Warszawski Uniwersytet Medyczny, znany również jako WUM, jest wiodącą instytucją edukacyjną w dziedzinie medycyny w Polsce, będąc jednocześnie jedną z największych publicznych uczelni medycznych w kraju.
Uczelnia oferuje szeroki zakres kształcenia, prowadząc programy na 16 kierunkach w języku polskim, a także 2 kierunki w języku angielskim. Ponadto, organizowane są studia doktoranckie oraz podyplomowe, jak również unikalne studia MBA w Ochronie Zdrowia we współpracy ze Szkołą Główną Handlową. Innym istotnym działem są kursy dokształcające i specjalizacyjne, które umożliwiają ciągłe doskonalenie zawodowe dla pracowników medycznych.
Aktualnie na uczelni kształci się ponad 10 tysięcy studentów, wśród których znajduje się niemal 800 obcokrajowców. WUM wspiera również 270 doktorantów oraz 399 słuchaczy studiów podyplomowych, co świadczy o różnorodności ofert edukacyjnych dostępnych dla przyszłych specjalistów.
Ważnym elementem uczelni jest także kadra dydaktyczno-naukowa, która składa się z około 1,8 tysiąca pracowników, w tym 186 profesorów tytularnych. Taki stan rzeczy pozwala na prowadzenie badań na najwyższym poziomie oraz na zapewnienie solidnej jakości kształcenia studentów.
Historia
Księstwo Warszawskie
Początki edukacji medycznej w stolicy Polski sięgają roku 1809. Wówczas dzięki inicjatywie Stanisława Staszica, przedstawiciela Izby Edukacyjnej, oraz grona pięciu wybitnych warszawskich lekarzy, w tym Augusta Wolffa, Hiacynta Dziarkowskiego, Józefa Czekierskiego, Franciszka Brandta oraz asesora farmacji, Józefa Jana Celińskiego, powołano do życia Wydział Akademicko-Lekarski.
Królestwo Polskie
W 1816 roku wspomniany Wydział Akademicko-Lekarski został włączony w struktury nowo utworzonego Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego, który dysponował pięcioma wydziałami: teologii, prawa i administracji, medycyny, filozofii oraz nauk i sztuk pięknych. Każda z pięciu gwiazd na godle uczelni symbolizowała jeden z wydziałów. Uczelnia funkcjonowała aż do października 1831 roku, kiedy w wyniku upadku powstania listopadowego (1830-1831) zlikwidowano wszystkie wyższe szkoły w Królestwie Polskim. Okres ten oznaczał 26-letnią przerwę w akademickim nauczaniu medycyny w Warszawie. O rozwój zawodowy lekarzy dbali w tym czasie lekarze zrzeszeni w Towarzystwie Lekarskim Warszawskim oraz Rada Lekarska Królestwa Polskiego.
W odpowiedzi na rosnące epidemie oraz braki w kadrach medycznych władze zaboru postanowiły powołać nową uczelnię medyczną. Tak powstała Akademia Medyko-Chirurgiczna w 1857 roku, kontynuująca tradycje Wydziału Lekarskiego Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego. W 1862 akademia włączono jako Wydział Lekarski do Szkoły Głównej Warszawskiej.
Rusyfikacja uczelni po powstaniu styczniowym (1863-1864) przerwała jej działalność, a w 1869 roku powstał Cesarski Uniwersytet Warszawski, gdzie wykłady odbywały się w języku rosyjskim, a polska kadra nauczycielska została zastąpiona przez rosyjskich wykładowców. Uczelnia ta była bojkotowana przez polską młodzież, która wybierała zagraniczne ośrodki akademickie.
II Rzeczpospolita
Powrót do kształcenia medycznego w Warszawie był możliwy dopiero w początkach I wojny światowej. W 1915 roku do stolicy wkroczyli Niemcy, a władze rosyjskie ewakuowały personel oraz mienie Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego do Rostowa nad Donem. 15 listopada tegoż roku uruchomiono polskojęzyczny Uniwersytet Warszawski z Wydziałem Lekarskim, który na etapie organizacyjnym działał na Oddziale Przygotowawczo-Lekarskim. Jego organizatorem był pediatra i społecznik dr Józef Polikarp Brudziński, pełniący funkcję pierwszego rektora odrodzonej uczelni. Dziekanem Wydziału Lekarskiego został prof. Leon Kryński.
W skład kadry dydaktycznej weszli profesorowie praktykujący w Warszawie oraz osoby przenoszące się z innych ośrodków akademickich, głównie z Krakowa i Lwowa. Wśród nich był również wybitny internista prof. Antoni Gluziński, który przed wojną był rektorem oraz dziekanem Wydziału Lekarskiego we Lwowie.
