Piotr Waglowski, znany również pod pseudonimem VaGla, to wybitna postać polskiej kultury i nauki. Urodził się 17 maja 1974 roku w Warszawie, gdzie rozpoczął swoją edukację oraz późniejszą karierę zawodową.
Jako prawnik i publicysta, wnioskuje on istotny wkład w polski dyskurs prawny i społeczny. Jego osiągnięcia obejmują również działalność jako poeta, co świadczy o jego szerokich zainteresowaniach literackich.
Waglowski to także webmaster, co podkreśla jego umiejętności w obszarze technologii informacyjnej. Jako urzędnik oraz badacz procesów komunikacyjnych, jego prace koncentrują się na badaniach w paradygmacie konstruktywicznym, co oznacza, że skupia się na tym, jak ludzie tworzą znaczenie w swoich interakcjach.
Działalność naukowa i dydaktyczna
Piotr Waglowski ukończył studia na Wydziale Prawa i AdministracjiUniwersytetu Warszawskiego. Temat jego pracy magisterskiej, która została napisana pod kierunkiem prof. dr hab. Marka Safjana, dotyczył naruszenia dóbr osobistych w przestrzeni internetowej oraz cywilnoprawnej ochrony tych dóbr zgodnie z Kodeksem cywilnym. W następnych etapach kariery akademickiej ukończył studia doktoranckie w Instytucie Nauk Prawnych na Wydziale Nauk Społecznych Polskiej Akademii Nauk.
Piotr jest również członkiem Kolegium Centrum Badań i Edukacji Prawno-Informatycznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Angażował się w działalność dydaktyczną, prowadząc zajęcia na Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie, gdzie nauczał przedmiotów takich jak „Dziennikarstwo informacyjne w portalu internetowym” oraz „Technologia integracji internet, prasa, radio, telewizja” w ramach szkolenia „Dziennikarstwo internetowe”.
W swojej karierze dydaktycznej prowadził również zajęcia w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, gdzie uczył przedmiotu „Edukacja w przestrzeni internetu i nowych mediów” w Katedrze Mediów i Komunikowania na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych. Dodatkowo, Piotr Waglowski był związany z Instytutem Dziennikarstwa na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, uczestnicząc w kształceniu studentów w ramach specjalizacji „Dziennikarstwo Online”. W latach 2014–2015 pracował w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, przyczyniając się do rozwoju badań w tej dziedzinie.
Działalność publiczna
Lata 90.
Od 1994 roku Piotr Waglowski z zaangażowaniem wspierał rozwój polskiego Internetu. W 1995 roku zainicjował pierwszą w sieci polską listę dyskusyjną, poświęconą tematowi prawa: [email protected]. Dwa lata później wystartował z serwisem VaGla.pl Prawo i Internet, który stał się istotnym źródłem wiedzy o prawnych aspektach społeczeństwa informacyjnego.
Swoją pasję do prawa Waglowski realizował także poprzez redagowanie Gazety Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego „Jurysta”, której był pierwszym redaktorem naczelnym od kwietnia 1996 roku. Uczestniczył w procesie formowania Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego „PROCURA”, gdzie piastował różne funkcje, takie jak Członek Założyciel, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej oraz Członek Zarządu. W latach 1998–1999 pełnił także rolę Wiceprezesa ds. Organizacyjno-Gospodarczych Akademickiego Centrum Kultury Niezależnej (ACKN).
XXI wiek
Waglowski jest jednym z członków założycieli stowarzyszenia Internet Society Poland. W latach 2001–2006 oraz 2009–2010 aktywnie uczestniczył w działalności zarządu tego stowarzyszenia. 23 marca 2007 roku został powołany do Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Pełnił także funkcje w radzie programowej Fundacji „Panoptykon” oraz Fundacji Nowoczesna Polska, z której zrezygnował 1 lutego 2014 roku.
