Aleksander Kamiński, znany również pod przybranym nazwiskiem Aleksander Kędzierski, urodził się 28 stycznia 1903 roku w Warszawie, gdzie również zmarł 15 marca 1978 roku. Był to wybitny pedagog oraz wychowawca, który swoje życie związał z pracą nad metodykami nauczania.
Przez lata rozwinął swoje zdolności jako profesor nauk humanistycznych. Kamiński był również aktywnym instruktorem harcerskim oraz harcmistrzem, co potwierdza jego zaangażowanie w rozwój młodego pokolenia. Zyskał znaczną popularność jako żołnierz Armii Krajowej (AK) i jeden z ideowych przywódców Szarych Szeregów, organizacji harcerskiej, która miała kluczowe znaczenie w historii Polski, szczególnie w czasie II wojny światowej.
W swojej karierze pełnił także funkcję przewodniczącego Prezydium Rady Naczelnej Związku Harcerstwa Polskiego. Jego pasja i zaangażowanie w wychowanie młodzieży wpłynęły na wielu przyszłych liderów społecznych. Jako autor, napisał książkę „Kamienie na szaniec”, która stała się inspiracją dla kolejnych pokoleń, ukazując heroizm młodych ludzi w trudnych czasach.
Życiorys
Dzieciństwo i młodość
Aleksander Kamiński przyszedł na świat w Warszawie, będąc potomkiem Jana Kamińskiego, który pracował jako farmaceuta, i Petroneli Kaźmierczak. W 1905 roku, wspólnie z rodziną, przeniósł się do Kijowa, gdzie ukończył szkołę powszechną w języku rosyjskim. Później, w wyniku przeprowadzek, trafił do Rostowa w 1914 roku, a dwa lata później do Humania. Z powodu trudnych warunków materialnych po stracie ojca w 1910 roku, już w 1916 roku podjął pracę w banku jako goniec. Od stycznia 1918 roku był członkiem 1. Męskiej Drużyny Skautowej w Humaniu, gdzie pełnił różne funkcje, począwszy od zastępowego aż po kierowanie całym Gniazdem Humańskim. Od 1918 roku uczęszczał do polskiej szkoły średniej w Humaniu.
Po powrocie do Polski w marcu 1921 roku, kontynuował edukację w Warszawie, zdobywając maturę w 1922 roku, a następnie podjął studia z zakresu historii i archeologii na Uniwersytecie Warszawskim, które zakończył dyplomem magistra w 1928 roku. W czasie studiów łączył naukę z pracą, pełniąc różne funkcje wychowawcze w bursach i szkołach w Pruszkowie i Warszawie.
Dwudziestolecie międzywojenne
Aleksander Kamiński zaangażowany był też w Związek Harcerstwa Polskiego. Już w 1921 roku uzyskał stopień przodownika, a w 1927 roku został harcmistrzem. Kierował pruszkowskimi drużynami harcerskimi i pełnił funkcję komendanta hufca. W latach 1928-1929 dowodził Chorągwią Mazowiecką ZHP, natomiast w 1930 roku kierował referatem drużyn mniejszościowych. Był także twórcą metodyki zuchowej oraz autorem popularnych powieści instruktażowych dla harcerzy. W latach 30. XX wieku zajmował się edukacją instruktorską w Nierodzimiu oraz w pobliskich Górkach Wielkich. Kamiński prowadził kursy międzynarodowe oraz uczestniczył w ważnych spotkaniach harcerskich za granicą.
II wojna światowa
W obliczu wybuchu wojny w 1939 roku, Kamiński przybył do Warszawy, gdzie współtworzył Komendę Pogotowia Harcerzy. Od października 1939 zaangażował się w działalność konspiracyjną w Szarych Szeregach oraz rozpoczął wydawanie „Biuletynu Informacyjnego”, najważniejszego pisma konspiracyjnego. Używał licznych pseudonimów, takich jak „Kaźmierczak”, „Hubert” i „Fabrykant”. W ciągu swojej działalności był także szefem BiP Komendy Okręgu Warszawa AK, tworząc strukturę odpowiedzialną za działania propagandowe.
W sierpniu 1944 roku został redaktorem dziennika „Biuletyn Informacyjny” podczas powstania warszawskiego. Jego działania wywiadowcze i konspiracyjne były wielokrotnie tematem zainteresowania, zarówno ze strony podziemnych organizacji, jak i partyzantów, jak np. Ludwik Widerszal. Autor książki „Kamienie na szaniec”, opartej na historii „Zośki” Zawadzkiego i jego towarzyszy z 23. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej.