Odrodzona jedność uniwersytetu utworzyła osobny wydział dla kształcenia farmaceutów. Kursy farmaceutyczne utworzono w 1915, a od roku akademickiego 1917/1918 przekształcono je w Studium Farmaceutyczne. W 1920 roku, Studium zostało przekształcone w Oddział Farmaceutyczny przy Wydziale Lekarskim, a z rozporządzeniem Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z 29 stycznia 1926 roku, Oddział ten przekształcił się w Wydział Farmaceutyczny, pierwszy w Polsce samodzielny ośrodek kształcenia farmaceutów, którego dziekanem został prof. Władysław Mazurkiewicz.
W 1920 roku w Warszawie powołano także Państwowy Instytut Dentystyczny, gdzie kształcono wykwalifikowanych dentystów. Instytut jako jednostka jednowydziałowa obejmował cztery katedry: Dentystyki Zachowawczej, Chirurgii Stomatologicznej, Techniki Dentystycznej oraz Ortodoncji. Dzięki wysoce wykwalifikowanej kadrze naukowej gwarantował edukację na wysokim poziomie. W 1933 roku przekształcono tę placówkę w Akademię Stomatologiczną, która działała do 1949 roku, kiedy to została włączona do Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego i przeszła do Akademii Lekarskiej, która w 1950 zmieniła nazwę na Akademię Medyczną.
II wojna światowa
W trakcie drugiej wojny światowej działał tajny Wydział Lekarski, który realizował część programu „Prywatnej Szkoły Zawodowej dla Pomocniczego Personelu Sanitarnego”, prowadzonej przez dr. Jana Zaorskiego. Zajęcia odbywały się w budynkach uniwersyteckich przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 oraz w warszawskich szpitalach.
Wielu studentów i lekarzy uczestniczyło w akcjach pomocy rannym oraz brało udział w walkach podczas powstania warszawskiego. Warszawska medycyna w czasie wojny doznała ogromnych strat — spośród 23 profesorów ostało się jedynie jedenastu, a wielu lekarzy, pielęgniarek oraz studentów zginęło.
Akademia Medyczna w Warszawie
Na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 października 1949 roku, 1 stycznia 1950 roku powołano Akademię Lekarską w Warszawie, a z dotychczasowego Wydziału Lekarskiego oraz Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Warszawskiego powstała Akademia. Już 3 marca 1950 roku ta uczelnia zmieniła nazwę na Akademię Medyczną. Wydział Lekarski Uniwersytetu Warszawskiego został zlikwidowany, a jego kadra, z prof. Franciszkiem Czubalskim na czele, przeszła do Akademii Medycznej, która przejęła także cały majątek Wydziału Lekarskiego, w tym budynki, zakłady i kliniki. Z czasem Akademia Medyczna stała się niezależnym ośrodkiem nauczania medycyny w Warszawie, kontynuując tradycje Wydziału Lekarskiego od 1809 roku.
Warszawski Uniwersytet Medyczny
22 marca 2008 roku, zgodnie z ustawą z dnia 23 stycznia 2008 r., Akademia Medyczna zmieniła swoją nazwę na Warszawski Uniwersytet Medyczny. Zmiana ta odzwierciedliła rzeczywistą pozycję i rangę uczelni w systemie edukacji wyższej w Polsce. Rok 2009 był szczególnie istotnym okresem w historii uczelni, ponieważ właśnie wtedy z okazji 200-lecia nauczania medycyny w Warszawie odbyły się uroczystości jubileuszowe.
W ostatnich latach Warszaawski Uniwersytet Medyczny konsekwentnie dąży do rozwoju swojej bazy kliniczno-dydaktycznej. Wśród najważniejszych projektów, które powstały w nadchodzących latach, znajdują się: Centrum Biblioteczno-Informacyjne (2012), Centrum Badań Przedklinicznych (2014), Szpital Pediatryczny (2015), Centrum Sportowo-Rehabilitacyjne (2015) oraz Uniwersyteckie Centrum Stomatologii (2019). 25 września 2019 r. na terenie Kampusu Banacha miało miejsce uroczyste wbicie łopaty pod budowę Domu Ronalda McDonalda, a 2 grudnia 2019 r. odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod Centrum Symulacji Medycznych, gdzie prowadzone będą zajęcia w symulowanych warunkach klinicznych dla studentów w zakresie przedmiotów klinicznych, zarówno zabiegowych, jak i niezabiegowych, co wzbogaci program nauczania.
Władze uczelni
W strukturze Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego kluczową rolę odgrywają władze rektorskie, które zarządzają uczelnią. Na czołowej pozycji znajduje się rektor, którym jest prof. dr hab. n. med. Rafał Krenke.
