Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, znany również pod łacińską nazwą Universitas Cardinalis Stephani Wyszyński Varsoviae, jest renomowaną, publiczną uczelnią wyższą, która powstała z Akademii Teologii Katolickiej. UKSW oferuje szeroki wachlarz programów edukacyjnych, obejmujących zarówno kierunki humanistyczno-społeczne, jak i nauki ścisłe oraz przyrodnicze. Od 2019 roku uczelnia wzbogaciła swoją ofertę o kierunki medyczne.
Uczelnia dysponuje 12 wydziałami, które znajdują się w dwóch kampusach usytuowanych w warszawskiej dzielnicy Bielany, przy ulicach Dewajtis oraz Wóycickiego. Studenci mogą wybierać spośród ponad 40 różnych kierunków studiów, takich jak kierunek lekarski, psychologia, prawo, dziennikarstwo, inżynieria środowiska, filologia włoska czy ekonomia.
W ostatnich kilku latach, uniwersytet przekształca się w nowoczesne centrum naukowo-badawcze. W 2016 roku na kampusie przy ulicy Wóycickiego powstało Mazowieckie Centrum Laboratoryjne Nauk Przyrodniczych UKSW. Zajęcia praktyczne dla studentów kierunków ścisłych i medycznych odbywają się w licznych laboratoriach badawczych oraz salach przeznaczonych do pracy koncepcyjnej. Dodatkowo, uniwersytet posiada takie udogodnienia jak hala sportowa, studio radiowo-telewizyjne oraz symulator samochodu osobowego, wykorzystywany w badaniach w ramach Instytutu Psychologii.
W 2019 roku uczelnia została wyróżniona przez Komisję Europejską tytułem „HR Excellence in Research”, co potwierdza jej przestrzeganie zasad Europejskiej Karty Naukowca. Wydziały UKSW podlegają nadzorowi Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a dodatkowy nadzór nad czterema z nich – Teologicznym, Filozofii Chrześcijańskiej, Prawa Kanonicznego oraz Studiów nad Rodziną – sprawują władze kościelne.
Historia
W 1954 roku nastąpiły istotne zmiany w polskim szkolnictwie wyższym, które miały wpływ na teologię i nauki chrześcijańskie. Wówczas zlikwidowano Wydział Teologii Katolickiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przemiany te doprowadziły do powstania Akademii Teologii Katolickiej (ATK), a równocześnie usunięty z UW Wydział Teologii Ewangelickiej był podstawą rozwoju wielowyznaniowej Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (ChAT).
W tym samym roku marianie zostali usunięci z klasztoru pokamedulskiego, który znajdował się na warszawskich Bielanach, a jako nowo powstałej uczelni przyznano opuszczony klasztor. Akademia Teologii Katolickiej była instytucją państwową, założoną na mocy decyzji ówczesnej Rady Ministrów. W związku z wymogami prawa kanonicznego, które nakładały konieczność utworzenia lub zatwierdzenia wydziałów teologicznych przez Stolicę Apostolską, nowy charakter uczelni spotkał się z oporem w środowisku kościelnym.
Prymas Stefan Wyszyński, arcybiskup warszawski, w latach 1953–1956 przebywał w areszcie, ale po odzyskaniu wolności początkowo nie zaakceptował tej instytucji. Dopiero w 1960 roku, po uzyskaniu zgody Stolicy Apostolskiej, uznał Akademię i przyjął tytuł wielkiego kanclerza uczelni. Pełne prawa kościelne Akademia Teologii Katolickiej zdobyła w 1989 roku, co przekształciło ją w instytucję jednocześnie państwową i kościelną.
W 1954 roku w akademii pracowało 60 nauczycieli akademickich, a liczba studentów wynosiła 415. Uczelnia oferowała programy na trzech wydziałach: Teologicznym, Prawa Kanonicznego oraz Filozofii Chrześcijańskiej. Finansowanie jej pochodziło wyłącznie ze środków państwowych, a liczba nowo przyjmowanych studentów była ściśle regulowana przez władze PRL.
