Barbara Krafftówna, znana również jako Barbara Krafft-Seidner, to postać o niezwykłym dorobku artystycznym, która pozostawiła trwały ślad w polskiej kulturze. Urodziła się 5 grudnia 1928 roku w Warszawie, a swoje życie zakończyła 23 stycznia 2022 roku w Konstancinie-Jeziornie.
Była to utalentowana aktorka, której umiejętności obejmowały zarówno teatr, jak i film. Krafftówna zyskała również uznanie jako artystka kabaretowa oraz piosenkarka, co świadczy o jej wszechstronności i pasji do sztuki.
Życiorys
Pochodzenie
Barbara Krafftówna, znana z niezwykłego talentu aktorskiego, urodziła się w rodzinie, w której sztuka odgrywała ważną rolę. Jej ojciec pełnił funkcję naczelnika architektury w Łucku, a matka była gospodynią domową, wprowadzając w domową atmosferę muzykę, śpiewając oraz grając na fortepianie i skrzypcach. Jako najmłodsza z czworga rodzeństwa miała dwa przyrodnich braci oraz siostrę. Po tragicznej śmierci ojca oraz podczas wybuchu II wojny światowej, matka z Barbarą opuściły Wołynia, kierując się w stronę Warszawy w obawie przed wojennymi wydarzeniami.
Występy w teatrze
Już od najmłodszych lat Barbara przejawiała zainteresowanie aktorstwem. W okresie wojny, uczestniczyła w konspiracyjnym Studiu Dramatycznym Iwo Galla, które ukończyła w 1946 roku. Oprócz nauki aktorstwa miała również lekcje pantomimy oraz tańca. Po wojnie, studio kontynuowało działalność przy Teatrze Starym w Krakowie, gdzie wkrótce Iwo Gall przeniósł się z grupą swoich uczniów do Teatru Wybrzeże w Gdyni, a Barbara zadebiutowała tam w listopadzie 1946 roku, grając Rybaczkę w „Homerze i Orchidei” Tadeusza Gajcego. Z teatrem trójmiejskim była związana do 1949 roku, występując m.in. jako Kasia w „Jak wam się podoba” Williama Szekspira (1947), Haneczka w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego (1948) oraz Klara w „Pigmalionie” (1913) George’a Bernarda Shawa (1949), a wszystkie te przedstawienia reżyserował Gall. Barbara wspomniała później: – Iwo Gall był moim wielkim nauczycielem i mistrzem.
W 1949 roku, związała się z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi, gdzie występowała aż do 1950 roku, grając Warię w „Wiśniowym sadzie” Antoniego Czechowa. Praca w wrocławskich Teatrach Dramatycznych w latach 1950-1953 również wzbogaciła jej dorobek artystyczny, z rolami takimi jak Klara w „Ślubach panieńskich” Aleksandra Fredry w reżyserii Marii Wiercińskiej (1951) oraz Eliza w „Skąpcu” Moliera w reżyserii Maryny Broniewskiej (1951).
Od 1953 roku, Barbara Krafftówna występowała w teatrach warszawskich. Rozpoczęła swoją karierę w Teatrze Nowej Warszawy (1953–1956), gdzie ponownie u Marii Wiercińskiej wcieliła się w Klarę w „Ślubach panieńskich” (1953). W Teatrze Estrada zaprezentowała rolę Pernette Laprade w „Szczęśliwych dniach” Claude’a-Andre Pugeta w reżyserii Tadeusza Cyglera (1956), a w Teatrze Komedia zagrała Jill w „Jim i Jill” Greya Clifforda i Newmana Greatrexa w reżyserii Kazimierza Pawłowskiego (1957).
Działalność publiczna
W okresie od 1961 do 1965 roku, Barbara pełniła funkcję radnej Dzielnicowej Rady Narodowej Warszawa Śródmieście, gdzie była aktywna w komisji ds. kultury, sportu i turystyki. Jej działalność na tym polu znalazła odzwierciedlenie w programach Kabaretu Starszych Panów, w którym wcielała się w postać radnej.
Przez lata 1957–1964 była częścią zespołu Teatru Dramatycznego w Warszawie. Jej debiut tam to rola tytułowa w „Iwonie, księżniczce Burgunda” Witolda Gombrowicza, w reżyserii Haliny Mikołajskiej (1957), co przyniosło jej uznanie krytyków. Kolejne wystąpienia obejmowały m.in. Lizę w „Panu Puntili i jego słudze Mattim” Bertolta Brechta (reż. K. Swinarski, 1958) oraz tytułową rolę z „Księżniczki Turandot” Carlo Gozziego (1959) i Słowiczki w „Ptakach” Agnieszki Osieckiej i Andrzeja Jareckiego (1960), oba w reżyserii Konrada Swinarskiego.