Okres powojenny
Po wojnie Kamiński pracował na Uniwersytecie Łódzkim jako asystent, studiując pedagogikę, by w 1947 roku zdobyć tytuł doktora filozofii. Działał w ZHP, jednak w 1949 roku został pozbawiony swoich stanowisk z powodów ideologicznych, a jego prace objęto cenzurą. Po 1956 roku powrócił do aktywnej działalności, wpływając na rozwój harcerstwa oraz kontynuując pracę akademicką jako profesor na uniwersytecie.
Pod koniec życia, Kamiński wrócił do Warszawy i tam, w 1978 roku, zmarł. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, obok swoich młodzieńczych bohaterów z książki „Kamienie na szaniec” – Rudego, Alka i Zośki. Po śmierci został uhonorowany tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata przez Instytut Jad Waszem za pomoc Żydom. W 2008 roku, Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Kamiński Aleksander, harcmistrz, przed wojną kierownik szkoły »Zuchów« na Śląsku w Górkach Wielkich. Żydofil, zawsze skłaniał się do skrajnej lewicy-komuny. Niepewne pochodzenie matki (Żydówka lub Francuzka, wzgl. Żydówka francuska). Kamiński jest niedużym brunetem, o ciemnych oczach, bardzo ruchliwy i nerwowy, bystra inteligencja (główny autor »Wielkiej Gry«). Kamiński jest za mądry, aby oficjalnie wstąpić do organiz. komun. i przez to stracić kontakt z organiz. polsk. Natomiast na podstawie informacji od ludzi blisko i dobrze go znających (jeszcze przed 1939 r.) należy wnioskować, że dąży on do ustroju komun. w Polsce, ten ustrój bowiem najbardziej mu odpowiada. K. jest nadal redaktorem B. Inf. Kamiński miał kontakty z grupą »Wawer«, do której należało dużo młodzieży o zabarwieniu komun. W grupie »Wawer« współpracowali m.in. na stanowiskach kierowniczych zdecydowani komuniści małż. Cetnarowiczowie, Kazimierz i Halina, z d. Szpiglówna-żydówka, z którymi właśnie Kamiński utrzymywał b. zażyłe i bliskie stosunki. Z Kamińskim utrzymywała b. bliskie stosunki (jeszcze przed 1939 r.) niejaka Zawracka z Pruszkowa (podejrzana o sympatie komun. – niewyjaśnione źródła dochodu, wraz z 4-ma córkami znajdowała się w b. dobrych warunkach materialnych, nigdzie nie zarobkując), która znów »powsadzała« do RGO (na posady płatne) wiele osób pochodzenia żydowskiego. Z Kamińskim i Zawracką pozostawała w bliskich stosunkach Aszkenazówna (ostatnio podobno została schwytana i rozstrzelana przez G-po).
Życie prywatne
Aleksander Kamiński był mężem Janiny Kamińskiej, która była znaną polską archeolog, pedagog oraz instruktorką Związku Harcerstwa Polskiego. Warto zaznaczyć, że z tego małżeństwa pochodziło jedno dziecko – Ewa Rzetelska-Feleszko, która osiągnęła renomę jako profesor językoznawstwa.
