Roger Adam Raczyński


Roger Adam Antoni Maria Raczyński to osobistość o znaczącym wpływie w historii Polski. Urodził się 8 grudnia 1889 roku w Warszawie, a zmarł 10 listopada 1945 roku w Atenach.

Był nie tylko polskim hrabią, ale również pełnił ważne funkcje jako wojewoda poznański oraz dyplomata, co czyniło go kluczową postacią w kształtowaniu polityki i administracji w okresie międzywojennym oraz tuż po II wojnie światowej.

Życiorys

Rodzice Rogera Adama Raczyńskiego to Edward Aleksander Raczyński oraz Róża z Potockich Krasińska. Ukończył gimnazjum im Jana III Sobieskiego w Krakowie. Następnie podjął studia z zakresu rolnictwa w Lipsku, które zakończył w 1913 roku, a potem kształcił się w zakresie sztuk plastycznych w Monachium.

W momencie wybuchu I wojny światowej znajdował się w Rosji, gdzie zaangażował się w działania Komitetu Narodowego Polskiego, przyczyniając się do jego inicjatyw. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości powrócił do kraju, a w latach 1918–1921 pełnił funkcje w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Pracował jako uczestnik konferencji wersalskiej, I sekretarz poselstwa polskiego w Rzymie, kierownik referatu mniejszości narodowych oraz jako delegat MSZ w Komisji Likwidacyjnej w Poznaniu.

Po zakończeniu tego okresu skupił się na powiększaniu posiadłości rogalińskiej, angażując się jednocześnie w politykę, w szczególności w organizację konserwatywnych ugrupowań w Warszawie i Poznaniu. Wówczas pełnił rolę sekretarza generalnego Komitetu Zachowawczego w Poznaniu. W 1927 roku reprezentował wielkopolskie ziemiaństwo na zjeździe polskich konserwatystów, odbywającym się w Dzikowie, gdzie opowiedział się za kooperacją z władzami sanacyjnymi.

W dążeniu do pozyskania Wielkopolski, organizował Unię Katolicką Ziem Zachodnich. Gdy te działania nie przyniosły zamierzonego efektu, dołączył do BBWR, obejmując rolę wiceprezesa, a następnie prezesa w regionie poznańskim. W latach 1929–1934 pełnił funkcję wojewody poznańskiego, zdobywając jednakże zaufanie społeczności, która nie była przychylna rządowi.

W okresie od 1934 do 1936 roku pracował jako wiceminister rolnictwa. W 1938 roku wrócił do służby dyplomatycznej, obejmując posadę ambasadora RP w Bukareszcie. To w tym czasie zastał go wybuch II wojny światowej. Jako ambasador w Rumunii odegrał kluczową rolę we wrześniu 1939 roku w formowaniu rządu premiera Władysława Sikorskiego w Paryżu. Zajmował zajmowane stanowisko do 4 listopada 1940 roku, kiedy to Rumunia, zmuszona klęską Francji, przystąpiła do Paktu Trzech, co skutkowało zamknięciem polskiej ambasady.

Następnie w 1942 roku został posłem rządu greckiego na uchodźstwie, przemieszczając się wraz z nim do Londynu, Kairu i Aten, gdzie zmarł. W 1925 roku zawarł małżeństwo z Heleną Rohozińską (1892–1966), z którym nie doczekał się potomstwa. Jego braćmi byli Karol Roger Raczyński oraz Edward Bernard Raczyński.

Ordery i odznaczenia

Roger Adam Raczyński był osobą, która zdobyła wiele znaczących odznaczeń i wyróżnień, co świadczy o jego zasługach i wpływie w różnych dziedzinach życia społecznego oraz politycznego. Do jego osiągnięć można zaliczyć:

  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany 8 listopada 1930 roku,
  • Złoty Krzyż Zasługi, który otrzymał 13 maja 1933 roku,
  • Złotą Odznakę Honorową LOPP I stopnia,
  • Krzyż Wieki Orderu Zasługi, odznaczenie węgierskie,
  • Krzyż Wielki Orderu Gwiazdy Rumunii, przyznany przez Rumunię,
  • Wielkiego Oficera Orderu Korony Jugosłowiańskiej, otrzymanego od Jugosławii,
  • Komandora Orderu Legii Honorowej, najwyższego odznaczenia Francji.

Przypisy

  1. Jarosław J. Durka, Roger Raczyński – ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Rumunii w latach 1938–1940, [w:] Karina K. Stempel-Gancarczyk, Elżbieta E. Wieruszewska-Calistru (red.), Historyczne i kulturowe aspekty relacji polsko-rumuńskich. Aspectele istorice şi culturale ale relaţiilor polono-române, Suceava: Związek Polaków w Rumunii, 2016, s. 203-218, ISBN 978-973-0-223216-3.
  2. Raczyński Roger Adam (1889–1945). [w:] Polski Słownik Biograficzny. T. XXIX/1 986 [on-line]. ipsb.nina.gov.pl. [dostęp 28.10.2016 r.]
  3. M.P. z 1933 r. nr 110, poz. 139 „za zasługi na polu obrony powietrznej i przeciwgazowej”.
  4. M.P. z 1930 r. nr 260, poz. 351 „za zasługi na polu administracji państwowej”.
  5. Piętnastolecie L. O. P. P.. Warszawa: Wydawnictwo Zarządu Głównego Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej, 1938, s. 287, 309.
  6. Stanisław Łoza (red.): Czy wiesz kto to jest?. Warszawa: Wydawnictwo Głównej Księgarni Wojskowej, 1938, s. 607.
  7. Zapiski Ambasadora Rogera Raczyńskiego dotyczące przejścia Naczelnych Władz Polskich do Rumunii i rezygnacji b. Prezydenta RP Prof. Ignacego Mościckiego.

Oceń: Roger Adam Raczyński

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:17