W gronie prorektorów, zajmujących się różnorodnymi aspektami działalności uczelni, wyróżniają się:
- prorektor do spraw studenckich i kształcenia: prof. dr hab. n. med. Marek Kuch,
- prorektor do spraw klinicznych i inwestycji: prof. dr hab. n. med. Agnieszka Cudnoch – Jędrzejewska,
- prorektor do spraw personalnych i organizacyjnych: prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk,
- prorektor do spraw nauki i transferu technologii: prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Marcin Sobczak,
- prorektor do spraw umiędzynarodowienia, promocji i rozwoju: prof. dr hab. n. med. Michał Grąt.
W skład władz dziekańskich kadencji 2024-2028 wchodzą:
- dziekan Wydziału Lekarskiego – prof. dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch,
- dziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego – prof. dr hab. n. med.,
- dziekan Wydziału Farmaceutycznego – dr hab. n. farm. Piotr Luliński,
- dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu – prof. dr hab. n. med. Mariusz Gujski.
Wydziały
W Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, wydziały odgrywają kluczową rolę w prowadzeniu badań naukowych oraz działalności dydaktycznej, koncentrując się na takich dziedzinach jak medycyna, farmacja oraz nauki o zdrowiu.
W skład wydziałów uczelni wchodzą:
- wydział lekarski,
- wydział lekarsko-stomatologiczny,
- wydział farmaceutyczny,
- wydział nauk o zdrowiu.
Dodatkowo, Centrum Kształcenia Podyplomowego zajmuje się kształceniem dyplomowanych lekarzy, farmaceutów oraz magistrów-specjalistów w różnych obszarach związanych z medycyną.
Na wydziale lekarskim realizowane jest kształcenie w ramach kierunku lekarskiego, zarówno w języku polskim, jak i angielskim.
W ramach wydziału lekarsko-stomatologicznego nauczane są kierunki takie jak:
- audiofonologia z protetyką słuchu,
- elektroradiologia,
- fizjoterapia,
- higiena stomatologiczna,
- lekarsko-dentystyczny – dostępny w języku polskim i angielskim,
- logopedia ogólna i kliniczna,
- techniki dentystyczne.
Wydział farmaceutyczny oferuje kształcenie na kierunkach:
- analityka medyczna,
- farmacja – studia prowadzone w obydwu językach, polskim i angielskim,
- toksykologia z elementami kryminalistyki.
Natomiast wydział nauk o zdrowiu prowadzi edukację na takich kierunkach jak:
- dietetka,
- pielęgniarstwo,
- położnictwo,
- ratownictwo medyczne,
- zdrowie publiczne.
Baza kliniczna
W Warszawskim Uniwersytecie Medycznym realizowane są liczne działania dydaktyczne i badawcze w renomowanych placówkach medycznych. Poniżej przedstawiamy szpitalne ośrodki, w których odbywają się te aktywności:
- W ramach Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego istnieją Zakłady Lecznicze, a wśród nich wyróżniają się:
- Centralny Szpital Kliniczny, znajdujący się przy ul. Banacha 1a, 02 – 097 Warszawa,
- Przychodnia Specjalistyczna Banacha, ul. Banacha 1a, 02 – 097 Warszawa,
- Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego, ul. Żwirki i Wigury 63A, 02 – 091 Warszawa,
- Przychodnia Specjalistyczna dla Dzieci, ul. Żwirki i Wigury 63A, 02 – 091 Warszawa,
- Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus, przy ul. W.H. Lindleya 4, 02 – 005 Warszawa,
- Przychodnia Specjalistyczna Lindleya, ul. W. H. Lindleya 4, 02 – 005 Warszawa,
- Samodzielny Publiczny Kliniczny Szpital Okulistyczny z siedzibą przy ul. Sierakowskiego,
- Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej.
WUM korzysta również z innych szpitali, które zlokalizowane są w Warszawie oraz okolicach i w których znajdują się różne katedry, kliniki i zakłady. Te placówki stanowią integralną część procesu kształcenia oraz badań naukowych realizowanych na uczelni.
Badania naukowe
Zakres działalności badawczej uczelni koncentruje się na patogenezie, diagnostyce, terapii oraz profilaktyce, mając na celu optymalizację działań terapeutycznych. Procesy te uwzględniają działania prewencyjne oraz analizują skuteczność i koszty leczenia we wszystkich dziedzinach medycyny.
W ramach tych założeń realizowane są eksperymentalne badania przedkliniczne oraz badania kliniczne, obejmujące wszystkie kierunki nowoczesnej medycyny. Szczególne zainteresowanie poświęcone jest chorobom cywilizacyjnym, których leczenie staje się nie tylko istotnym wyzwaniem klinicznym, ale także poważnym zagadnieniem ekonomicznym.
