie, od marca 1918 do marca 1922, służył w Wojsku Polskim jako lekarz.
Po zakończeniu wojny kontynuował pracę w Klinice Dermatologicznej Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie piastował funkcję asystenta, a później starszego asystenta. W 1929 roku uzyskał stopień doktora, a rok później habilitował się. W 1931 roku, po wygranym konkursie, został ordynatorem oddziału skórno-wenerycznego w Szpitalu św. Łazarza w Warszawie, gdzie pracował do 24 sierpnia 1939 roku.
Oprócz kariery zawodowej, Kapuściński aktywnie zaangażował się w działalność społeczną. Był prezesem warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego oraz członkiem głównego zarządu PTD. Dodatkowo, jako członek Związku Patriotycznego oraz bratom zetowym, odgrywał istotną rolę w strukturach medycznych kraju. W 1935 roku został wybrany do Naczelnej Izby Lekarskiej V kadencji.
Przed wybuchem II wojny światowej został powołany do służby wojskowej, gdzie jako kapitan-lekarz brał udział w kampanii wrześniowej. Po wybuchu wojny, od listopada 1939 roku, pracując w Szpitalu św. Łazarza, organizował tajne nauczanie oraz działania podziemne. W latach 1940-1942 był członkiem Komitetu Centralnego Związku Syndykalistów Polskich. W trakcie okupacji awansował na stopień podpułkownika, a później pułkownika wojskowego. Niestety, 11 listopada 1942 roku został aresztowany przez Gestapo i osadzony na Pawiaku, a następnie przewieziony do obozu w Oświęcimiu, gdzie przebywał do stycznia 1945 roku.
Po zakończeniu wojny objął stanowisko dyrektora Szpitala Ubezpieczalni Społecznej w Krakowie, a od listopada 1945 roku kierował katedrą dermatologii na uniwersytecie w Łodzi, obecnie Akademii Medycznej w Łodzi. Aktively uczestniczył w życiu Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego jako jego prezes oraz był członkiem ZBoWiD. W swoim dorobku zamieścił 17 prac naukowych dotyczących chorób skórnych i wenerycznych, pozostawiając trwały ślad w polskiej medycynie.
Odznaczenia
Stanisław Kapuściński był osobą, która otrzymała szereg prestiżowych odznaczeń za swoje zasługi. Wśród nich znajdują się:
- krzyż kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- krzyż walecznych,
- złoty krzyż zasługi,
- medal niepodległości.
Życie prywatne
Stanisław Leopold Kapuściński był synem Anzelma, wykwalifikowanego mistrza kowalskiego, oraz Marii z Kułakowskich. Posiadał także brata Stefana.
W dniu 2 sierpnia 1925 roku zawarł związek małżeński z Marią Pietraszewską (1898–1987). Para doczekała się trójki dzieci:
- Hanna (1926–1944), która z tragicznych powodów została zamordowana przez Niemców w szpitalu powstańczym podczas trwania powstania warszawskiego,
- Wanda (1928–1997), także uczestniczka powstania, która zdobyła tytuł doktora medycyny oraz specjalizowała się w anatomii patologicznej i pediatrii,
- Jan (1936–2002), który uzyskał stopień doktora chemii.
W okresie międzywojennym rodzina mieszkała w Warszawie przy ulicy księdza Skorupki 10.
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Aleksander Zamenhof | Zygmunt Kramsztyk | Ludwik Antoni Paszkiewicz | Zbigniew Dworak | Krystyn Strzelecki | Zygmunt Kuligowski | Akiwa Uryson | Jan Nielubowicz | Stanisław Wszelaki | Stefan Bagiński (1892–1969) | Wojciech Rowiński | Stefan Kruś | Andrzej Włodarczyk | Jerzy Szapiro | Maksymilian Biro | Wacław Sitkowski | Leopold Berlinerblau | Ewa Dróbecka-Brydak | Jerzy Jakubowski (lekarz) | Hanna ChrzanowskaOceń: Stanisław Kapuściński