Jadwiga Obrembalska, znana również pod pseudonimem Jaga, to postać, która wzbudza wiele emocji w polskiej historii. Urodziła się 4 kwietnia 1932 roku w Warszawie, a jej życie zakończyło się oraz doświadczyło tragicznych wydarzeń 5 kwietnia 2020 roku, również w stolicy Polski.
Była nie tylko działaczką podziemia antykomunistycznego, ale także pełniła funkcję majora w wojskach lądowych. Jej zaangażowanie w działania przeciwko reżimowi komunistycznemu pozostawia niezatarte ślady w polskiej pamięci historycznej.
Jadwiga była także aktywna w różnych organizacjach kombatanckich, co potwierdza jej znaczenie w ruchu niepodległościowym. Jej życie to przykład determinacji i odwagi w walce o wolność.
Życiorys
Córka Wacława Miernik oraz Kazimiery z domu Kurowskiej, Jadwiga Obrembalska została ochrzczona w kościele pod wezwaniem św. Karola Boromeusza przy ul. Chłodnej. Przed rokiem 1944 mieszkała wraz z rodzicami w Warszawie, na Woli. Niefortunnym zbiegiem okoliczności, 7 sierpnia 1944 roku, podczas powstania warszawskiego, straciła swojego ojca, który zginął od kuli niemieckiego snajpera. Po tym tragicznym wydarzeniu rodzina została zmuszona do ucieczki do majątku rodzinnego w Potworowie, który znajduje się w województwie świętokrzyskim.
Po zakończeniu działań wojennych, 24 stycznia 1945 roku, powróciła do Warszawy, gdzie zamieszkali w mieszkaniu przy ul. Siennej, które należało do rodziny. Należy dodać, że przedwojenne mieszkanie niestety nie przetrwało, gdyż kamienica została zburzona. W ramach edukacji, Jadwiga uczyła się w Katolickiej Szkole Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Mariówce oraz w lokalnym gimnazjum.
W 1948 roku zadeklarowała swoje zaangażowanie w działalność zbrojną, przystępując do podziemnej organizacji antykomunistycznej „Skorpion”, gdzie pełniła funkcję łączniczki. W tym czasie była najmłodszą członkinią organizacji. Została aresztowana 4 kwietnia 1949 roku. W maju tego samego roku, w wyniku rozbicia grupy przez ówczesne władze, Jadwiga została skazana na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Została osadzona w więzieniu karno-śledczym nr III w Warszawie, gdzie przebywała do 9 września 1949 roku. Pamiątką z tego okresu jest różaniec stworzony przez nią z chleba, który w 1991 roku podarowała Janowi Pawłowi II, a obecnie znajduje się on w sanktuarium MB Licheńskiej w Licheniu.
W latach pięćdziesiątych, przez krótką chwilę, pracowała jako pomoc architekta w Biurze Odbudowy Stolicy, jednak ze względów politycznych straciła tę posadę. Po zakończeniu tej działalności, Jadwiga aktywnie brała udział w ruchu kombatanckim. Przez wiele lat pełniła funkcję Prezesa Zarządu Głównego oraz oddziału warszawskiego Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, a także była wiceprezesem Rady Federacji Stowarzyszenia Weteranów Walk o Niepodległość RP, pełniąc te obowiązki aż do momentu swojej śmierci.
W dodatku, była prezesem komitetu odpowiedzialnego za budowę pomnika oraz tablic pamiątkowych ku czci pomordowanych w praskich więzieniach. Pomnik zrealizowany został na obszarze więzienia „Toledo”, a akt erekcyjny został wmurowany 22 listopada 1997 roku. Ceremonia poświęcenia miała miejsce 30 września 2001 roku, kiedy to biskup Zbigniew Kraszewski dokonał tego ważnego aktu. W uroczystości wziął również udział ksiądz prałat Zdzisław Peszkowski, a także byli więźniowie. Z kolei projekt pomnika stworzyli Dariusz Kowalski oraz Sławomir Korzeniowski.
Jednocześnie była członkinią Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Całe swoje życie spędziła w Warszawie, gdzie założyła rodzinę: miała męża, trzy córki, pięcioro wnucząt oraz czworo prawnucząt. Niestety, po długiej walce z chorobą nowotworową zmarła w Warszawie.
Odznaczenia
Jadwiga Obrembalska otrzymała szereg szacownych odznaczeń, które potwierdzają jej zasługi oraz znaczący wkład w życie społeczne i narodowe.
Wśród przyznanych nagród można wyróżnić:
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, który został jej nadany 9 stycznia 2009 roku przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego,
- Medal „Pro Bono Poloniae”,
- odznaczenie Pro Patria,
- Medal „Pro Memoria”,
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Krzyż więźnia politycznego 1939-1956, przyznany 20 czerwca 1997 roku,
- Srebrny Medal „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”, który otrzymała 16 lipca 2003 roku od Władysława Bartoszewskiego,
- Gloria Victis, przyznany przez związek więźniów politycznych okresu stalinowskiego w latach 1989-2009.
Przypisy
- Nekrolog śp. mjr Jadwigi Obrembalskiej – Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych [online], www.kombatanci.gov.pl [dostęp 16.04.2020 r.]
- Odsłonięcie pomnika na Pradze – 8.10.2001 r. – NSZ – Narodowe Siły Zbrojne [online], www.nsz.com.pl [dostęp 14.04.2020 r.]
- Pomnik ku Czci Pomordowanych w Praskich Więzieniach – Twoja Praga [online], www.twoja-praga.pl [dostęp 16.04.2020 r.]
- StanisławS. Świercz StanisławS., Nieujarzmieni – ojczyźnie zawsze wierni : [AK, NSZ, ROAK, WIN, NZW : biogramy żołnierzy podziemia niepodległościowego, Mazowsze – 1939 – 1956, Mława 2008, s. 139.
- Organizacje zrzeszające kombatantów i osoby represjonowane o ogólnopolskim zasięgu działania – Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych [online], www.kombatanci.gov.pl [dostęp 04.04.2019 r.]
- Powołano nową Radę do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych [online], www.gazetaprawna.pl [dostęp 08.04.2019 r.]
- Leszek Żukowski i Zbigniew Wawer wśród odznaczonych Medalem Pro Bono Poloniae [online], Warszawa i Mazowsze – najnowsze wiadomości w RDC [dostęp 08.04.2019 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Sławomir Bittner | Kazimierz Moniuszko | Zdzisław Henneberg | Eugeniusz Koecher | Jan Kownacki | Jerzy Stanisław Misiak | Józef Longin Sowiński | John Shalikashvili | Stanisław Hetmanek | Józef Nowicki | Ryszard Widelski | Henryk Kożuchowski | Czesław Krzowski | Zygmunt Braude | Wincenty Czamarczan | Stefan Szlaszewski | Symcha Rotem | Aleksander Rożniecki | Franciszek Koss | Juliusz DziewulskiOceń: Jadwiga Obrembalska