Wisława Samulska-Skłodowska


Wisława Samulska-Skłodowska, urodzona 10 kwietnia 1926 roku w Warszawie, była znaczącą postacią w historii Polski. Jej życie zakończyło się 31 grudnia 2017 roku, pozostawiając po sobie niezwykłe dziedzictwo.

Samulska-Skłodowska była wybitną lekarką i sanitariuszką, która odegrała kluczową rolę w czasie powstania warszawskiego, walcząc o zdrowie i życie rannych. Jej odwaga i poświęcenie w trudnych czasach wojny zasługują na szczególne uznanie.

Życiorys

Wisława Samulska-Skłodowska była córką Tadeusza Samulskiego oraz Leokadii Gromczyk. Edukację rozpoczęła w szkole sióstr Zmartwychwstanek na Żoliborzu, a następnie kontynuowała naukę w III Gimnazjum i Liceum im. Marii Konopnickiej, uczestnicząc w przygotowaniach do matury aż do 1944 roku. W młodzieńczych latach aktywnie udzielała się jako harcerka w XII drużynie ZHP im. Marii Curie-Skłodowskiej.

Już od 1940 roku była zaangażowana w działalność Konfederacji Narodu, gdzie brała udział m.in. w rozpoznawaniu niemieckich obiektów wojskowych. W ramach tego zaangażowania przeszła również odpowiednie szkolenie wojskowe oraz sanitarne. Oprócz tego odbyła praktyki medyczne w Szpitalu Dzieciątka Jezus oraz w prywatnym gabinecie lekarskim mieszczącym się przy ul. Widok. W 1943 roku dołączyła do Armii Krajowej.

W trakcie powstania warszawskiego pełniła rolę opiekunki rannych w Szpitalu Karola i Marii, a w nocy z 6 na 7 sierpnia przeszła do Szpitala Wolskiego. Stamtąd, razem z rannymi, została ewakuowana do Pyr, a później do Brwinowa.

Maturę zdała w latach 1945-46 w Łodzi. Następnie kontynuowała naukę na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uzyskała dyplom w 1952 roku. Po zakończeniu edukacji przez 11 lat była związana z pracą w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Od 1 lipca 2008 roku pełniła funkcję przewodnika-wolontariusza w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Przypisy

  1. Anna Samel: Wisława Samulska-Skłodowska: Muzeum Powstania Warszawskiego to mój drugi dom [wywiad]. ngo.pl, 26.02.2015 r. [dostęp 09.08.2015 r.]
  2. a b c Powstańcze Biogramy - Wisława Antonina Samulska. 1944.pl. [dostęp 09.08.2015 r.]

Oceń: Wisława Samulska-Skłodowska

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:12