Jędker


Jędker, znany również jako Jędker Realista, to postać wyjątkowa na polskiej scenie muzycznej, której prawdziwe imię to Andrzej Wawrykiewicz. Urodził się w 1977 roku w Warszawie i zyskał uznanie jako raper, wokalista, autor tekstów oraz producent muzyczny. Dodatkowo, jego pasją jest surfing, co czyni go artystą o różnorodnych zainteresowaniach.

Jędker jest członkiem kilku znanych zespołów, w tym WWO, Fundacja nr 1 oraz Monopol, a także kolektywu ZIP Skład, w którym współpracuje z innymi uzdolnionymi artystami. Jego solowa działalność artystyczna również zdobyła wiele uwagi i uznania wśród fanów hip-hopu.

Jako członek Akademii Fonograficznej ZPAV, Jędker przyczynia się do rozwoju polskiej muzyki i promocji sztuki muzycznej. Dodatkowo, jest właścicielem wytwórni muzycznej Entyrecords LTD, co pozwala mu na jeszcze większą kontrolę nad swoją twórczością oraz rozwijanie kariery innych artystów.

W ciągu swojej kariery, Jędker miał zaszczyt współpracować z wieloma znakomitymi artystami, w tym:

Wszystkie te kolaboracje przyczyniły się do jego wszechstronności oraz pozycji na polskiej scenie muzycznej, sprawiając, że Jędker pozostaje nie tylko artystą, ale także ważnym graczem w branży muzycznej.

Działalność artystyczna

Andrzej Wawrykiewicz rozpoczął swoją artystyczną działalność w 1996 roku, kiedy to dołączył do formacji Fundacja nr 1. Rok później, wraz z członkami zespołu TPWC, powołał do życia kolektyw ZIP Skład. Na początku działalność grupy odbywała się w ramach artystycznego podziemia, gdzie twórcy propagowali swoją muzykę. Debiutancka płyta rapera znalazła się w kompilacji Hiphopowy raport z osiedla, wydanej w 1998 roku, na której umieszczono dwa utwory grupy: „Koncerty” oraz „Nie warto”. Również w 1998 ZIP Skład brał udział w albumie Wzgórze Ya-Pa 3 pt. Ja mam to co ty, będąc częścią formacji, która była jednym z prekursorów hip-hopu w Polsce. Następnie, zespół podpisał kontrakt z wytwórnią R.R.X., która należała do Krzysztofa Kozaka, i w efekcie tego 6 września 1999 roku ukazał się debiutancki album zatytułowany Chleb powszedni.

W 1999 roku, Jędker w partnerstwie z Sokołem stworzył zespół WWO. Ich pierwsza płyta, Masz i pomyśl, ujrzała światło dzienne 6 września 2000 roku i osiągnęła 31. pozycję na liście OLiS. Na płycie można usłyszeć gościnne występy członków ZIP Składu, takich jak Pono, Koras, Fu, a także DJ-ów 600V, DJ-a Deszczu Strugi, Włodiego oraz Pelsona, znanych z grupy Molesta Ewenement. Na albumie znajdują się hity „Obejrzyj sobie wiadomości” oraz „Jeszcze będzie czas”, które osiągnęły wysokie notowania na Szczecińskiej Liście Przebojów Polskiego Radia, a do tych piosenek powstały również teledyski. Jędker również zadebiutował gościnnie na albumie debiutanckim zespołu Mor W.A. pt. Te słowa mówią wszystko, biorąc udział w utworze „To czego nie chcą…”.

W 2002 roku, w składzie trio z DJ-em Deszczu Strugi, grupa WWO zrealizowała swój drugi album pt. We własnej osobie, który ukazał się 28 października nakładem wytwórni Prosto. Za produkcję albumu odpowiadały takie osoby jak Waco, White House oraz Noon. Materiał dotarł na 8. miejsce w zestawieniu OLiS, co było najlepszym wynikiem dotąd osiągniętym przez zespół. Wśród utworów na płycie szczególnie wyróżnia się „Damy radę”, który był jednym z najpopularniejszych kawałków WWO, a jego obecność w zestawieniach Szczecińskiej Listy Przebojów oraz w programie 30 ton – lista, lista przebojów, na odpowiednio 2. i 23. miejscu, to tylko potwierdza. Album zdobył też nominację do prestiżowej nagrody Fryderyka. W międzyczasie Jędker uczestniczył również w nagraniach na płytach Pona – Hołd (2002) oraz Fusznika – Futurum (2002).