Gra Krafftówny zachwycała liryzmem oraz stylizacjami, będącymi nie rzadko pastiszowymi. Trudniejsze postacie, takie jak Abigail Williams w „Procesie w Salem” na podstawie „Czarownic z Salem” Arthura Millera, również stały się ważnym elementem jej dorobku artystycznego. W 1959 roku wystąpiła na paryskim Teatrze Narodów z zespołem Teatru Dramatycznego, prezentując „Parady” Jana Potockiego, a reżyserią zajęła się Ewa Bonacka, w której zagrała Zerzabellę.
W latach 1964-1969 Barbara była aktorką Teatru Narodowego, gdzie zrealizowała wiele znakomitych ról, takich jak kurka (Elżbieta) w „Kurce wodnej” (1964) oraz Wanda Lektorowiczówna w „Jan Karol Maciej Wścieklica” (1966) Stanisława Ignacego Witkiewicza, a obie sztuki reżyserowała Wanda Laskowska. Z przełomowych ról trudno zapomnieć o Żywocie Józefa (1965) Mikołaja Reja w reżyserii Kazimierza Dejmka, czy Tytanii w „Śnie nocy letniej” (1968) Williama Szekspira.
W ciągu tych lat niezapomniane były również jej występy z zespołem Studenckiego Teatru Satyryków, gdzie zagrała w „Poczta się myli” (1966) Stanisława Tyma w reżyserii Izabelli Cywińskiej. Po krótkim epizodzie w Teatrze Syrena, zaczęła pracę w Teatrze Współczesnym w Warszawie, gdzie jej występu w wielu znaczących rolach utwierdziły jej pozycję w polskim teatrze.
Kariera filmowa
Barbara Krafftówna zagrała w wielu filmach, a jej najbardziej uznawana rola to Felicja w filmie Wojciecha Jerzego Hasa „Jak być kochaną” (1962), gdzie poświęca wszystko dla miłości, a finalnie ponosi klęskę. Jej postać ukrywa w swoim krakowskim mieszkaniu ukochanego (Zbigniew Cybulski) i podejmuje decyzję o pracy dla okupantów, co prowadzi do dramatycznych konsekwencji. Ta rola potwierdziła jej uniwersalność jako aktorki, wcześniej znaszczającej w rolach komediowych. Za tę kreację odebrała nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Francisco w 1962 roku, chociaż twórcy filmu nie mogli uczestniczyć w festiwalu, więc nagroda dotarła do Polski kilka miesięcy później.
Popularność w przeszłości zdobyła również w roli Niury w filmie Kazimierza Kutza „Nikt nie woła” (1960). W tym filmie jej postać, repatriantka znajduje się na Ziemiach Odzyskanych, gdzie smutne doświadczenia wojenne przeszłości nie są bezpośrednio ukazane, ale ujawniają się w jej melancholijnej osobowości. Ponadto, jej występy jako Zosia w „Złocie” (1961), Camilla de Tormez w „Rękopisie znalezionym w Saragossie” (1964) i Jadwiga w „Szyfrach” (1966) również zyskały wiele uznania. U Andrzeja Wajdy, w „Popiele i diamencie” (1958), Krafftówna zrealizowała niezwykle złożoną postać.
W filmie „Jutro premiera” Janusza Morgensterna (1962), zagrała postać o dwóch obliczach, odzwierciedlając dualizm osobowości, okraszony elementami humorystycznymi. Pracowała również jako aktorka w serialach, takich jak pani Makowiecka w „Przygodach pana Michała” (1969) oraz Honoratę w „Czterech pancernych i psie” (1970). W trakcie przygotowań do ról, zwłaszcza w drugim z seriali, nauczyła się gwary górnośląskiej, zagłębiając się w obyczaje regionu. Nawet po 2000 kontynuowała występy w różnych serialach telewizyjnych, takich jak „Na dobre i na złe”, „M jak miłość” i „Niania”.
Barbara Krafftówna była aktorką pełną pasji i zaangażowania, a jej osiągnięcia w sztuce dramatycznej i filmowej pozostają niezatarte.
Działalność kabaretowa
W latach 1959–1966 Barbara występowała w Kabarecie Starszych Panów, który stanowił oryginalny poetycki program telewizyjny, tworzony przez duet Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski. Jej interpretacje piosenek, takich jak „W czasie deszczu dzieci się nudzą”, „Zakochałam się w czwartek niechcący”, a także „Przeklnij mnie” (duet z Bohdanem Łazuką) oraz „Bądź dobry i dla męża” (z Bronisławem Pawlikiem) weszły na stałe do historii polskiej estrady. Duet Przybora-Wasowski komponował dla niej specjalnie pisane utwory, co przyczyniło się do jej popularności oraz wielu nagród.