W latach 2010–2014 brał udział w Obywatelskim Forum Legislacji, które działało przy Fundacji im. Stefana Batorego. Piotr Waglowski jest autorem publikacji na temat prawnych aspektów społeczeństwa informacyjnego, a jego książka zatytułowana „Prawo w sieci. Zarys regulacji internetu”, wydana przez Helion w maju 2005 roku, jest jednym z ważniejszych osiągnięć. Dodatkowo był felietonistą w takich mediach jak miesięcznik „IT w Administracji” oraz tygodnik „Wprost”.
Od grudnia 2006 roku zasiadał w radach programowych czasopism, takich jak „elektroniczna Administracja” oraz „Prawo Nowych Technologii”, obie publikacje zakończyły działalność w 2009 roku. Jako doświadczony komentator, Waglowski bierze udział w licznych debatach publicznych oraz występuje w audycjach telewizyjnych. Jego najważniejszym medium komunikacyjnym jest serwis vagla.pl, wobec którego podkreśla jego charakter nie-blogowy. Jego obecność na mediach społecznościowych sprawiła, że został uznany za jedną z najbardziej wpływowych postaci na polskim Twitterze.
Wraz z Jarosławem Lipszycem zainaugurował obchody Dnia Domeny Publicznej w Polsce, które miały miejsce po raz pierwszy w 2007 roku.
Z dniem 14 sierpnia 2006 roku, wicepremier Ludwik Dorn powołał Waglowskiego do Rady Informatyzacji, a jego nominacja została potwierdzona przez ministra Michała Boniego w grudniu 2011 roku. Również w czerwcu 2014 roku minister Rafał Trzaskowski powołał go do Rady ds. Cyfryzacji przy MAC, a w 2016 roku minister Anna Streżyńska także przyznała mu miejsce w drugiej kadencji tejże Rady.
W 2012 roku aktywnie uczestniczył w Improwizowanym Kongresie Wolnego Internetu.
Sprawa ACTA
W dniu 24 listopada 2009 roku, w imieniu Stowarzyszenia Internet Society Poland, Waglowski wraz z Józefem Halberstadtem, skierował do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz ministerstw gospodarki i kultury wnioski o dostęp do informacji publicznej dotyczących negocjacji umowy Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA). W trakcie protestów społecznych związanych z ACTA, komentarze Waglowskiego na temat procesu negocjacji umowy były szeroko rozprzestrzeniane w jego serwisie oraz w mediach publicznych, co zaowocowało nominacjami do wielu nagród za jego aktywne zaangażowanie w ten temat.
Start do Senatu
W 2014 roku ogłosił zamiar kandydowania do Senatu w ramach inicjatywy „Projekt Senat”. 21 sierpnia 2015 roku został zgłoszony do Państwowej Komisji Wyborczej jako kandydat komitetu wyborczego, a jego rejestracja nastąpiła 15 września 2015 roku. Piotr Waglowski, po spełnieniu wymogów prawnych, był kandydatem na senatora w okręgu wyborczym nr 45, z siedzibą w Warszawie. Otrzymał poparcie od takich organizacji jak Partia Zieloni oraz Polska Partia Piratów. W dokumencie programowym ruchu Kukiz’15 podkreślono jego doświadczenie i działania na rzecz dostępu do informacji publicznej.
W wyborach z dnia 25 października 2015 roku zdobył 22.719 głosów, co stanowiło 10,2% głosów, i zajął trzecie miejsce w swoim okręgu. Jego kampania wyborcza była bardzo oryginalna i innowacyjna, co przyciągnęło uwagę mediów. Waglowski określił to wydarzenie jako pierwszą w historii kampanię wyborczą w Polsce, charakteryzującą się całkowitą przejrzystością finansowania w czasie rzeczywistym. Starał się także wykorzystać tę okazję do podnoszenia świadomości społeczeństwa w zakresie swych praw obywatelskich oraz ich praktycznego egzekwowania.