W latach osiemdziesiątych XX wieku w akademii liczba studentów zaczęła rosnąć. W 1987 roku z części Wydziału Teologicznego wyodrębniono Wydział Kościelnych Nauk Historycznych i Społecznych. Lata dziewięćdziesiąte przyniosły dalszy rozwój instytucji, co związane było ze wzrostem liczby profesorów i studentów, a także otwarciem nowych kierunków kształcenia.
Te istotne zmiany pozwoliły na przekształcenie Akademii w uniwersytet. Uroczystość ta miała miejsce 3 września 1999 roku, a nowa uczelnia zyskała imię kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Baza akademicka
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie funkcjonuje w dwóch głównych lokalizacjach: pierwszy z kampusów znajduje się przy ul. Dewajtis 5, w samym sercu Lesie Bielańskim, natomiast drugi zlokalizowany jest przy ul. Wóycickiego 1/3, nazwany jest kampusem im. ks. prof. Ryszarda Rumianka. W kampusie na Bielanach, oprócz przestronnych sal dydaktycznych, mieści się również Biblioteka Główna oraz siedziba władz uczelni, co czyni go centrum akademickim w pełnym tego słowa znaczeniu.
Kampus na Młocinach ciągle przechodzi proces rozbudowy. 14 lutego 2008 roku zainaugurowano pierwszy etap Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych – Auditorium Maximum (budynek nr 21), które zostało wyposażone w nowoczesne sale wykładowe, pracownie oraz stołówkę studencką. W lutym 2009 roku oddano do użytku budynek nr 23, który przeznaczony jest dla wydziałów: Nauk Historycznych i Społecznych, Filozofii Chrześcijańskiej oraz Biologii i Nauk o Środowisku. W 2015 roku uczelnia otworzyła nowo wybudowane Centrum Laboratoryjne Nauk Przyrodniczych (budynek 24), a w 2020 roku zrealizowano halę sportową. Aktualnie trwa budowa siedziby Wydziału Medycznego oraz Collegium Medicum, a także Multidyscyplinarnego Centrum Badawczego (MCB) w Dziekanowie Leśnym.
Dojazd do kampusu przy ul. Wóycickiego jest komfortowy, ponieważ można skorzystać z kilku linii autobusowych, w tym linii “114”, która kursuje bezpośrednio pod bramę kampusu z metra Młociny. Z kolei do kampusu przy ul. Dewajtis, trzeba przejść około 1,1 kilometra od najbliższego przystanku tramwajowego, co jest przyjemnym spacerem w otoczeniu zieleni.
Władze w kadencji 2024–2028
W kadencji 2024–2028 Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie będzie zarządzany przez grono wybitnych specjalistów oraz naukowców, którzy kierują ważnymi działami uczelni. W skład władz uczelni wchodzi:
- ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski – rektor,
- dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz. – prorektor ds. studenckich i kształcenia,
- ks. dr hab. Marek Stokłosa, prof. ucz. – prorektor ds. kadr i projektów,
- ks. dr hab. Ryszard Sadowski, prof. ucz. – prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej,
- dr hab. Sebastian Sikorski, prof. ucz. – prorektor ds. promocji i współpracy z otoczeniem.
Rektorzy
W historii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, lista rektorów odgrywa kluczową rolę w zrozumieniu jego rozwoju oraz wpływu na edukację w kraju. Warto zaznaczyć także poszczególne okresy oraz nazwiska osób, które sprzyjały formowaniu tej instytucji.
ATK
- 1954–1956 – ks. prof. Jan Czuj,
- 1956–1965 – ks. prof. Wincenty Kwiatkowski,
- 1965–1972 – ks. prof. Józef Iwanicki,
- 1972–1981 – ks. prof. Jan Piotr Stępień,
- 1981–1987 – ks. prof. Remigiusz Sobański,
- 1987–1990 – ks. prof. Helmut Juros,
- 1990–1996 – ks. prof. Jan Łach,
- 1996–1999 – ks. prof. Roman Bartnicki.
