Jerzy Stanisław Misiak


Jerzy Stanisław Misiak to postać, która pozostawiła znaczący ślad w historii Polski i społeczności polonijnej. Urodził się 8 lutego 1924 roku w Warszawie, a odszedł z tego świata 4 kwietnia 2010 roku w Adelaide. Jako żołnierz Armii Krajowej, Misiak był aktywnym uczestnikiem wydarzeń, które miały miejsce w okresie II wojny światowej.

Jego odwaga i determinacja znalazły wyraz w czasie Powstania Warszawskiego, gdzie walczył o wolność i niepodległość swojego kraju. Po wojnie osiedlił się w Australii, gdzie przez wiele lat był oddanym działaczem Stowarzyszenia Polskich Kombatantów. Dzięki jego zaangażowaniu, wspólnota polonijna mogła pielęgnować pamięć o bohaterach i wydarzeniach z przeszłości.

Życiorys

Jerzy Misiak to postać, która na zawsze pozostanie w pamięci narodowej dzięki swoim bohaterstwu i zaangażowaniu w walkę o wolność. W czasie powstania warszawskiego walczył w składzie 3 kompanii Zgrupowania „Chrobry II” pod pseudonimem „Zych”. Jego losy zmieniły się, gdy po dostaniu się do niewoli niemieckiej trafił do Stalagu 344 w Łambinowicach (Lamsdorf).

W 1945 roku, podczas ewakuacji na zachód, Jerzy został oswobodzony przez amerykańskich żołnierzy w kwietniu. Po wojnie, realizując swoje aspiracje edukacyjne, rozpoczął studia w Technische Hochschule w Stuttgarcie. Cztery lata później, w poszukiwaniu nowych możliwości, osiedlił się w Australii, gdzie podjął pracę jako chemik.

Na obczyźnie Misiak aktywnie uczestniczył w życiach organizacji polonijnych, w tym w Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów (SPK) oraz w Kole Armii Krajowej. W SPK pełnił kluczowe funkcje: najpierw sekretarza generalnego, a następnie prezesa Zarządu Krajowego aż do roku 2002. Dodatkowo, w 1975 roku dołączył do Prezydium Rady Federacji Światowej.

Jego wkład w polską społeczność był niezaprzeczalny. 17 września 1977 roku, dzięki jego staraniom, w Adelajdzie odsłonięto pomnik upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej. W sierpniu 2000 roku odegrał dużą rolę w organizacji obchodów 50-lecia Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Australii, współpracując blisko z australijskimi organizacjami kombatanckimi oraz lokalnymi władzami.

Za swoje zasługi i działalność Jerzy Stanisław Misiak został uhonorowany wieloma odznaczeniami, które świadczą o jego nieustannej walce o prawdę oraz pamięć narodową.

Odznaczenia

Jerzy Stanisław Misiak to postać, która została uhonorowana licznymi odznaczeniami za swoje zasługi. Poniżej przedstawiamy listę wybranych wyróżnień, które otrzymał w ciągu swojej kariery:

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1987),
  • Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (1993),
  • Złoty Krzyż Zasługi,
  • Srebrny Krzyż Zasługi,
  • Medal Wojska,
  • Krzyż Armii Krajowej,
  • Warszawski Krzyż Powstańczy,
  • Medal Pro Memoria,
  • Order of Australia (1995),
  • i inne.

Oceń: Jerzy Stanisław Misiak

Średnia ocena:4.84 Liczba ocen:15