Administracja rządowa
W czerwcu 2016 roku Piotr Waglowski ogłosił, że rozpoczyna pracę w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju, które było prowadzone przez Mateusza Morawieckiego. W tym samym czasie wstrzymał swoje aktywności w Obywatelskim Forum Legislacji oraz w zespole eksperckim ds. podstaw prawnych społeczeństwa obywatelskiego. W lutym 2017 roku, dzięki otwartemu nabiorowi, zyskał status członka Korpusu służby cywilnej, obejmując stanowisko radcy ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego Ministerstwa Rozwoju. Po rekonstrukcji rządu w 2018 roku, zadania tego departamentu stały się częścią Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.
W 2021 roku z sukcesem ukończył aplikację legislacyjną, oferowaną przez Rządowe Centrum Legislacji.
Aktywność pozazawodowa
Piotr Waglowski, w swoim wolnym czasie, angażuje się w różnorodne dziedziny wiedzy i pasji. Jego zainteresowania obejmują sfragistykę, heraldykę, weksylologię oraz toponimię.
Oprócz tego, zajmuje się także genealogią i historią, co pozwala mu zgłębiać rodowe korzenie oraz wiedzę o przeszłości.
W dodatku, jako medalier, projektuje sigilla, które są osobistymi znakami, a następnie ofiarowuje je tym, których darzy szczególnym szacunkiem.
Nagrody i wyróżnienia
Piotr Waglowski, znany ze swojego zaangażowania w rozwój społeczeństwa informacyjnego w Polsce, otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień na przestrzeni lat. W 2001 roku został uhonorowany tytułem Internetowego Obywatela Roku, który przyznał Komitet Organizacyjny Internetu Obywatelskiego w uznaniu jego znaczącego wkładu w budowanie społecznych fundamentów w tej dziedzinie.
W 2005 roku, jego wysiłki w zakresie informatyzacji kraju zostały docenione poprzez odznaczenie Brązowym Krzyżem Zasługi. Następnie, w 2010 roku, otrzymał nagrodę Info Star za rok 2009 w kategorii „propagowanie prawa teleinformatycznego”, co przyznała Kapituła składająca się z byłych laureatów.
W 2012 roku Waglowski został wyróżniony nagrodą Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni, która honoruje jego szczególny wkład w dostępność Internetu. W tym samym roku, był również nominowany do Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego, która doceniła jego działania związane z protestem przeciwko negocjacjom umowy ACTA, które uważał za naruszenie praw obywatelskich. W rezultacie zorganizował skuteczny protest w polskiej przestrzeni internetowej, udowadniając, iż umowy dotyczące wolności w sieci nie powinny być formułowane bez wiedzy obywateli.
Rok 2013 przyniósł mu kolejne wyróżnienia, w tym nominację do Nagrody Radia TOK FM, w związku z innowacyjnym podejściem do „uruchamiania podskakujących”. Piotr Waglowski został również uznany za najbardziej wpływowego prawnika roku 2012 i laureatem nagrody MediaTory za 2013 w kategorii „ReformaTOR”. Jego działalność była ściśle związana ze śledztwami obywatelskimi, gdzie położył szczególny nacisk na kontrolę działań władzy oraz komentowanie rzeczywistości prawnej w celu ochrony społeczeństwa. Po 16 latach jego pracy społeczeństwo jest lepiej świadome swoich praw w tzw. społeczeństwie informacyjnym.
W 2015 roku Waglowski zdobył medal im. Janusza Groszkowskiego przyznany przez Zarząd Główny SEP, co było uznaniem za jego wieloletnie działania na rzecz prawnych aspektów społeczeństwa informacyjnego. Otrzymał także odznakę honorową z rąk wicepremiera Janusza Piechocińskiego za zasługi w rozwój gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej. W tym samym roku, w listopadzie, Waglowski wyróżniony został w drugiej edycji zestawienia liderów innowacji w Europie Środkowo-Wschodniej New Europe 100 Challengers, w kategorii „society & politics”.
Przypisy
- Kolejna reorganizacja i podziękowania za wspólne lata w radach Fundacji Nowoczesna Polska i Fundacji Panoptykon. VaGla.pl, 03.02.2014 r. [dostęp 19.10.2023 r.]
