Stefan Kazimierz Spiess


Stefan Kazimierz Spiess był wybitną postacią w polskiej nauce oraz kulturze. Urodził się 24 lipca 1879 roku w Warszawie, gdzie odniósł wiele sukcesów zarówno w dziedzinie chemii, jak i w życiu kulturalnym.

W ciągu swojego życia zasłynął nie tylko jako chemik, ale i jako mecenas sztuki, który wspierał rozwój artystyczny wielu twórców. Zmarł 20 listopada 1968 roku w tym samym mieście, pozostawiając po sobie bogaty dorobek naukowy i kulturalny.

Życiorys

Stefan Kazimierz Spiess był synem Stefana Spiessa i Jadwigi z Simmlerów, a także bratem Ludwika Juliana Spiessa. W jego rodzinie na uwagę zasługuje również fakt, że był wnukiem Ludwika Henryka Spiessa oraz Józefa Simmlera. Jego ojciec, będący właścicielem Fabryki Płodów Chemicznych „Ludwik Spiess i Syn”, a matka, jako córka znanego malarza Józefa Simmlera, będąca pianistką i miłośniczką muzyki, prowadziła w ich domu artystyczny salon. W childhood poznawał znanych śpiewaków Edwarda oraz Jana Reszków, a w okresie kuracji w Karlsbadzie, spotykał się z Janem Matejką, choć sam nie przejawiał zdolności artystycznych.

Po zakończeniu edukacji w Gimnazjum Górskim, będąc współdziedzicem zakładów „Ludwik Spiess i Syn S.A.”, w 1899 roku zapisał się na studia na Wydziale Chemicznym École des mines w Liège. Ukończył je w 1904, zdobywając tytuł inżyniera technologa, jednak nie zamierzał podejmować pracy w swoim zawodzie, przekazując prowadzenie firmy bratu Ludwikowi, za co dziewięćdziesięcioletni czas poświęcał pasjom takim jak historia sztuki oraz muzyka. Wspominał: „Byłem współwłaścicielem firmy chemicznej, ponieważ jednak prowadził ją mój brat, mogłem swobodnie oddawać się ulubionym studiom nad historią sztuki, uprawiać muzykę, a także słuchać jej w kraju i za granicą”.

Jego zdolności lingwistyczne były znakomite – mówił płynnie po francusku, angielsku, niemiecku, włosku i rosyjsku. Czas wolny spędzał na koncertach, zarówno w operach Liège, jak i w Brukseli, a także w La Scali w Mediolanie czy w Bayreuth. Od 1905 roku kontynuował studia z zakresu historii sztuki w Berlinie, gdzie mieszkał z Władysławem Tatarkiewiczem. Dzięki znajomości z Marią von Bülow, zaprzyjaźnioną z jego matką, nawiązał kontakty z artystycznym środowiskiem Berlina, poznając m.in. Richarda Straussa. W Warszawie zaś, odwiedzał salon artystyczny zarządzany przez rodzinę Juliusza Wertheima, gdzie w 1904 roku miał okazję poznać Karola Szymanowskiego, a w 1907 Artura Rubinsteina, oraz Grzegorza Fitelberga, który zadedykował mu utwór „Tam nad jeziorem” op. 23 nr 4.

Najsilniejsze więzi przyjaźni łączyły go z Karolem Szymanowskim, którego spotkał ponownie w 1906 roku w Berlinie i później w 1908 roku u Wertheimów. W dowód przyjaźni, Szymanowski zadedykował mu cztery pieśni z „Dwunastu pieśni do słów poetów niemieckich” op. 17 nr. 5-8, które pojawiły się w 1909. Od 1908 roku na stałe osiedlił się w Warszawie z matką, gdzie Szymanowski i Fitelberg frequentowali ich dom. W jego opublikowanych wspomnieniach znajduje się refleksja: „Gdy zaznajomiłem się bliżej z Karolem Szymanowskim w 1908 roku, od razu stał mi się bliski. Spotykając go coraz częściej, szybko zorientowałem się w jego trudnym położeniu”. Stefan zaproponował mu pokój w swoim mieszkaniu przy ul. Matejki oraz wspierał go w trudnych chwilach.