Filmowa wersja kabaretu, surrealistyczna komedia „Upał” (1964) Kazimierza Kutza, to kolejne dzieło, które wyróżniło jej talent. Krafftówna występowała też w kabarecie „Frascati” pod kierownictwem Wojciecha Siemiona oraz w satyryczno-literackim kabarecie U Lopka Kazimierza Krukowskiego. W późniejszych latach była powiązana z Kabaretem „Pod Egidą” Jana Pietrzaka, gdzie z powodzeniem wykonywała m.in. utwór „Dramat w ogródkach działkowych”, przyciągając uwagę publiczności swoim unikalnym stylem. Jej działalność kabaretowa była nie tylko formą sztuki, ale także sposobem na dotarcie do szerokiej publiczności, umacniając jej miejsce w polskiej kulturze.
Życie prywatne
1 czerwca 1956 roku Barbara Krafftówna zawarła związek małżeński z aktorem Michałem Gazdą. Niestety, ich życie wspólne zakończyło się tragicznie 6 listopada 1969, kiedy to mąż zmarł w wyniku ataku serca, prowadząc samochód na moście Gdańskim w Warszawie. Para miała syna Piotra, który, niestety, również doświadczył tragedii, zmarłszy na atak serca 6 listopada 2009 roku.
W 1982 roku Barbara wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie poznała Arnolda Seidnera, dyrektora międzynarodowego instytutu do spraw emigrantów mieszczącego się w San Francisco. Ich małżeństwo, które trwało tylko pół roku, zakończyło się śmiercią Seidnera w wyniku zawału serca w 1986 roku. Po tej smutnej stracie artystka przeniosła się do Los Angeles, gdzie przez ponad dziesięć lat mieszkała w domu seniora.
Podczas swojego pobytu w USA otrzymała amerykańskie obywatelstwo, jednak w 1998 roku powróciła na stałe do Polski i osiedliła się w Warszawie. Jej życie przybrało dramatyczny obrót w październiku 2021 roku, kiedy to trafiła do szpitala z powodu złamania nogi. Po rehabilitacji zdecydowała się na przeprowadzkę do Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Konstancinie-Jeziornej, gdzie zmarła 23 stycznia 2022 roku.
4 lutego 2022 roku, po mszy świętej żałobnej w kościele św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła, artystka została pochowana w alei zasłużonych cmentarza wojskowego na Powązkach w Warszawie.
Filmografia
Filmografia Barbary Krafftówny obejmuje szeroki zakres produkcji filmowych oraz telewizyjnych, w których artystka odegrała znaczące role. Oto szczegółowe zestawienie jej dokonań w tej dziedzinie.
Filmy fabularne | |||
Rok produkcji | Tytuł filmu | Postać | Reżyser |
1953 | Sprawa do załatwienia | urzędniczka | Jan Rybkowski |
1957 | Deszczowy lipiec | Zofia Karpińska | Leonard Buczkowski |
1958 | Popiół i diament | Stefka | Andrzej Wajda |
1959 | Chorągwie na wieżach | Wanda (głos, polski dubbing) | Maria Piotrowska |
1960 | Walet pikowy | sekretarka | Tadeusz Chmielewski |
1960 | Nikt nie woła | Niura | Kazimierz Kutz |
1961 | Dziś w nocy umrze miasto | Iza | Jan Rybkowski |
1961 | Złoto | barmanka Zosia | Wojciech Jerzy Has |
1962 | Jutro premiera | suflerka Flapcia | Janusz Morgenstern |
1962 | Jak być kochaną | Felicja | Wojciech Jerzy Has |
1963 | Ich dzień powszedni | lekarka Michaśka | Aleksander Ścibor-Rylski |
1964 | Upał | Barbarka | Kazimierz Kutz |
1964 | Rękopis znaleziony w Saragossie | Camilla de Tormez | Wojciech Jerzy Has |
1966 | Szyfry | Jadwiga | Wojciech Jerzy Has |
1966 | Don Gabriel | Florentyna | Ewa Petelska, Czesław Petelski |
1968 | Przygoda z piosenką | madame Michaud | Stanisław Bareja |
1968 | Przekładaniec | pastor (głos) | Andrzej Wajda |
1970 | Książę sezonu | Stefa | Witold Orzechowski |
1971 | Kłopotliwy gość | Barbara | Jerzy Ziarnik |
1975 | Die Überlebende | Teresa Gadomska | Christian Steinke |
1977 | Granica | wojewodzina | Jan Rybkowski |
1978 | Płomienie | ciotka | Ryszard Czekała |
1981 | Filip z konopi | Zosia | Józef Gębski |
1982 | Na tropach Bartka | pani Elżbieta | Janusz Łęski |
1993 | Skutki noszenia kapelusza w maju | matka Mateusza | Krystyna Krupska-Wysocka |
2006 | Kto nigdy nie żył… | matka Jarka | Andrzej Seweryn |
2007 | Ryś | wicehrabina | Stanisław Tym |
2009 | Ostatnia akcja | Goga | Michał Rogalski |
2010 | Milion dolarów | Hanna Walczak | Janusz Kondratiuk |
2021 | Zabij to i wyjedź z tego miasta | stara mama Mariuszka (głos) | Mariusz Wilczyński |
Wszystkie te filmy pokazują jej wszechstronność oraz talent aktorski, widoczny na przestrzeni lat. W kolejnych tabelach przedstawione są także jej osiągnięcia w telewizji.