- Wybory do Sejmu RP i Senatu RP. Wyniki: Komitet Wyborczy Wyborców Piotra Waglowskiego. Państwowa Komisja Wyborcza. [dostęp 26.10.2015 r.]
- Piotr „VaGla” Waglowski w Ministerstwie Rozwoju. „Ograniczam aktywność komentatorską”. wirtualnemedia.pl, 21.06.2016 r. [dostęp 21.06.2016 r.]
- VaGla do Senatu! Popieramy Piotra Waglowskiego. partiazieloni.pl, 07.09.2015 r. [dostęp 19.12.2015 r.]
- Piotr „Vagla” Waglowski z kampanią do Senatu (wideo) - Wiadomości - Marketing przy Kawie - praktyczne wskazówki, śmiałe idee. marketing-news.pl, 12.10.2015 r. [dostęp 27.10.2015 r.]
- Małgorzata Wyszyńska: Piotr „Vagla” Waglowski felietonistą „Gazety Bankowej”. www.press.pl, 24.06.2014 r. [dostęp 10.10.2015 r.]
- Prowokacyjna teoria wąglowa bez przypisów. Vagla.pl, 15.03.2014 r. [dostęp 14.05.2015 r.]
- Piotr VaGla Waglowski – strona oficjalna. [dostęp 06.10.2015 r.]
- Nominowani do Nagrody Radia TOK FM. Radio TOK FM, 29.01.2013 r. [zarchiwizowane z tego adresu (16.04.2013 r.)]
- Michał Mańkowski: Zobacz, kto jest najbardziej wpływowy na Twitterze w Polsce. naTemat.pl, 16.04.2012 r. [dostęp 19.10.2015 r.]
- Komunikat. twitter.com, 22.10.2015 r. [dostęp 22.12.2015 r.]
- MediaTory: Laureaci MediaTorów 2013. mediatory.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (19.12.2013 r.)]
- Występy Piotra Waglowskiego w programie WidziMiSię w telewizji Polsat 2. www.ipla.tv. [dostęp 10.10.2015 r.]
- Członkowie Rady kadencji 2016 - 2018. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, 22.11.2017 r.
- Jarosław Lipszyc: 1 stycznia – Dzień Domeny Publicznej. jaroslawlipszyc.salon24.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (25.06.2008 r.)]
- Janusz Piechociński: Poprawa jakości stanowionego prawa to proces wymagający zaangażowania wszystkich stron. Ministerstwo Gospodarki. [dostęp 30.09.2015 r.]
- Res Publica, Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, Google, „Financial Times”: Piotr Waglowski. New Europe 100. [dostęp 20.08.2016 r.] [zarchiwizowane z tego adresu (27.08.2016 r.)]
- Skład Obywatelskiego Forum Legislacji. batory.org.pl, 07.04.2011 r. [dostęp 19.10.2023 r.]
- Pismo „Elektroniczna Administracja”. www.piit.org.pl, 18.09.2007 r. [dostęp 11.10.2015 r.] [zarchiwizowane z tego adresu (22.12.2015 r.)]
- „Tekstylia bis. Słownik młodej polskiej kultury”, s. 781 (red. Kraków 2006, ISBN 978-83-89911-43-8).
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Gustaw Simon | Władysław Mazurkiewicz (dyplomata) | Jerzy Napiórkowski | Jerzy Brzostek | Grzegorz Seroczyński | Eryk Baczyński | Henryk Korotyński | Faustyn Szlęzak | Stanisław Kauzik | Leon Ludwik Sapieha | Marcin Gugulski | Witold Trzeciakowski | Roger Adam Raczyński | Jerzy Waszczuk | Henryk Kawecki | Jerzy Pomianowski (dyplomata) | Włodzimierz Wiśniewski (dyplomata) | Witold Jarosiński | Aleksander Łubieński (dyplomata) | Zygmunt MoskwaOceń: Piotr Waglowski