Książki
Oto zestawienie książek napisanych przez Aleksandra Kamińskiego, które ukazały się w różnych latach i są dostępne w licznych wydaniach:
- Antek Cwaniak (1932, wznowienie w 1984 w Wydawnictwie „Śląsk” „Bibliotece Szarej Lilijki”),
- Oficer Rzeczypospolitej. Opowiadanie o pułkowniku Lisie-Kuli (1932, Wydawnictwo „Na tropie”. Nakładem Związku Strzeleckiego),
- Książka wodza zuchów (1933, wznowienie w 1984 w „Bibliotece Szarej Lilijki” pod tytułem Książka drużynowego zuchów),
- Andrzej Małkowski (1934),
- Krąg rady (1935),
- Wielka Gra (wydanie I w 1942 na rozkaz KG AK zostało zniszczone jako dekonspirujące metody walki konspiracyjnej, wydania II nie zdążono rozkolportować z powodu wybuchu powstania warszawskiego, wydanie III – Warszawa 1983 [znów konspiracyjne, antydatowane na 1981 – wyd. Niezależne Wydawnictwo Harcerskie], IV w 2000 – ISBN 83-87893-99-4),
- Przodownik. Podręcznik dla kierowników oddziałów Zawiszy (wyd. I, cz. 1-2, grudzień 1942, wyd. II w 1943, wyd. III w 1944),
- Kamienie na szaniec (10 wydań, I w 1943 i II w 1945, pod pseudonimem Juliusz Górecki) ISBN 83-10-10505-3,
- Narodziny dzielności (1947),
- Jaćwież (1953) – synteza dziejów ludu Jaćwingów,
- Józef Grzesiak „Czarny” (1980, wspólnie z Antonim Wasilewskim),
- Zuchy – The Polish Wolf Cubs – podręcznik wydany na konferencję Wilczęcą w Gillwel Park,
- Zośka i Parasol. Opowieść o niektórych ludziach i niektórych akcjach dwóch batalionów harcerskich, Wydawnictwo „Iskry” (wydanie I w 1957) 2011,
- Funkcje pedagogiki społecznej Państwowe Wydawnictwo Naukowe (1974) ISBN 83-01-01705-8.
Dodatkowo, w jego dorobku literackim znajduje się 239 prac, do tego ponad 300 artykułów i recenzji.
Ordery i odznaczenia
Lista odznaczeń i wyróżnień Aleksandra Kamińskiego jest imponująca i odzwierciedla jego zasługi oraz poświęcenie dla kraju i społeczności. Wśród najważniejszych nagród, które otrzymał, wyróżniają się:
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (przyznany pośmiertnie, 21 lutego 2008),
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Krzyż Walecznych,
- Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami (25 lipca 1944),
- Srebrny Krzyż Zasługi (11 listopada 1934),
- Krzyż „Za Zasługi dla ZHP” (przyznany pośmiertnie, 1992),
- Medal „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” (przyznany pośmiertnie, 1991).
Wszystkie te odznaczenia świadczą o jego niezłomnej postawie oraz poświęceniu w trudnościach i wyzwaniach, jakie niosła ze sobą historia.
Upamiętnienie
W 1980 roku Aleksander Kamiński został pośmiertnie uhonorowany nagrodą miasta Łodzi, co stanowiło ważne wyróżnienie za jego działalność i zasługi.
Na mocy uchwały z 9 stycznia 2003 roku, Sejm RP ogłosił rok 2003 Rokiem Aleksandra Kamińskiego, uznając jego wkład w rozwój kultury i harcerstwa w Polsce.
24 września 2005 roku, odbyła się ceremonia odsłonięcia pierwszego pomnika hm. Aleksandra Kamińskiego w parku Staromiejskim w Łodzi, co zostało przyjęte z ogromnym entuzjazmem przez mieszkańców oraz miłośników jego pracy.
Na ścianie domu przy ulicy noszącej imię Kamińskiego, pod numerem 30, zamontowano pamiątkową tablicę, która przypomina o jego łódzkich korzeniach oraz miejscu zamieszkania. Dodatkowo, jego popiersie znajduje się w Łazienkach Królewskich w Warszawie, w malowniczej okolicy nieopodal Świątyni Egipskiej.
W 2014 roku, imię Aleksandra Kamińskiego przyjęła Chorągiew Łódzka ZHP, co szczególnie podkreśla jego znaczenie w środowisku harcerskim. Oprócz tego, jego imię nosi także Pałac Młodzieży w Katowicach, a także 15 szkół oraz 27 szczepów, drużyn i hufców harcerskich, które kontynuują jego dziedzictwo.
Przypisy
- Adaś Kinaszewski-Kielich ZbawieniaA.K.K.Z. „Tylko świnie siedzą w kinie”. Dlaczego Armia Krajowa zabraniała Polakom oglądania filmów? [online], TwojaHistoria.pl, 13.04.2018 r. [dostęp 23.09.2023 r.]
- SebastianS. Bojemski, Nim Hitler runie śmierć komunie!, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, 2018 r., s. 172, ISBN 978-83-8090-481-1.
- Olczak 2019 r., s. 182–183.
- Rafał Wnuk: Brygada Świętokrzyska. Zakłamana legenda. wyborcza.pl, 25.01.2016 r. [dostęp 24.05.2023 r.]