UKSW
- 1999–2005 – ks. prof. dr hab. Roman Bartnicki,
- 2005–2010 – ks. prof. dr hab. Ryszard Rumianek,
- 2010–2012 – ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski,
- 2012–2020 – ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński,
- od 2020 – ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.
Każdy z rektorów wniósł coś wyjątkowego do działalności uczelni, kształtując jej tożsamość oraz rozwój akademicki. Warto zainteresować się ich wkładem oraz sposobem, w jaki kierowali tym wydziałem w danym okresie.
Doktorzy honoris causa
ATK
W historii Akademii Teologii Katolickiej, znanej jako ATK, wyróżnia się wiele znaczących osobistości, które otrzymały tytuł doktora honoris causa. W 1982 roku tytuł ten nadano kard. Józefowi Glempowi, a rok później, w 1983, ks. prof. Josef Georg Ziegler miał zaszczyt dołączyć do tego grona. Kolejne lata przyniosły wyróżnienie dla br. Rogera Schütza w 1986 roku, a także dla ks. prof. Édouarda Boné oraz ks. inf. dr Antoniego Liedtke w 1989.
W 1990 roku tytuł solidarnie przyznano ks. prof. Lotharowi Ullrichowi oraz o. Józefowi Marii Bocheńskiemu, a rok później honorowano ks. abpa Ignacego Tokarczuka. W 1992 wyróżnienia doczekał się ks. prof. Norbert Höslinger oraz kard. Franciszek Macharski. Lista kontynuuje o. Hansa Waldenfela S.I., Henryka Mikołaja Góreckiego oraz kard. Jozefa Tomko w 1994 roku.
Rok później, w 1995, tytuł przyznano prof. Alicji Grześkowiak, a następnie w 1996 roku ks. prof. Gabrielowi Adrianyi i ks. bp Paulowi Nordhuesowi. W 1997 roku zaszczytem wyróżnienia obdarzono ks. bp Karla Lehmann oraz prof. Josepha Isensee, a kolejne dziesięciolecie rozpoczęło się od uhonorowania kard. Zenona Grocholewskiego.
UKSW
W Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) również nie zabrakło zasłużonych postaci, które otrzymały tytuł doktora honoris causa. 29 maja 2000 roku tytuł ten otrzymał abp Józef Kowalczyk, a w 2001 roku, 8 października, honor ten przypadł kard. Józefowi Glempowi po raz drugi. 15 grudnia 2001 roku odbyła się ceremonia wręczenia tytułu Janowi Pawłowi II.
W ciągu następnych lat zaszczytne tytuły otrzymywali: Roland Hetzer, kardiochirurg w 2002 roku; kard. Marian Jaworski, metropolita lwowski, a także cieszący się uznaniem Krzysztof Skubiszewski Krzysztof Skubiszewski oraz Andrzej Stelmachowski w 2002 roku.
W dalszej części, tytuły honorowe przyznano kard. Angelo Sodano w 2003 roku, a także kard. Jana Chryzostoma Koreca, biskupa Nitry na Słowacji. W 2004 tytuł trafił do kard. Edwarda Michaela Egan. W 2006 roku wyróżniony został Ferenc Mádl, były prezydent Węgier. Rok później tytuły otrzymali bp Gerhard Ludwig Müller oraz prof. Antoni B. Stępień.
W ciągu kolejnych lat tytuł honorem dla wyróżniających się postaci, jak bp Antoni Stankiewicz, kard. Adam Kozłowiecki, Ryszard Kaczorowski, ks. abp dr Robert Zollitsch, prof. Peter Blaho oraz ks. prof. dr hab. Michał Heller przyznawano z radością.
W ostatnich latach wyróżnienia dotyczyły również Hanny Suchockiej, kard. Pétera Erdő, prof. Andrzeja Schinzela, prof. Jerzego Buzka oraz Václava Klausa, prezydenta Czech w 2012 roku. Najnowsze tytuły honorowe przypadły w 2019 roku abp Celestino Migliore, a w 2020 roku Bogusławowi Śliwerskiemu oraz 30 czerwca 2021 roku prof. Stanisławowi Grygielowi.
