Witold Łojkowski to wybitny profesor nauk technicznych, którego ogromny wkład w dziedzinie inżynierii materiałowej nie może być zbagatelizowany. Urodzony 25 lipca 1952 roku w Warszawie, od lat prowadzi intensywne badania i prace rozwojowe, które koncentrują się na zaawansowanych technologiach.
Jako specjalista w syntezie oraz zastosowaniach nanomateriałów tlenkowych oraz biomateriałów charakteryzujących się kontrolowaną wielkością ziarna, Łojkowski zyskał uznanie w środowisku akademickim i przemysłowym. Jego wiedza i umiejętności sprawiają, że jest jednym z kluczowych ekspertów w tej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie.
Od 2001 roku pełni funkcję kierownika Laboratorium Nanostruktur w Instytucie Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk (IWC PAN), gdzie prowadzi badania, które mają istotne znaczenie dla przyszłości technologii materiałowych.
Życiorys
Witold Łojkowski to wybitny naukowiec, który ukończył studia na Wydziale FizykiUniwersytetu Warszawskiego. Po zakończeniu nauki, w 1975 roku, rozpoczął swoją kariery zawodową w Zakładzie Doświadczalnym Fizyki i Techniki Wysokich Ciśnień w Instytucie Fizyki PAN, który obecnie znany jest jako Instytut Wysokich Ciśnień PAN. Prace związane z jego doktoratem odbywały się pod czujnym okiem profesora Macieja Grabskiego.
Tytuł doktora nauk technicznych uzyskał w 1980 roku na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. Zainteresowania badawcze Łojkowskiego rozwijały się dalej, co zaowocowało uzyskaniem habilitacji w dziedzinie nauk technicznych w 1994 roku w Akademii Górniczo-Hutniczej. W 2012 roku otrzymał nominatę profesorską z rąk Prezydenta RP, co podkreśla jego znaczenie i osiągnięcia zawodowe.
W 1981 roku wyjechał na roczne stypendium do Niemiec, gdzie studiował na Uniwersytecie w Saarbrucken w ramach programu Fundacji Aleksandra von Humboldta. Tam, pod opieką prof. Herberta Gleitera, zdobywał nowe doświadczenia i wiedzę. W okresie od 1983 do 1998 roku Łojkowski pełnił funkcję kierownika Laboratorium Granic Ziaren i Spiekania w Centrum Badań Wysokociśnieniowych PAN.
Później, od 1999 do 2000 roku, pracował naukowo pod kierunkiem profesora Hansa Fechta na Uniwersytecie w Ulm, w Instytucie Mikro i Nanomateriałów. Od 2001 roku jest kierownikiem Laboratorium Nanostruktur w Instytucie Wysokich Ciśnień PAN (IWC PAN). Dodatkowo, w latach 2012–2016 miał możliwość pracy na Wydziale Zarządzania Politechniki Białostockiej.
Działalność badawcza i praca naukowa
Profesor Łojkowski ma na swoim koncie ponad 500 opracowań naukowych, publikowanych w czołowych czasopismach z zakresu inżynierii materiałowej oraz fizyki. Jego prace zdobyły uznanie, osiągając ponad 7800 cytatów, co przekłada się na h-index równy 48 według Google Scholar w roku 2023.
W swojej działalności badawczej poruszał różnorodne ważne tematy, w tym:
- struktura granic ziaren oraz granic między kryształami,
- mechanizmy dyfuzji po granicach ziaren,
- spiekanie ceramik,
- budowa aparatury wysokociśnieniowej,
- zarządzanie pracami badawczymi na podstawie teorii ograniczeń (TOC),
- synteza nanocząstek oraz nanomateriałów,
- biomedyczne zastosowanie nanocząstek.
Dodatkowo, profesor jest współtwórcą siedmiu aktywnych patentów i pełnił rolę promotora dla sześciu prac doktorskich, co podkreśla jego znaczący wkład w rozwój nauki oraz kształcenie nowych adeptów.
Nagrody i wyróżnienia
W ciągu swojej kariery akademickiej Witold Łojkowski otrzymał liczne nagrody oraz wyróżnienia, które są dowodem uznania jego osiągnięć w dziedzinie badań naukowych. Poniżej przedstawiamy kluczowe nagrody i stypendia, które wpisały się w jego dorobek:
- 1979 – nagroda zespołowa II stopnia Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki za znaczące osiągnięcia w dziedzinie badań naukowych dotyczących struktury granic ziaren w metalach,
- 1980 – stypendium naukowe im. Aleksandra von Humboldta,
- 1982 – nagroda zespołowa I stopnia Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki za osiągnięcia w zakresie inżynierii materiałowej,
- 2007 – dyplom „Ambasador Kongresów Polskich”, który został przyznany przez Polską Organizację Turystyczną w uznaniu zasług w organizacji kongresów naukowych w Polsce, szczególnie za współudział w organizacji pierwszych sympozjów European Materials Society (E-MRS) Fall Meeting,
- 2007 – Złoty Medal Zasługi, nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za osiągnięcia w pracy naukowej.
Przypisy
- a b c d e f Prof. dr hab. Witold Stanisław Łojkowski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 28.12.2023 r.]
- Witold Lojkowski [online], scholar.google.com [dostęp 20.09.2023 r.]
- a b Pracownicy [online], labnano.pl [dostęp 19.01.2024 r.]
- Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 11.04.2012 r. nr 115-4-12 w sprawie nadania tytułu profesora [online], sejm.gov.pl [dostęp 26.04.2024 r.]
- M.P. z 2012 r. poz. 375.
- Witold Łojkowski, Laboratorium Nanostruktur.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Anna Marchwińska | Anna Piskorska-Chlebowska | Aleksander Kamiński | Wiktor Ambroziewicz | Zbigniew Żyszkowski | Jan Rutkowski (historyk) | Paweł Haensel | Maria Skalińska | Magdalena Sadowska-Czaputowicz | Wiktor Wąsik | Henryk Michał Kamieński | Rafał Matyja | Krzysztof Gołoś | Henryk Silberstein | Zofia Szmydt | Witold Roszkowski | Krzysztof Stroiński (aktuariusz) | Janusz Sławiński (filolog) | Lucyna Tych | Ludwik HirszfeldOceń: Witold Łojkowski