Warszawski Uniwersytet Medyczny dąży do intensywnej współpracy naukowej z instytucjami z różnych zakątków Europy, szczególnie z Niemiec, Francji, Szwecji, Holandii, Austrii oraz Wielkiej Brytanii. W obecnym czasie uczelnia rozwija kooperację z dodatkowymi uniwersytetami i organizacjami zarówno z Europy, jak i z USA, a także z krajów azjatyckich takich jak Chiny, Indie oraz Japonia.
Współpraca z zagranicą
Warszawski Uniwersytet Medyczny kształci młodych ludzi, opierając się na nowoczesnych programach edukacyjnych oraz obowiązujących standardach w Europie. W związku z tym, współpraca międzynarodowa odgrywa kluczową rolę w realizowanej strategii edukacyjnej.
Uniwersytet ten jest członkiem licznych organizacji międzynarodowych, do których zaliczają się: UNESCO, Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów (EUA), Association for Medical Education in Europe (AMEE), ECTS Medical Association (ECTS-MA) oraz Europejskie Stowarzyszenie Koordynatorów Erasmus (EAEC-ERACON).
WUM bierze udział w wielu projektach w ramach programu Erasmus+, które koncentrują się na kwestiach edukacyjnych, instytucjonalnych oraz zapewnieniu jakości nauczania. Uczelnia uczestniczy także w licznych projektach wielostronnych. Naukowcy związani z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym pełnią funkcje koordynatorów i partnerów w międzynarodowych konsorcjach, a także uczestniczą w procesie oceny projektów w Komisji Europejskiej.
Kampusy
Warszawski Uniwersytet Medyczny dysponuje dwoma kampusami, które odgrywają kluczową rolę w organizacji i prowadzeniu zajęć edukacyjnych oraz badań naukowych.
- Kampus Banacha,
- Kampus Lindleya.
Kampus Banacha, często utożsamiany z daleko idącymi osiągnięciami Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, znajduje się w obrębie ulic Banacha, Żwirki i Wigury, księcia Trojdena oraz Pawińskiego. W tej lokalizacji mieści się budynek Rektoratu, w którym zlokalizowane są dziekanaty Wydziału Lekarskiego, Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego, Wydziału Nauk o Zdrowiu oraz Centrum Kształcenia Podyplomowego. Ponadto, Rektorat łączy się z budynkiem Centrum Dydaktycznego, jak również z Centrum Biblioteczno-Informacyjnym.
W 2014 roku zakończono budowę Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii (CePT), co znacznie zwiększyło możliwości badawcze uczelni. Kampus Banacha obejmuje także gmach Wydziału Farmaceutycznego oraz Centralny Szpital Kliniczny, znany jako Przychodnia Specjalistyczna Banacha, które obie lokalizacje umiejscowione są przy ulicy Banacha. Na terenie tej jednostki znajdują się również Szpital Pediatryczny, w którym mieści się Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego oraz Centrum Sportowo-Rehabilitacyjne WUM. Co więcej, warto wspomnieć o Uniwersyteckim Centrum Stomatologii CM WUM oraz Domu Ronalda McDonalda, który jest jednym z nielicznych tego typu obiektów w Polsce.
Kampus Lindleya to zespół nowoczesnych budynków, umiejscowionych w sercu Warszawy, ograniczonych ulicami Lindleya, Koszykową, Chałubińskiego i Nowogrodzką. To tutaj znajduje się zmodernizowane Centrum Biostruktury oraz Zakład Medycyny Sądowej, a także Dom Medyków. Przy ulicy Lindleya ulokowany jest również Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus – Przychodnia Specjalistyczna Lindleya, która została stworzona przez uczelnię w celu wsparcia i leczenia młodych pacjentów.
Oprócz tych dwóch głównych kampusów, wiele jednostek Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ma swoją siedzibę również w innych lokalizacjach w Warszawie, na przykład Zakłady Wydziału Nauk o Zdrowiu znajdują się w budynku przy ulicy Ciołka. Te rozproszone jednostki podkreślają szeroki zasięg i znaczenie uczelni w mieście, a także jej wpływ na rozwój medycyny i nauk pokrewnych.
Pozostałe obiekty w kategorii "Uczelnie":
Wyższa Szkoła – Edukacja w Sporcie w Warszawie | Hoża 69 | Instytut Weterynaryjny SGGW w Warszawie (ul. Grochowska 272) | Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej | Wydział Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego | Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego | Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie | Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna w Warszawie | Wyższe Baptystyczne Seminarium Teologiczne w Warszawie | Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie | Politechnika Warszawska | Warszawska Wyższa Szkoła Nauk Społecznych im. Rafała Lemkina | Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki | Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka | Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie | Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie | Akademia Finansów i Biznesu Vistula | Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie | Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie | Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława DąbrowskiegoOceń: Warszawski Uniwersytet Medyczny