Seriale telewizyjne | |||
Rok | Tytuł | Rola | Reżyseria |
1966 | Niewiarygodne przygody Marka Piegusa | matka Marka (odc. 4–6) | Mieczysław Waśkowski |
1969–1970 | Czterej pancerni i pies | Honorata (odc. 16–18, 21) | Konrad Nałęcki |
1969 | Przygody pana Michała | Makowiecka (odc. 2–5) | Paweł Komorowski |
1973 | Wielka miłość Balzaka | Luiza (głos) | Wojciech Solarz |
1980 | Kłusownik | pani Elżbieta (odc. 1–3) | Janusz Łęski |
1994 | Bank nie z tej ziemi | Leokadia | Waldemar Dziki |
2001 | Więzy krwi | Wiktoria | różni |
2002 | Król przedmieścia | matka | Olaf Lubaszenko |
2003 | Na dobre i na złe | Nela (odc. 155) | – |
2007 | Na dobre i na złe | Halina (odc. 300) | – |
2007 | M jak miłość | babcia Łucja (odc. 531, 533–534) | różni |
2007 | Niania | Matylda (odc. 81) | Jerzy Bogajewicz |
2012 | Reguły gry | staruszka na wernisażu (odc. 1) | – |
Odznaczenia
Barbara Krafftówna, wybitna postać w polskiej kulturze, została uhonorowana licznymi odznaczeniami, które podkreślają jej wkład w sztukę. Wśród nich znajdują się:
- Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2019),
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2006),
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1963),
- Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości (2018),
- Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2006),
- Medal „Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia”,
- Złota Oznaka Honorowa Towarzystwa Polonia (1987),
- Odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego (1967).
Te wyróżnienia świadczą o jej niezwykłym dorobku artystycznym i społeczno-kulturalnym.
Nagrody i wyróżnienia
Barbara Krafftówna, znana i ceniona aktorka, zdobyła wiele nagrody i wyróżnienia w trakcie swojej długiej kariery artystycznej. Oto kluczowe osiągnięcia, które podkreślają jej talent i ciężką pracę:
- 1949: Nagroda Artystyczna Wybrzeża Gdańskiego za rok 1948,
- 1962: nagroda „Srebrna Maska” w plebiscycie „Expressu Wieczornego” na najpopularniejszych aktorów telewizyjnych,
- 1963: nagroda Złote Wrota na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Francisco za rolę w filmie Jak być kochaną,
- 1963: Nagroda Ministra Kultury i Sztuki II stopnia za rolę w filmie Jak być kochaną,
- 1963: nagroda „Złota Maska” w plebiscycie „Expressu Wieczornego”,
- 1964: nagroda „Srebrna Maska” w plebiscycie „Expressu Wieczornego” na najpopularniejszych aktorów telewizyjnych,
- 1964: I miejsce w plebiscycie czytelników „Kuriera Polskiego” na najpopularniejszą aktorkę polskiego ekranu,
- 1965: nagroda „Srebrna Maska” w plebiscycie „Expressu Wieczornego” na najpopularniejszych aktorów telewizyjnych,
- 1965: Nagroda Komitetu ds. PRiTV za wybitne osiągnięcia aktorskie w programach rozrywkowych telewizji,
- 1971: druga lokata w filmowym konkursie „Panoramy Północy” na najpopularniejszą parę aktorską, wraz z Janem Englertem,
- 1975: Nagroda Ministra Kultury i Sztuki I stopnia za całokształt twórczości aktorskiej,
- 1982: nagroda za rolę Lulu w Skizie na VIII Opolskich Konfrontacjach Teatralnych,
- 1982: tytuł Najlepszej Aktorki na XXI Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych,
- 1986: Nagroda pisma „Drama Loque” za najlepszą kreację aktorską w Matce Witkacego w reż. Leonidasa Dudarewa w Los Angeles,
- 1990: Nagroda Dziennikarzy na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie za rolę w filmie dokumentalnym How to be American,
- 2005: odciśnięcie dłoni na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach,
- 2018: Wielka Nagroda Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Telewizji,
- 2019: Platynowy Szczeniak za wybitne osiągnięcia w aktorstwie filmowym na 8. Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa we Wrocławiu,
- 2019: Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt twórczości.
