Waldemar Baraniewski


Waldemar Kordian Baraniewski, urodzony 20 marca 1953 roku w stolicy Polski, Warszawie, jest istotną postacią w dziedzinie historii sztuki. Jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych w specjalności historii, co podkreśla jego wysoki autorytet naukowy.

W toku swojej kariery aktywnie uczestniczył w ruchu opozycyjnym podczas PRL, stając się ważnym działaczem na rzecz demokratycznych przemian w Polsce. Jego wkład w obszarze zarówno badań naukowych, jak i działalności publicznej, czyni go przedstawicielem wielu wartości, ważnych dla polskiej historii współczesnej.

Życiorys

Waldemar Baraniewski jest uznawanym specjalistą w dziedzinie historii oraz architektury, będąc absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. W czasach PRL angażował się w działalność wydawnictw drugiego obiegu, gdzie pełnił funkcję współzałożyciela oraz redaktora „Tygodnika Wojennego” w latach 1982–1985. Już od września 1980 roku czynnie uczestniczył w działaniach NSZZ „Solidarność”. Był także członkiem Komitetu Założycielskiego tego związku na Wydziale Historycznym UW oraz przewodniczącym Koła w Instytucie Historii Sztuki, również na tym wydziale.

W 1987 roku obronił doktorat w dziedzinie nauk humanistycznych, na podstawie rozprawy dotyczącej Architektury Warszawy w okresie realizmu socjalistycznego. 14 lat później, w 2001 roku, uzyskał habilitację, a jego rozprawa dotyczyła postaci Kazimierza Skórewicza (1866–1950), znanego architekta oraz konserwatora, a także specjalisty w zakresie historii architektury.

Waldemar Baraniewski był profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Historii Sztuki na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, a później objął stanowisko profesora nadzwyczajnego w Katedrze Historii Sztuki Polskiej na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie kontynuuje swoją cenną działalność dydaktyczną i naukową.

Przypisy

  1. a b Dr hab. Waldemar Kordian Baraniewski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 09.07.2016 r.]
  2. a b c Waldemar Kordian Baraniewski. encyklopedia-solidarnosci.pl. [dostęp 09.07.2016 r.]

Oceń: Waldemar Baraniewski

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:16