Wszystkie zaświadczenia o nadaniu tytułów doktorskich honorowych wskazują na bogaty dorobek intelektualny i społeczną aktywność ich laureatów.
Studenci i pracownicy
W roku akademickim 2020/2021 Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie przyciągnął około 10 tysięcy studentów, a kadra akademicka liczy około 800 nauczycieli.
Dodatkowo, na uczelni zatrudnionych jest 300 pracowników, którzy zajmują się działalnością biblioteki, administracją oraz wsparciem obsługi.
Warto również wspomnieć o bogatym życiu studenckim, które promują różnorodne organizacje działające na uczelni. W skład tych organizacji wchodzą m.in. Samorząd Studentów, Niezależne Zrzeszenie Studentów UKSW, Erasmus Student Network UKSW, a także rozmaite koła naukowe.
Absolwenci
Temat ten wiąże się z grupą absolwentów Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, którzy stanowią istotny element historii oraz tradycji tej instytucji edukacyjnej.
Wykładowcy
Kwestią, którą warto poruszyć, jest niezwykle istotna kategoria związana z naszym uniwersytetem.
Ona odnosi się do wykładowców Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, którzy odgrywają kluczową rolę w kształceniu i rozwijaniu wiedzy studentów.
Wydziały i kierunki studiów
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, znany również jako UKSW, dysponuje obecnie dwanaście wydziałami oraz bogatą ofertą ponad czterdziestu kierunków studiów, które obejmują różne dziedziny wiedzy. Poniżej przedstawione są szczegóły dotyczące wydziałów i oferowanych kierunków.
- Wydział Teologiczny:
- Instytut Nauk Teologicznych: oferuje studia z zakresu teologii (w tym teologię ogólną, nauczycielsko-katechetyczną, misjologię, coaching i mediacje społeczne, a także turystykę krajów biblijnych) oraz religioznawstwa,
- Instytut Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa: kształci w dziedzinach dziennikarstwa i komunikacji społecznej, a także teologii (edukacja medialna i dziennikarstwo).
- Wydział Prawa Kanonicznego: koncentruje się na prawie kanonicznym,
- Wydział Filozofii Chrześcijańskiej:
- Instytut Filozofii: oferuje kierunki związane z filozofią oraz filozofią i kulturą Europy Środkowo-Wschodniej,
- Instytut Psychologii: studia z zakresu psychologii,
- Centrum Ekologii i Ekofilozofii: zajmuje się ochroną środowiska oraz studiami nad zrównoważonym rozwojem.
- Wydział Nauk Historycznych:
- Instytut Archeologii: kształci w zakresie archeologii oraz zarządzania dziedzictwem kulturowym,
- Instytut Historii Sztuki: oferuje studia poświęcone historii sztuki oraz ochronie dóbr kultury i środowiska,
- Instytut Historii: kształci w obszarze historii, w tym historii cywilizacji śródziemnomorskiej.
- Wydział Społeczno-Ekonomiczny:
- Instytut Nauk o Polityce i Administracji: oferuje kierunki takie jak politologia, europeistyka oraz bezpieczeństwo wewnętrzne,
- Instytut Socjologii: studia z zakresu socjologii oraz pracy socjalnej,
- Instytut Ekonomii i Finansów: prowadzi studia z ekonomii.
- Wydział Prawa i Administracji: zróżnicowana oferta w zakresie prawa, administracji, stosunków międzynarodowych oraz bezpieczeństwa w gospodarce cyfrowej, a także człowieka w cyberprzestrzeni,
- Wydział Nauk Humanistycznych:
- Instytut Filologii Polskiej: filologia polska,
- Instytut Filologii Klasycznej i Kulturoznawstwa: zajmuje się zarówno filologią klasyczną, włoską, jak i kulturoznawstwem czy muzeologią,
- Wydział Studiów nad Rodziną: kierunek odbywający się w ramach nauk o rodzinie.
