Tarchomin to interesujące osiedle w Warszawie, które stanowi część obszaru MSI. Położone jest w północnej części stolicy, w dzielnicy Białołęka.
Warto zwrócić uwagę na jego unikalny charakter oraz przyjazne otoczenie, które przyciągają zarówno mieszkańców, jak i odwiedzających.
Historia
Tarchomin to wieś o bogatej historii sięgającej średniowiecza, znana już w XIII wieku. Osada ta była szlachecka, zamieszkana przez ród Jastrzębców. W XVI wieku znalazła się w rękach rodów Weslów, Zaliwskich oraz Ossolińskich, którzy mają na koncie zbudowanie kościoła św. Jakuba. Do majątku tarchomińskiego zaliczano wsie, takie jak: Tarchomin, Dąbrówkę Szlachecką, Dąbrówkę Grzybowską, Kępę Tarchomińską oraz Świdry.
Prawdopodobnie w XVII wieku, za czasów Ossolińskich, w pobliżu kościoła utworzono zespół pałacowo-parkowy Mostowskich. W 1848 roku, do dóbr tarchomińskich wchodziły takie miejscowości, jak: Tarchomin, Dąbrówki Szlacheckie, Dąbrówki Grzybowskie, a także mniejsze miejscowości, w tym Folwark Nowy Dwór oraz Świdry, które stanowiły majątek o rozległym areału. Oferowano je wtedy na sprzedaż publiczną z powodu działów rodzinnych, a cena licytacji wynosiła 456,754 złotych.
W 1854 roku do oferty dzierżawy w Dobrach Tarchomin włączono karczmy oraz kuźnie, które można było wynająć. Z kolei w XIX wieku na terenie Tarchomina osiedlili się Olędrzy, kolonizując tę okolicę, a ich obecność zaznaczają ruiny cmentarza, które znajdują się przy ulicy Mehoffera, nieopodal cmentarza obecnego.
W 1823 roku w Tarchominie uruchomiono fabrykę octu, a po 1860 roku stała się ona jednym z głównych producentów nawozów sztucznych. W kolejnych latach fabryka zmieniła profil produkcji na leki i kosmetyki, znana odtąd jako Przemysłowo-Handlowe Zakłady Chemiczne Ludwik Spiess i Syn. Po 1945 roku tradycje tej fabryki kontynuuje przedsiębiorstwo Polfa Tarchomin.
W II połowie XIX wieku w Tarchominie znajdowały się rezydencja dworska oraz kilka folwarków, a w okresie międzywojennym wieś wchodziła w skład gminy Jabłonna. Podczas niemieckiej okupacji, w Piekiełku na terenie Tarchomina istniał oboz pracy dla ludności żydowskiej, który zlikwidowano w listopadzie 1942 roku.
W 1951 roku Tarchomin został włączony w granice administracyjne Warszawy. Natomiast w 1979 rozpoczęto budowę nowego osiedla mieszkalnego według projektu architekta Jerzego Androsiuka. Obecnie w rejonie Tarchomina powstaje wiele nowych osiedli i kompleksów budynków mieszkaniowych, a na skrzyżowaniu ulic Modlińskiej i Światowida, na styku osiedli Tarchomin, Anecin, Henryków oraz Wiśniewo w latach 90. XX wieku wybudowano budynek Urzędu Dzielnicy Białołęka.
Nowoczesna infrastruktura zyskała na znaczeniu po otwarciu 24 marca 2012 roku mostu Marii Skłodowskiej-Curie, który znacznie ułatwił komunikację z lewym brzegiem Wisły. Ostatnim ważnym wydarzeniem jest otwarcie w wrześniu 2017 roku wielkopowierzchniowego centrum handlowego Galeria Północna, które znacznie wzbogaciło ofertę handlową regionu.
Podział Tarchomina
Tarchomin
Tarchomin, znany również jako Tarchomin Wschodni, Tarchomin Fabryczny lub Tarchomin Przemysłowy, znajduje się na północno-wschodnim krańcu skrzyżowania ulic Modlińskiej oraz Płochocińskiej. To miejsce, w którym zlokalizowany jest największy na terenie Białołęki obszar przemysłowy, do którego należą m.in. Polfa Tarchomin oraz Cementownia Warszawa. W ostatnich latach widoczny jest szybki rozwój zabudowy mieszkalnej.