W latach 1911-1912 Spiess organizował koncerty kompozytorskie Karola Szymanowskiego w takich miastach jak Berlin, Lipsk i Wiedeń, a także dwa razy zapraszał go w podróż do południowych Włoch. Po powrocie Szymanowski stworzył m.in. operę „Król Roger” op. 46. W 1912 roku Stefan Spiess współfundował budowę Teatru Polskiego. Wybuch I wojny światowej zastał go w Warszawie, a w sierpniu 1915 roku wyjechał z matką do Hrehorówki koło Kijowa, a następnie przez Kijów do Moskwy, gdzie przez półtora roku odwiedzał operę i filharmonię oraz prowadził regularną korespondencję z Szymanowskim, z którym wspólnie podróżował do Piotrogrodu.

Po zakończeniu wojny i odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Jadwiga i Stefan Spiess sfinansowali organizację inauguracyjnego koncertu w Filharmonii Narodowej. Stefan postanowił pozostać aktywny w muzycznym życiu kraju, nie ingrując jednak w zarządzanie rodzinnym biznesem, a skupić się na mecenacie dla artystów. W 1921 roku zwiedzał Francję, gdzie miał okazję obejrzeć balet Ballets Russes Siergieja Diagilewa. W Monte Carlo poznał Igora Strawinskiego, a w Paryżu Erika Satie i Maurice’a Ravela. Po powrocie do Polski, gościł wielu zaproszonych artystów w swoim domu.

W 1929 roku sfinansował warszawski występ chóru z Poznania, który zaprezentował „Stabat Mater” skomponowane przez Karola Szymanowskiego w 1925 roku. Wspierał także finansowo pisarza Zbigniewa Uniłowskiego według polecenia Szymanowskiego. Od 1929 roku regularnie bywał na festiwalach muzycznych w Salzburgu, a po 1930 roku do jego grona gości wchodzili: Witold Małcużyński, Stanisław Szpinalski, Roman Maciejewski oraz Henryk Sztompka, dla którego takżę dwukrotnie ufundował wyjazdy za granicę.

W 1938 roku przebywał w Londynie i Paryżu, skąd wrócił, obawiając się wybuchu wojny. Do 1944 roku mieszkał z matką przy ulicy Foksal. Po śmierci Jadwigi Spiess 26 maja 1944 roku, Stefan stracił cały majątek. Na początku zamieszkał w Komorowie, później w Pruszkowie, a w 1945 roku w Stawisku, będąc gościem Jarosława Iwaszkiewicza.

W 1945 roku zakłady w Tarchominie zostały znacjonalizowane przez państwo. Dwa lata później osiedlił się w Warszawie w skromnym pokoju na ulicy Jaworzyńskiej, gdzie znalazł zatrudnienie w płytotece Działu Muzycznego Polskiego Radia, którą prowadził Roman Jasiński. By poprawić skromny budżet, udzielał korepetycji z języka angielskiego. Wspierany przez Wandę Bacewicz, spisał swoje wspomnienia pod tytułem „Ze wspomnień melomana”, które ukazały się w 1963 roku. W 1957 roku przeszedł na emeryturę, a zmarł 20 listopada 1968 roku. Jego prochy spoczywają w grobowcu rodzinnym na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kw. 205, rząd I, grób 18/20).

Przypisy

  1. a b c d e Joanna Kiwilszo "Rodzina Spiessów". ngp.pl. [dostęp 19.03.2016 r.]
  2. a b c d e Stefan Kazimierz Spiess. ipsb.nina.gov.pl. [dostęp 19.03.2016 r.]
  3. Magdalena Ciepłowska "Dzieje rodziny Spiessów" Na zdrowie
  4. Olgierd Budrewicz "Sagi warszawskie - Spiessowie" Wyd. Czytelnik Warszawa 1975
  5. Stefan Spiess, Wanda Bacewicz, Ze wspomnień melomana, Warszawa 1963, s. 38
  6. Stefan Spiess, Wanda Bacewicz, Ze wspomnień melomana, Polskie Wydawnictwo Muzyczne Warszawa 1963, s. 11
  7. Piotr Deptuch "Karol Szymanowski - życie i twórczość" Culture.pl 2002
  8. "I Koncert skrzypcowy op. 35" Karol Szymanowski.pl
  9. Cmentarz Powązkowski w Warszawie, Jerzy J. Waldorff, Warszawa: Wyd. Krajowa Agencja Wydawnicza, 1984, s. 298, ISBN 83-03-00758-0

Oceń: Stefan Kazimierz Spiess

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:11