Jerzy Brzostek, urodzony 8 listopada 1930 roku w stolicy Polski, Warszawie, to postać o bogatym dorobku zawodowym i znaczącym wkładzie w rozwój infrastruktury kraju. Jako magister inżynier komunikacji i budownictwa, jego kariera była ściśle związana z branżą budowlaną.
Brzostek był także aktywnym działaczem komunistycznym. W latach 1975-1980 pełnił funkcję wiceprezydenta Warszawy, gdzie miał możliwość wprowadzenia wielu zmian w miejskiej polityce i infrastrukturze.
W kolejnych latach, od 1980 do 1981, sprawował urząd ministra budownictwa i przemysłu materiałów budowlanych, co pozwoliło mu na dalszą realizację swoich wizji dotyczących rozwoju sektora budowlanego w Polsce. Najważniejsze osiągnięcie w jego karierze to kierowanie Generalną Dyrekcją Budowy Metra w latach 1983-1991, kiedy to projekt infrastrukturalny Warszawy nabrał nowego wymiaru.
Życiorys
Jerzy Brzostek, urodzony jako syn Antoniego i Anastazji, należy do grona wybitnych specjalistów w dziedzinie komunikacji i budownictwa. W 1955 roku zakończył praktyki w kierunku komunikacji na Wydziale Inżynierii Lądowej i Komunikacji Politechniki Warszawskiej, a następnie uzyskał dyplom na Politechnice Szczecińskiej, specjalizując się w budownictwie lądowym.
W latach 1951–1952 pełnił rolę zastępcy kierownika na budowie w Przedsiębiorstwie Robót Kolejowych z siedzibą w Szczecinie. Później, jego kariera zawodowa nabrała tempa, gdy dołączył do Ministerstwa Komunikacji. Przez sześć lat kierował pracownią komunikacyjną w Biurze Projektów Budownictwa Komunalnego „Stolica”, a jego zaangażowanie w projektowanie i rozwój infrastruktury miejskiej było szeroko doceniane.
W 1960 roku został członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Jako dyrektor Biura Studiów i Projektów Komunikacyjnych w Warszawie, które prowadził od 1960 do 1962 roku, przyczynił się do istotnych zmian w miejskim transporcie i infrastrukturze. Po tym okresie przejął funkcję dyrektora Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta oraz dyrektora Biura Planowania Rozwoju Warszawy w latach 1972–1973.
15 maja 1973 roku, w trakcie sesji Rady Narodowej m.st. Warszawy, objął stanowisko zastępcy przewodniczącego prezydium tej rady. W latach 70. był aktywny w strukturach partyjnych, pełniąc funkcje w egzekutywie Komitetu Zakładowego PZPR przez trzy kadencje. Dodatkowo, brał udział w Komisji Transportu Komitetu Centralnego PZPR oraz Komisji Budownictwa Komitetu Wojewódzkiego PZPR.
Od 15 listopada 1975 do 21 listopada 1980 roku sprawował urząd wiceprezydenta Warszawy. Uzupełniając swoją działalność publiczną, w okresie od 21 listopada 1980 do 25 września 1981 pełnił funkcję ministra budownictwa i przemysłu materiałów budowlanych. Po oświadczeniu Wojciecha Jaruzelskiego z początku 1982 roku na temat budowy warszawskiego metra, rozwiązał Generalną Dyrekcję Budowy Metra, gdzie od 15 lutego 1983 do 29 marca 1991 roku był generalnym dyrektorem.
Brzostek był także aktywnym członkiem Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz Rady Głównej Naczelnej Organizacji Technicznej. Jego zaangażowanie przejawiało się także w pracy na rzecz Rady Naukowej przy Ministerstwie Komunikacji oraz Polskiej Akademii Nauk. Uczestniczył również w działalności Zarządu Polskiego Związku Motorowego, co potwierdza jego wszechstronność i wpływ na rozwój transportu w Polsce.
Ordery i odznaczenia
Wśród licznych wyróżnień, które zdobył Jerzy Brzostek, znajdują się liczne ordery oraz odznaczenia, które doceniają jego wkład i zasługi.
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Złota Odznaka honorowa „Za Zasługi dla Warszawy” (przyznana 17 stycznia 1963),
- Srebrna Odznaka honorowa „Za Zasługi dla Warszawy”,
- oraz różnorodne odznaczenia resortowe.
Przypisy
- Przedsiębiorstwa: nazwy i kierownictwa. W: Andrzej Rogiński: Bitwy o metro. Warszawa: Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna „Adam”, 2008, s. 133-137.
- Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL. katalog.bip.ipn.gov.pl. [dostęp 09.06.2017 r.]
- Zmiiany w składzie Prezydium St. Rady Narodowej. „Stolica”. 21 (1329), s. 11, 27.05.1973 r.
- Krystyna Krzyżakowa. Z metrem pod rękę. „Stolica”. 4 (2079), s. 2, 24.01.1988 r.
- Stolica : warszawski tygodnik ilustrowany. R. 18, 1963 nr 4 (27 I), Warszawskie Wydawnictwo Prasowe RSW "Prasa", 1963, s. 18 [dostęp 10.09.2020 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Grzegorz Seroczyński | Eryk Baczyński | Henryk Korotyński | Faustyn Szlęzak | Stanisław Kauzik | Leon Ludwik Sapieha | Dyonizy Gliński | Antoni Wieniawski | Maria Eiger-Kamińska | Kazimierz Bagiński | Jerzy Napiórkowski | Władysław Mazurkiewicz (dyplomata) | Gustaw Simon | Piotr Waglowski | Marcin Gugulski | Witold Trzeciakowski | Roger Adam Raczyński | Jerzy Waszczuk | Henryk Kawecki | Jerzy Pomianowski (dyplomata)Oceń: Jerzy Brzostek