- SylwiaS. Polcyn, AnnaA. Michniuk, The popularization of obligatory books with the use of social media portal – the example of Kamienie na szaniec on Facebook, „e-mentor”, 55 (3), 2014 r., s. 31–37, DOI: 10.15219/em55.1106, ISSN 1731-6758 [dostęp 25.10.2020 r.]
- ArturA. Jendrzejewski, Rozpracowanie tajemnicy niemieckiego poligonu doświadczalnego w Peenemünde [online], konflikty.pl, 09.12.2013 r.
- Janina Kamińska - ku pamięci. Ogrody Wspomnień. Cmentarz Internetowy [online], www.ogrodywspomnien.pl [dostęp 13.12.2022 r.]
- Dh Aleksander Kamiński | Szkoła Podstawowa nr 39 im. Szarych Szeregów [online], sp39lublin.edupage.org [dostęp 13.12.2022 r.]
- Gdak 2012 r., s. 21–22.
- Tomasz Szarota: Karuzela na placu Krasińskich. Studia i szkice z lat wojny i okupacji. Warszawa: Oficyna Wydawnicza „Rytm”, 2007 r., s. 187. ISBN 978-83-7399-336-5.
- Tomasz Szarota: Listy nienawiści. polityka.pl, 01.11.2003 r. [dostęp 24.05.2023 r.]
- Israel Gutman (red.): Księga Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Ratujący Żydów podczas Holokaustu Polska. Kraków: Instytut Studiów Strategicznych, 2009 r., s. 278–279. ISBN 978-83-87832-59-9.
- Krzysztof Komorowski (red.): Warszawa walczy 1939–1945. Leksykon. Warszawa: Fundacja Polska Walczy i Wydawnictwo Bellona, 2015 r., s. 325. ISBN 978-83-1113474-4.
- Tadeusz Sobieraj: Orły Niepodległości. Cmentarz Wojskowy na Powązkach w Warszawie w setną rocznicę jego powstania (1912–2012). Ząbki: Apostolicum, 2012 r., s. 93. ISBN 978-83-7031-808-6.
- Gdak 2012 r., s. 22–23.
- Stanisław Meducki, Walka o życie. Żydzi w organizacjach konspiracyjnych podczas okupacji niemieckiej (1939-1944) - ze zbioru „Żydzi i wojsko polskie w XIX i XX w.“ IPN 2020 r., ISBN 978-83-8098-894-1, str. 227.
- a b BohdanB. Piętka, Brygada świętokrzyska. Hitlerowscy kolaboranci na sztandarach prawicy [online], tygodnikprzeglad.pl, 02.10.2017 r. [dostęp 03.10.2019 r.]
- Tomasz Szarota: Karuzela na placu Krasińskich. Studia i szkice z lat wojny i okupacji. Warszawa: Oficyna Wydawnicza „Rytm”, 2007 r., s. 188–189. ISBN 978-83-7399-336-5.
- a b Andrzej Żbikowski (red.): Polacy i Żydzi pod okupacją niemiecką 1939–1945. Studia i materiały. Warszawa: Instytut Pamięci Narodowej, 2006 r., s. 136. ISBN 83-60464-01-4.
- EdwardE. Breza, Ewa Rzetelska-Feleszko (1932-2009), „Acta Cassubiana”, 11, 2009 r., s. 494, ISSN 1509-5703.
- JanJ. Żaryn, Irena Morzycka-Iłłakowicz, [w:] W.J.W.J. Muszyński, J.J. Mysiakowska-Muszyńska (red.), Lista strat działaczy obozu narodowego w latach 1939-1955, t. 1, Warszawa: Instytut Pamięci Narodowej, 2010 r., s. 222.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Wiktor Ambroziewicz | Zbigniew Żyszkowski | Jan Rutkowski (historyk) | Paweł Haensel | Maria Skalińska | Magdalena Sadowska-Czaputowicz | Wiktor Wąsik | Jacek Santorski | Adam Hulanicki | Danuta Ptaszycka-Jackowska | Anna Piskorska-Chlebowska | Anna Marchwińska | Witold Łojkowski | Henryk Michał Kamieński | Rafał Matyja | Krzysztof Gołoś | Henryk Silberstein | Zofia Szmydt | Witold Roszkowski | Krzysztof Stroiński (aktuariusz)Oceń: Aleksander Kamiński