Jej działalność artystyczna została doceniona na wielu polskich i międzynarodowych scenach, a zdobyte nagrody stanowią znakomite potwierdzenie jej talentu oraz profesjonalizmu.
Literatura
W obszarze literackim warto zwrócić uwagę na ważny tytuł, który zdobył uznanie. Mowa tu o książce autorstwa Remigiusza Grzeli, zatytułowanej Krafftówna w krainie czarów. Publikacja ta ukazała się nakładem Prószyński i S-ka w 2016 roku i nosi numer ISBN 978-83-8069-235-0.
Przypisy
- BŻ, Nie żyje Barbara Krafftówna. Miała 93 lata [online], film.wp.pl, 23.01.2022 r. [dostęp 23.01.2022 r.]
- Vogue Polska, Nie żyje aktorka Barbara Krafftówna [online], Vogue Polska, 23.01.2022 r. [dostęp 24.01.2022 r.]
- Smutny koniec Barbary Krafftówny. Przed śmiercią miała wypadek [online], MSN, 07.02.2022 r. [dostęp 08.02.2022 r.]
- Barbara Krafftówna spocznie obok swojej wielkiej miłości. Znane są szczegóły pogrzebu aktorki [online], Fakt24.pl, 27.01.2022 r. [dostęp 29.01.2022 r.]
- Barbara Krafftówna nie żyje. Miała 93 lata [online], Onet Kultura, 23.01.2022 r. [dostęp 23.01.2022 r.]
- Był mężem pięknej Honoraty z „Czterech pancernych i psa”. Zmarł w tragicznych okolicznościach – plejada.pl [online] [dostęp 08.11.2021 r.]
- Barbara Krafftówna o śmierci mężów i syna. fakt.pl, 11.02.2016 r. [dostęp 28.06.2016 r.]
- Krafftówna Barbara – Portal Wiedzy Onet. portalwiedzy.onet.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (04.03.2016 r.)]
- Odznaczenia dla zasłużonych w służbie państwu i społeczeństwu. prezydent.pl, 11.11.2019 r. [dostęp 17.11.2019 r.]
- Doroczne Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. mkidn.gov.pl, 12.06.2019 r. [dostęp 02.11.2019 r.]
- Prezydent nadał Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości. prezydent.pl, 12.12.2018 r. [dostęp 16.12.2018 r.]
- Barbara Krafftówna otrzymała Gloria Artis. film.wp.pl, 21.11.2006 r. [dostęp 25.01.2013 r.]
- Marzena Rutkowska: Barbara Krafftówna – gwiazda niezwykła. Artykuł po premierze spektaklu Oczy Brigitte Bardot, serwis culture.pl, 12.2008 r.
- Czasami skakałam w kosmos, rozmowa przeprowadzona przez Jana Bończę-Szabłowskiego. Internetowe wydanie „Rzeczpospolitej”, 02.12.2008 r.
- a b Elżbieta Baniewicz: Krafftówna – żart, ironia i głębsze znaczenie. „Twórczość” nr 2, 2009 r.
- Wracam do domu, rozmowa przeprowadzona przez Krzysztofa Lubczyńskiego. „Trybuna” nr 306, 31.12.2004–02.01.2005 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Hanna Mortkowicz-Olczakowa | Maciej Hen | Aleksander Żabczyński (aktor) | Jędker | Andrzej Szwalbe | Klara Williams | Dorota Kawęcka | Seweryn Filleborn | Małgorzata Omilanowska | Antoni Słonimski | Jerzy Jarocki | Anna Sochacka | Diho | Wojciech Fangor | Jan Kott | Jerzy Radziwiłowicz | Agnieszka Wosińska | Wojciech Chmielewski (pisarz) | Jerzy Dargiel | Jan WołekOceń: Barbara Krafftówna