W okolicy Tarchomina znajdują się także: Wiśniewo, Żerań oraz Piekiełko, co sprawia, że region ten jest dobrze skomunikowany i atrakcyjny dla mieszkańców.
Nowy Tarchomin
Nowy Tarchomin, często określany po prostu Tarchominem, to osiedle, które rozwinęło się na zachód od ulicy Modlińskiej. W jego sąsiedztwie leżą takie osiedla, jak Anecin, Nowe Świdry, Stare Świdry, a także Piekiełko oraz Wiśniewo. W tej części Tarchomina można zauważyć głównie niską zabudowę, w której nowoczesne bloki mieszkalne sąsiadują z wielką płytą starszej daty.
Tarchomin Kościelny
Tarchomin Kościelny, często nazywany po prostu Tarchominem, był kiedyś osiedlem domów w pobliżu kościoła nadwiślańskiego. Obecnie sąsiaduje on z osiedlami takimi jak Nowodwory oraz Nowe Świdry. Dominującą cechą architektury w tej części są niskie zabudowania, wśród których zaledwie kilka wieżowców jest widocznych. Na terenie Tarchomina Kościelnego znalazły się zarówno nowe obiekty mieszkalne, jak i starsze bloki wybudowane w klasycznej technologii wielkiej płyty.
Sport
Na terenie Tarchomina znajduje się klub piłkarski o nazwie Farmacja Tarchomin, który powstał w związku z lokalnymi zakładami Polfa. Klub ten ma długą historię, a w latach 1976/77 oraz 1977/78 jego zespół rywalizował w trzeciej lidze, osiągając znaczące sukcesy w swojej klasie rozgrywkowej.
Przypisy
- Znamy datę otwarcia Galerii Północnej. propertynews.pl, 27.07.2017 r. [dostęp 21.09.2017 r.]
- Most otwarty! 50 tysięcy osób na spacerze. Gazeta.plWiadomości, 24.03.2012 r.
- Czesław Pilichowski: Obozy hitlerowskie na ziemiach polskich 1939–1945. Informator encyklopedyczny. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1979 r. ISBN 83-01-00065-1.
- Krzysztof Jabłoński i in.: Warszawa: portret miasta. Warszawa: Arkady, 1984 r. ISBN 83-213-2993-4.
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 27.06.1939 r. o rozciągnięciu przepisów policyjno-budowlanych dla gmin miejskich na niektóre osiedla gmin wiejskich na obszarze województwa warszawskiego, Dz.U. z 1939 r. nr 62, poz. 408.
- Gazeta Warszawska Nr 185 z 1848 roku.
- Kurier Warszawski Nr 101 z 1854 roku.
- Tarchomin, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. XII: Szlurpkiszki – Warłynka, Warszawa 1892, s. 164.
- a b c Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994 r. ISBN 83-01-08836-2.
- Obszary MSI. Dzielnica Białołęka. [w:] Zarząd Dróg Miejskich [on-line]. zdm.waw.pl. [dostęp 17.02.2020 r.]
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 05.05.1951 r. w sprawie zmiany granic miasta stołecznego Warszawy (Dz.U. z 1951 r. nr 27, poz. 199).
Pozostałe obiekty w kategorii "Osiedla":
Szamocin (Warszawa) | Śliwice (Warszawa) | Targówek Mieszkaniowy | Tomaszew (Warszawa) | Wiktoryn (Warszawa) | Wyżyny (Warszawa) | Ursynów-Centrum | Zbójna Góra | Szczęśliwice | Ursynów Północny | Stegny (Warszawa) | Stawki (Warszawa) | Stare Świdry | Stare Bielany | Stara Miłosna | Stara Ochota | Stokłosy (Warszawa) | Wyspiańskiego | Srebrna (Warszawa) | Służew nad DolinkąOceń: Tarchomin