W następnych dwóch latach zespół intensywnie koncertował, a Jędker brał udział m.in. w trasie „RBK Hip Hop Tour 2004”. Występy były promowane za pomocą kompilacji zatytułowanej U ciebie w mieście. Z kolei 15 listopada 2005 roku ukazały się równolegle dwie płyty WWO: Życie na kredycie, według pomysłu Jędkera oraz Witam was w rzeczywistości, według ideałów Sokoła. Albumy zdołały zdobyć miejsca na listach OLiS, osiągając 18. oraz 12. pozycję. Po zakończeniu trasy koncertowej w 2006 roku, Jędker przeniósł się do Anglii, lecz nie zrezygnował z muzycznej twórczości. W tym samym roku zrealizował nowy projekt muzyki tanecznej pod nazwą Monopol, inspirowany artystami, takimi jak Mory Kante czy Sabrina Salerno.

W 2007 roku zadebiutował wyprodukowany przez Jędkera album nielegalny rapera Popka pt. Wyjęty spod prawa, artysty związanego z krakowskim zespołem Firma. Tego samego roku premierę miała również solowa płyta Wawrykiewicza zatytułowana Czas na prawdę, która zajęła 28. miejsce na liście OLiS.

Również w 2007 roku artysta założył wytwórnię Entyrecords LTD, pod której szyldem ukazał się drugi album Popka pt. HeavyWeight. Na koniec roku światło dzienne ujrzał debiut nowego projektu Sokoła TPWC – Teraz pieniądz w cenie, a wśród utworów wyróżnił się kawałek „W aucie”, stworzony według koncepcji Jędkera, który zdobył komercyjny sukces, chociaż powstał w aranżacji bez zwrotek artysty. W 2008 roku zespół Monopol zrealizował swój pierwszy album zatytułowany Product of Poland 100%, w którym popularność zyskał utwór „Zodiak na melanżu”.

Jednakże, drastyczna zmiana stylu muzycznego Jędkera przyciągnęła negatywne opinie oraz swoiste wykluczenie ze środowiska hip-hopowego. W 2010 roku artysta zredukował swoją aktywność w stylistyce hip-hopowej, gościąc w utworach „Dzień jak co dzień” oraz „I żeby było normalnie”, które znalazły się na kompilacji Prosto Mixtape 600V. W tym samym roku premierę miała płyta z remiksami Monopolu pt. Remixed in Poland, datowana na czas wydania przez jego wytwórnię Entyrecords LTD. Również w 2010 roku powróciła reedycja debiutanckiego albumu ZIP Skład, z zapowiedzią realizacji drugiej płyty tej formacji. Niestety, kontrowersje narastające wokół osoby Jędkera doprowadziły do jego usunięcia z grupy w 2011 roku.

1 kwietnia 2011 roku ukazał się kolejny album Monopolu pt. Eko, a w międzyczasie Wawrykiewicz nawiązał współpracę z duetem Groovebusterz, co zaowocowało utworem „Ta noc”, do którego również nakręcono teledysk. Na początku 2013 roku zespół Monopol zakończył swoją działalność.

Po długotrwałej przerwie, Jędker powrócił z nowym projektem muzycznym pt. X, który zadebiutował 7 stycznia 2019 roku nakładem Wiör Rec. W 2020 roku ukazała się jego książka pod tytułem Dzienniki pokładowe rapera, a w 2022 roku premierę miał jego kolejny album zatytułowany Y Natura Featy Taktyka.

Życie prywatne

Artysta, o którym mowa, uczęszczał do policealnej szkoły reklamowej oraz kontynuował swoją edukację w Wyższej Szkole Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku i Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Jego pasje obejmowały również sport, gdyż wyczynowo uprawiał wakeskating, biorąc udział w zawodach Pucharu Polski.

Po zakończeniu kariery muzycznej, artysta postanowił wyjechać z Polski. Przez trzy lata i trzy miesiące mieszkał w Australii, gdzie oddawał się surfingowi. W czasie swojego pobytu uzyskał dyplom w zakresie Leadership & Management na uczelni w Sydney, co mogło znacząco wpłynąć na jego podejście do kariery.

Warto również wspomnieć, że jego brat to Michał Wawrykiewicz (ur. 1971), który jest adwokatem oraz aktywnie uczestniczy w inicjatywie Wolne Sądy, angażując się w dążenie do reform w polskim wymiarze sprawiedliwości.

Dyskografia

W kontekście dyskografii artysty, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych albumów i singli, które przyczyniły się do jego popularności. Dlatego zachęcamy do odwiedzenia artykułów dotyczących ZIP Skład, WWO oraz Monopol, gdzie znajdziesz więcej informacji.