- Wydział Matematyczno-Przyrodniczy. Szkoła Nauk Ścisłych:
- Instytut Chemii: studia w dziedzinie chemii,
- Instytut Informatyki: kształcenie w zakresie informatyki,
- Instytut Matematyki: kierunek dotyczący matematyki,
- Katedra Fizyki: specjalizacja w fizyce.
- Wydział Nauk Pedagogicznych: oferuje studia z pedagogiki oraz pedagogiki specjalnej,
- Wydział Biologii i Nauk o Środowisku: obejmuje kierunki związane z biologią i inżynierią środowiska,
- Wydział Medyczny. Collegium Medicum: kształci na kierunkach takich jak kierunek lekarski i pielęgniarstwo.
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zapewnia różnorodność kierunków studiów, co sprzyja zdobywaniu wiedzy oraz umiejętności w wielu dziedzinach. To idealne miejsce dla osób pragnących rozwijać swoje zainteresowania oraz ambicje zawodowe.
Przypisy
- Szkolnictwo wyższe w roku akademickim 2023/2024 [online], Główny Urząd Statystyczny [dostęp 30.06.2024 r.]
- Władze Rektorskie. uksw.edu.pl. [dostęp 12.11.2024 r.]
- Warszawa: Metro i tramwaje wracają do podstawowych częstotliwości. Zmiany w komunikacji autobusowej [online], transport-publiczny.pl [dostęp 23.05.2022 r.]
- Kalendarium szczegółowe [online], muzeumuksw.edu.pl [dostęp 18.06.2022 r.]
- O wydziale, [w:] wpia.uksw.edu.pl [online], Wydział Prawa i Administracji UKSW [dostęp 19.12.2022 r.]
- Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – Centrum Sportu UKSW otwarte [online], uksw.edu.pl [dostęp 26.01.2021 r.]
- Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – Multidyscyplinarne Centrum Badawcze UKSW [online], uksw.edu.pl [dostęp 26.01.2021 r.]
- UKSW to UKSW 03 [online], UKSW to UKSW 03 [dostęp 19.01.2020 r.]
- a b Rozkłady jazdy [online] [dostęp 19.01.2020 r.]
- Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – Doktorzy Honoris Causa [online], uksw.edu.pl [dostęp 23.09.2017 r.]
- Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – O. Lombardi Doktorem honoris causa UKSW [online], uksw.edu.pl [dostęp 24.10.2017 r.]
- Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – Doktorat hc dla prof. Margaret Archer [online], uksw.edu.pl [dostęp 23.11.2017 r.]
- Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – Święto Naszego Uniwersytetu [online], uksw.edu.pl [dostęp 28.05.2019 r.]
- Uroczystość wręczenia dyplomu doktora honoris causa UKSW Pani prof. dr hab. Teresie Michałowskiej. UKSW. [dostęp 27.04.2014 r.]
- Ksiądz Profesor Kazimierz Popielski otrzymał tytuł doktora honoris causa UKSW. UKSW. [dostęp 27.04.2014 r.]
- UKSW, UKSW [online], uksw.edu.pl [dostęp 23.09.2017 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Uczelnie":
Dom Studencki „Riviera” w Warszawie | Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie | Akademia Katolicka w Warszawie | Akademia Sztuki Wojennej | Akademia Wymiaru Sprawiedliwości | Budynek Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie | Budynek Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego | Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie | Collegium Civitas w Warszawie | Collegium Humanum – Szkoła Główna Menedżerska z siedzibą w Warszawie | Uczelnia Łazarskiego w Warszawie | Europejska Uczelnia w Warszawie | Wyższe Seminarium Teologiczne im. Jana Łaskiego w Warszawie | Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie | Wyższe Baptystyczne Seminarium Teologiczne w Warszawie | Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna w Warszawie | Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie | Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego | Wydział Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego | Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki WarszawskiejOceń: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie