Stefan Kazimierz Spiess był wybitną postacią w polskiej nauce oraz kulturze. Urodził się 24 lipca 1879 roku w Warszawie, gdzie odniósł wiele sukcesów zarówno w dziedzinie chemii, jak i w życiu kulturalnym.
W ciągu swojego życia zasłynął nie tylko jako chemik, ale i jako mecenas sztuki, który wspierał rozwój artystyczny wielu twórców. Zmarł 20 listopada 1968 roku w tym samym mieście, pozostawiając po sobie bogaty dorobek naukowy i kulturalny.
Życiorys
Stefan Kazimierz Spiess był synem Stefana Spiessa i Jadwigi z Simmlerów, a także bratem Ludwika Juliana Spiessa. W jego rodzinie na uwagę zasługuje również fakt, że był wnukiem Ludwika Henryka Spiessa oraz Józefa Simmlera. Jego ojciec, będący właścicielem Fabryki Płodów Chemicznych „Ludwik Spiess i Syn”, a matka, jako córka znanego malarza Józefa Simmlera, będąca pianistką i miłośniczką muzyki, prowadziła w ich domu artystyczny salon. W childhood poznawał znanych śpiewaków Edwarda oraz Jana Reszków, a w okresie kuracji w Karlsbadzie, spotykał się z Janem Matejką, choć sam nie przejawiał zdolności artystycznych.
Po zakończeniu edukacji w Gimnazjum Górskim, będąc współdziedzicem zakładów „Ludwik Spiess i Syn S.A.”, w 1899 roku zapisał się na studia na Wydziale Chemicznym École des mines w Liège. Ukończył je w 1904, zdobywając tytuł inżyniera technologa, jednak nie zamierzał podejmować pracy w swoim zawodzie, przekazując prowadzenie firmy bratu Ludwikowi, za co dziewięćdziesięcioletni czas poświęcał pasjom takim jak historia sztuki oraz muzyka. Wspominał: „Byłem współwłaścicielem firmy chemicznej, ponieważ jednak prowadził ją mój brat, mogłem swobodnie oddawać się ulubionym studiom nad historią sztuki, uprawiać muzykę, a także słuchać jej w kraju i za granicą”.
Jego zdolności lingwistyczne były znakomite – mówił płynnie po francusku, angielsku, niemiecku, włosku i rosyjsku. Czas wolny spędzał na koncertach, zarówno w operach Liège, jak i w Brukseli, a także w La Scali w Mediolanie czy w Bayreuth. Od 1905 roku kontynuował studia z zakresu historii sztuki w Berlinie, gdzie mieszkał z Władysławem Tatarkiewiczem. Dzięki znajomości z Marią von Bülow, zaprzyjaźnioną z jego matką, nawiązał kontakty z artystycznym środowiskiem Berlina, poznając m.in. Richarda Straussa. W Warszawie zaś, odwiedzał salon artystyczny zarządzany przez rodzinę Juliusza Wertheima, gdzie w 1904 roku miał okazję poznać Karola Szymanowskiego, a w 1907 Artura Rubinsteina, oraz Grzegorza Fitelberga, który zadedykował mu utwór „Tam nad jeziorem” op. 23 nr 4.
Najsilniejsze więzi przyjaźni łączyły go z Karolem Szymanowskim, którego spotkał ponownie w 1906 roku w Berlinie i później w 1908 roku u Wertheimów. W dowód przyjaźni, Szymanowski zadedykował mu cztery pieśni z „Dwunastu pieśni do słów poetów niemieckich” op. 17 nr. 5-8, które pojawiły się w 1909. Od 1908 roku na stałe osiedlił się w Warszawie z matką, gdzie Szymanowski i Fitelberg frequentowali ich dom. W jego opublikowanych wspomnieniach znajduje się refleksja: „Gdy zaznajomiłem się bliżej z Karolem Szymanowskim w 1908 roku, od razu stał mi się bliski. Spotykając go coraz częściej, szybko zorientowałem się w jego trudnym położeniu”. Stefan zaproponował mu pokój w swoim mieszkaniu przy ul. Matejki oraz wspierał go w trudnych chwilach.
W latach 1911-1912 Spiess organizował koncerty kompozytorskie Karola Szymanowskiego w takich miastach jak Berlin, Lipsk i Wiedeń, a także dwa razy zapraszał go w podróż do południowych Włoch. Po powrocie Szymanowski stworzył m.in. operę „Król Roger” op. 46. W 1912 roku Stefan Spiess współfundował budowę Teatru Polskiego. Wybuch I wojny światowej zastał go w Warszawie, a w sierpniu 1915 roku wyjechał z matką do Hrehorówki koło Kijowa, a następnie przez Kijów do Moskwy, gdzie przez półtora roku odwiedzał operę i filharmonię oraz prowadził regularną korespondencję z Szymanowskim, z którym wspólnie podróżował do Piotrogrodu.
Po zakończeniu wojny i odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Jadwiga i Stefan Spiess sfinansowali organizację inauguracyjnego koncertu w Filharmonii Narodowej. Stefan postanowił pozostać aktywny w muzycznym życiu kraju, nie ingrując jednak w zarządzanie rodzinnym biznesem, a skupić się na mecenacie dla artystów. W 1921 roku zwiedzał Francję, gdzie miał okazję obejrzeć balet Ballets Russes Siergieja Diagilewa. W Monte Carlo poznał Igora Strawinskiego, a w Paryżu Erika Satie i Maurice’a Ravela. Po powrocie do Polski, gościł wielu zaproszonych artystów w swoim domu.
W 1929 roku sfinansował warszawski występ chóru z Poznania, który zaprezentował „Stabat Mater” skomponowane przez Karola Szymanowskiego w 1925 roku. Wspierał także finansowo pisarza Zbigniewa Uniłowskiego według polecenia Szymanowskiego. Od 1929 roku regularnie bywał na festiwalach muzycznych w Salzburgu, a po 1930 roku do jego grona gości wchodzili: Witold Małcużyński, Stanisław Szpinalski, Roman Maciejewski oraz Henryk Sztompka, dla którego takżę dwukrotnie ufundował wyjazdy za granicę.
W 1938 roku przebywał w Londynie i Paryżu, skąd wrócił, obawiając się wybuchu wojny. Do 1944 roku mieszkał z matką przy ulicy Foksal. Po śmierci Jadwigi Spiess 26 maja 1944 roku, Stefan stracił cały majątek. Na początku zamieszkał w Komorowie, później w Pruszkowie, a w 1945 roku w Stawisku, będąc gościem Jarosława Iwaszkiewicza.
W 1945 roku zakłady w Tarchominie zostały znacjonalizowane przez państwo. Dwa lata później osiedlił się w Warszawie w skromnym pokoju na ulicy Jaworzyńskiej, gdzie znalazł zatrudnienie w płytotece Działu Muzycznego Polskiego Radia, którą prowadził Roman Jasiński. By poprawić skromny budżet, udzielał korepetycji z języka angielskiego. Wspierany przez Wandę Bacewicz, spisał swoje wspomnienia pod tytułem „Ze wspomnień melomana”, które ukazały się w 1963 roku. W 1957 roku przeszedł na emeryturę, a zmarł 20 listopada 1968 roku. Jego prochy spoczywają w grobowcu rodzinnym na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kw. 205, rząd I, grób 18/20).
Przypisy
- a b c d e Joanna Kiwilszo "Rodzina Spiessów". ngp.pl. [dostęp 19.03.2016 r.]
- a b c d e Stefan Kazimierz Spiess. ipsb.nina.gov.pl. [dostęp 19.03.2016 r.]
- Magdalena Ciepłowska "Dzieje rodziny Spiessów" Na zdrowie
- Olgierd Budrewicz "Sagi warszawskie - Spiessowie" Wyd. Czytelnik Warszawa 1975
- Stefan Spiess, Wanda Bacewicz, Ze wspomnień melomana, Warszawa 1963, s. 38
- Stefan Spiess, Wanda Bacewicz, Ze wspomnień melomana, Polskie Wydawnictwo Muzyczne Warszawa 1963, s. 11
- Piotr Deptuch "Karol Szymanowski - życie i twórczość" Culture.pl 2002
- "I Koncert skrzypcowy op. 35" Karol Szymanowski.pl
- Cmentarz Powązkowski w Warszawie, Jerzy J. Waldorff, Warszawa: Wyd. Krajowa Agencja Wydawnicza, 1984, s. 298, ISBN 83-03-00758-0
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Ryszard Łaszewski (agronom) | Krzysztof Edward Haman | Janusz Buga | Michalina Chełmońska-Szczepankowska | Michał Tymowski | Andrzej Wakar | Witold Więsław | Mariusz Kowalski (geograf) | Waldemar Baraniewski | Ryszard Bagiński | Agnieszka Łada | Andrzej Suchocki | Janusz Załuska | Romuald Madany | Adam Paszewski | Gustaw Kerszman | Maria Piotrowska (muzykolog) | Władysław Maliniak | Irena Sawicka (bałkanistka) | Michał KopczyńskiOceń: Stefan Kazimierz Spiess