W poniższej tabeli przedstawiono albumy solowe, które ukazały się w różnych latach:

RokAlbumPozycja
na liście
POL
2007Czas na prawdę
  • Data: 14 maja 2007
  • Wydawca: Prosto
28
2019X
  • Data: 7 stycznia 2019
  • Wydawca: Wiör Rec
2022Y Natura Featy Taktyka
  • Data: 2022
  • Wydawca: Wiör Rec

Obok albumów, artysta jest również znany ze swoich singli, które były notowane na listach przebojów. Poniżej znajdziesz szczegóły dotyczące poszczególnych utworów:

RokTytułPozycja
na liście
Album
30 ton
2002„Temat zakazany” – Pono (gościnnie: Fu, Jędker)37Hołd
2007„Rewers”Czas na prawdę
„–” singel nie był notowany

Nie można również zapomnieć o innych ciekawych utworach, w których Jędker gościnnie występował. Poniższa tabela zawiera informacje na ich temat:

RokUtwórAlbumŹródło
2000„To czego nie chcą…” – Mor W.A. (gościnnie: Jędker)Te słowa mówią wszystko_
2002„Tabu – temat zakazany” – Pono (gościnnie: Jędker)
„Bałagan na strychu” – Pono (gościnnie: Jędker)
Hołd_
„Taki cel” – Fu (gościnnie: Jędker)Futurum_
2004„Umiesz prawdę mówić” – Jażwa, Kosior, JędkerU ciebie w mieście (kompilacja)_
2006„Normalne chłopaki” – Fred, Jędker, Hudy HZD, PonoProsto Mixtape Deszczu Strugi (kompilacja)_
„Sposób na życie” – Pono (produkcja: Jędker)
„Historia jednego bucha” – Pono (produkcja: Jędker)
Tak to widzę_
2007„Czemu to robisz?” – Bosski Roman (gościnnie: Jędker)Krak_
„Jak tu normalnie żyć” – Popek (gościnnie: Jędker)
„Na temat” – Popek (gościnnie: Jędker)
„Problem” – Popek (gościnnie: Jędker)
„To co straciłem” – Popek (gościnnie: Jędker)
Wyjęty spod prawa_
„W aucie” – TPWC (gościnnie: Jędker)Teraz pieniądz w cenie_
2008„Zabawa w chowanego” – Suja (produkcja: Jędker, gościnnie: Jędker, Jaźwa, Ward)Ulica nadaje_
„Chciałbym” – Popek (gościnnie: Jędker)HeavyWeight_
„Puszer” – HiFi Banda (gościnnie: Jędker)Fakty, ludzie, pieniądze – 5 minut mixtape_
2009„Odbicie mojej duszy” – Zarys Zdarzeń (gościnnie: Jędker)Zarys zdarzeń_
„Mam moc” – Hudy HZD (gościnnie: Jędker)Wykorzystana chwila_
„Więzi muzyki” – Fundacja nr 1 (gościnnie: Jędker)Poste restante_
„Jak mam żyć?” – Robert M (gościnnie: Jędker)Taxi_
„Lekcja” – Meritum (gościnnie: Jędker)Meritum 2_
2010„Dzień jak co dzień” – Jędker, Diox, MadMajkProsto Mixtape 600V (kompilacja)_

Teledyski

W kontekście teledysków w dyskografii Jędkera, warto zwrócić uwagę na różnorodność utworów oraz współpracy z innymi artystami z branży muzycznej. Poniżej znajdują się odniesienia do artykułów związanych z teledyskami tego wykonawcy, które mogą zainteresować fanów jego twórczości:

– Zobacz więcej w artykule ZIP Skład, w sekcji Teledyski.

– Zobacz więcej w artykule WWO, w sekcji Teledyski.

– Zobacz więcej w artykule Monopol (zespół muzyczny), w sekcji Teledyski.

RokTytułReżyser/ProducentAlbumŹródło
2007„Rewers”_Czas na prawdę_
„Wielkie miasto” (gościnnie: Popek, HiJack, Brad Strut, Kaczy)__
Inne projekty
2009„Ekskluzywny nokaut” – Fu (gościnnie: WWO, Marysia Starosta)Dwaem Media GroupRetrospekcje_
2010„Złudzenie” – TPWC (gościnnie: Jędker)Sebastian Perchel, Peri FilmsTo prawdziwa wolność człowieka_
„I żeby było normalnie” – Felipe, VNM, Jędker, Pezet, Sokół, Brahu, Numer Raz, Eldo1cellProsto Mixtape 600V_
2011„Ta noc” – Groovebusterz (gościnnie: Jędker)Adam Rosołowski__

Nagrody i wyróżnienia

Przez lata działalności artystycznej, Jędker zdobył liczne wyróżnienia oraz nagrody, które podkreślają jego talent i wkład w rozwój polskiej muzyki.

O występach oraz osiągnięciach tego artysty można znaleźć szczegółowe informacje w odpowiednich artykułach, takich jak Monopol (zespół muzyczny) i WWO, szczególnie w sekcji dotyczącej wyróżnień.

RokNagrodaKategoriaUwagiŹródło
2011VIVA Comet Awards„Teledysk roku” – „I żeby było normalnie” z udziałem Felipe, VNM, Jędker, Pezet, Sokół, Brahu, Numer Raz, EldoNominacjaBrak

Filmografia

Filmografia Jędkera obejmuje różnorodne role i projekty, w których brał udział na przestrzeni lat. Poniżej znajduje się szczegółowa lista jego osiągnięć w kinie i telewizji:

RokTytułUwagiŹródło
1987AntygonaTeatr Telewizji, w roli paźa Kreona, adaptacja dzieła Jeana Anouilha, reżyser: Andrzej ŁapickiBrak
2001Mówią bloki człowieku 2film dokumentalny, reżyser: Joanna RechnioBrak
2006Ziomekrola dubbingowa w serialu animowanym, reżyser: Laurent NicolasBrak
2010SkarLansreżyser: Paweł BilskiBrak

Przypisy

  1. WWO. rateyourmusic.com. [dostęp 03.03.2024 r.]
  2. Monopol. rateyourmusic.com. [dostęp 03.03.2024 r.]
  3. Mariusz Jop: Jędker napisał książkę kontrowersyjną i szczerą do bólu. glamrap.pl, 01.10.2020 r. [dostęp 08.05.2023 r.]
  4. dzienniki pokładowe rapera. minsk-mbp.sowa.pl. [dostęp 08.05.2023 r.]
  5. Patryk, Jędker wrócił z kolejną płytą. Jest kilku gości!, rapnews.pl, 05.05.2022 r. [dostęp 08.05.2023 r.] [zarchiwizowane 02.07.2022 r.]
  6. a b c d Michał Jośko: "Większość małolatów ciągnie grubą bekę z tuzów hip-hopu". Jędker, czyli niezgorzkniały realista. natemat.pl, 27.07.2020 r. [dostęp 08.05.2023 r.]
  7. Co u Jędkera? „Teraz spełnia się jako surfer w Australii” [online], CGM, 09.06.2016 r. [dostęp 13.10.2017 r.] [zarchiwizowane 12.09.2017 r.]
  8. Bartek Strowski: Jędker: hejt jest jednym z powodów, dla których nie chcę mieszkać w Polsce. newonce.net, 23.01.2019 r. [dostęp 08.05.2023 r.]
  9. CNE, Sokół: Wojtek Sokół RAP KONTENER odcinek #1. czas 16 min. 32-47 sek. youtube.com, 12.04.2022 r. [dostęp 08.05.2023 r.]
  10. Jędker wydał z zaskoczenia nowy album ze sporą liczbą gości. Artysta promuje materiał teledyskiem. cgm.pl, 05.05.2022 r. [dostęp 08.05.2023 r.]
  11. Jędker – „X” [online], GlamRap.pl, 07.01.2019 r. [dostęp 07.01.2019 r.]
  12. Taneczny projekt Roberta M i Jędkera [online], Onet.pl, 15.10.2009 r. [dostęp 19.09.2012 r.] [zarchiwizowane 13.07.2012 r.]
  13. Nowy label Jędkera Realisty – Entyrecords [online], Hip-Hop.pl, 05.03.2008 r. [dostęp 11.06.2012 r.] [zarchiwizowane 14.10.2017 r.]
  14. Akademia Fonograficzna (Sekcja Muzyki Rozrywkowej) [online], ZPAV [dostęp 03.10.2010 r.] [zarchiwizowane 21.11.2019 r.]
  15. „Antygona” [online], filmpolski.pl [dostęp 19.12.2011 r.]
  16. Mówią bloki człowieku 1 i 2 – (dokument o Polskim HipHopie) [online], GlamRap.pl, 06.11.2011 r. [dostęp 18.03.2012 r.] [zarchiwizowane 02.06.2012 r.]
  17. Płyta „Eko” – Monopol [online], Onet.pl [zarchiwizowane 13.07.2012 r.]
  18. WWO – „Masz i pomyśl” [online], hiphopedia.info [zarchiwizowane 16.07.2017 r.]
  19. Pono feat. Sokół „Złudzenie” [online], YouTube, 29.06.2010 r. [dostęp 28.06.2010 r.] [martwy link]
  20. Felipe, VNM, Jędker, Pezet, Sokół... „I żeby było normalnie” [online], Hip-Hop.pl [dostęp 13.10.2017 r.] [zarchiwizowane 13.04.2010 r.]
  21. GrooveBusterz & Jędker (Monopol) – „Ta noc” – klip [online], CGM, 14.12.2011 r. [dostęp 13.10.2017 r.] [zarchiwizowane 20.01.2017 r.]

Oceń: Jędker

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:13